فکر و دعوت

انحراف از مفاهیم

انحرافات زیادی در زندگی مسلمانان طی تاریخ پر فراز و نشیب شان پدیدار گشته است. هرگونه انحرافی از دین خدا که در زندگی شان پدید آمده باشد، با توجه به نوع آن، میزان شیوعش و موضع امت اسلامی با حاکمان و علما و عامه ی مردم در برابر آن، بدون شک سرانجام دیر یا زودی داشته است، تا این که انحراف به آخرین حدش رسید و سرانجامش را امروز به صورت ضعف و ذلت و ترس به جای جانشینی و اقتدار و امنیت می بیینیم.

بسیاری از دعوتگران چنین می پندارند که آنچه امروز مسلمانان گرفتار آن اند، ناشی از انحراف در رفتار آن ها از صورت صحیح اسلامی آن است.

دروغ، خیانت، نفاق و ضعف، ترس و خواری و بدعت، معصیتی که در زندگی شان شایع گردیده، گریختن از تکالیف و شانه خالی کردن از مسئولیت که جوانان گرفتار آن اند، و عادت کردن مردم به تبهکاری و کار زشت،… که هیچ کدام ربطی به اسلام ندارند. بلکه واقعیت و اوضاعی است که «مسلمانان» در آن به سر می برند!

باوجود این، انحرافات در رفتار نه یگانه انحراف موجود در زندگی این«مسلمانان» است و نه خطرناکترین انحراف در زندگی آن ها. اگر مساله منحصر به انحراف رفتاری می بود (باوجود بدی آن) بسیار ساده بود!!! ولی از این فراتر رفته و به انحراف در «مفاهیم» رسیده است… همه یِ مفاهیم اصلی اسلام با شروع از «لااله الاالله»!

وقتی ببینم کسی در رفتارش منحرف شده است اما درک او از حقیقت دین صحیح است. مقداری کوشش برای باز آوردن او از انحراف رفتاری اش به عمل می آوریم، و برای تصحیح مفاهیم در ذهن او به تلاشی نیاز نداریم؛ زیرا این مفاهیم را به طور صحیح فهمیده هرچند در رفتار از آن ها منحرف گردیده است. اما وقتی که انحراف در مورد خود مفاهیم باشد، چقدر تلاش می خواهد تا نخست این مفاهیم را تصحیح کنیم سپس به تصحیح رفتار بپردازیم؟

این حقیقت اوضاع کنونی جهان اسلام است. انحراف از قلمرو رفتار تجاوز کرده و به مفاهیم اصلی اسلام رسیده است. و به همین علت است که اسلام رنج و مشقت غربتی را می چشد که رسول خدا از آن خبر داده است:

اسلام با غربت آغاز گردیده، و دوباره همچون اول غریب خواهد شد.

و هم اکنون در میان خود مسلمانان غریب شده است. درک و  دریافت آن ها از اسلام صرف نظر از رفتار منحرف شان از آن، غیرحقیقی است. و وقتی که به صورت اصلی اش به آنان عرضه می شود یعنی آن گونه که در قرآن و سنت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم  آمده و در زندگی سلف صالح، به مرحله ی اجرا درآمده است، آن را عجیب و غریب می پندارند!

لازم است با حقیقت مساله همان گونه که هست مواجه گردیم…

هرگونه تلاشی که تنها برای تصحیح رفتار (با باقی ماندن مفاهیم به صورت منحرف شده) به عمل آوریم، آنگونه که باید نتیجه نداده و امت اسلامی را از ورطه ای که اکنون در آن افتاده است نجات نخواهد داد. برای از بین بردن غربت دوم اسلام  باید تلاش مضاعف به عمل آوریم، همچون تلاش مسلمانان صدر اسلام که با آن غربت اولی اسلام را زدودند.

به عمل آوردن این جهد مضاعف، وظیفه ای است که امروزه بر دوش «بیداری اسلامی» نهاده شده.

اولین مورد این تلاش که آن را آغاز می کنیم عبارت است از: تصحیح راه و روش دریافت…

اينكه درک و فهم خودمان را در مورد دین اسلام از کجا اخذ می کنیم؟ از کتاب و سنت و سیره ی سلف صالح؟ يا از تصورات دخیل و منحرفی که تحت تاثير عوامل متعدد در طول تاریخ امت اسلامی و اصطکاک دائم با پاره ای از مکاتب و افکار، با فهم صریح و درست از دین آمیخته است؟

اگر راه دریافت را تصحیح کردیم، و بر اساس آن به تصحیح مفاهیم اساسی اسلام که در ذهن و تصور مسلمانان متأخر به انحراف گراییده است پرداختیم، آن وقت وظیفه ی دیگری باقی می ماند که اهمیت آن کمتر نیست و آن عبارت است از:

تربیت مسلمانان بر اساس مفاهیم صحیح اسلام. تربیت تلاشی است حقیقی و ثمربخش، ولی تا زمانی که بر اساس صحیحش بنیاد نهاده نشود، ثمربخش نخواهد بود.

نویسنده: محمد قطب
مترجم: لقمان محمود پور

http://ghotb.net/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن