فکر و دعوت

انحراف در مفاهیم عامل اصلی ذلت مسلمانان

ذلت و رسوایی و از هم پاشیدگی و گسستگی و ضعف و ناتوانی که امروز بر مسلمانان عارض گردیده است، قطعا نتیجه آن است که قرن های مديدى است که مسلمانان به صورت تدریجی و مستمر از اسلام فاصله گرفته و شانه خالی کرده اند، و نتیجه فساد و تباهی است که تنها منحصر به رفتا و سلوکشان نیست! بلکه به “مفاهیم و تصورات و افکارشان” نیز سرایت کرده است. و این حالت چندین برابر حطرناکتر است از اینکه فساد و تباهی تنها در رفتار و سلوک شان باشد، اما تصورات و افکار و “مفاهیم شان” سالم باشد.
به راستی كه فساد به “مفاهیم” آنها راه یافته است:

مفهوم لااله الاالله،
مفهوم عبادت،
مفهوم قضاء و قدر،
مفهوم نگاه به دنیا و آخرت،
مفهوم تمدن و آبادانی زمین،
مفهوم خود تربیت
و مفاهیم بسیارى دیگر از مفاهیم اسلامی اصیل و ریشه دار.

امروز این “مفاهیم و معانی” در ذهن مسلمانان چه جایگاهی دارد؟ و نسبت بدان “معانی و مفاهیم” که در احساس و ادراک و ذهن مسلمانان تاریخ ساز اولیه بود چگونه است و از چه ارزشی برخوردار است؟
پس هرگاه فساد و تباهی علاوه بر فساد گسترده در سلوک و رفتار، به “مفاهیم و معانی” اصیل و ریشه دار اسلامی سرایت کند و در آنها روی دهد، خطری بیشتر دارد. چون طبیعت و مزاج اشیاء، این طور نیست كه فسادی که در طی قرنهای متمادی بدان راه یافته است، بتوان در سالهای اندکی به اصلاح آنها پرداخت.
بلکه این کار نیازمند بذل تلاش و کوشش جدی و صبر و تحمل بر این تلاش و رنجها است، همراه با توکل بر خدا و داشتن تقوای او:

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صَابِرُوا وَ رَابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ   (آلِ عمران/ 200)
(ای کسانی که ایمان آورده اید! شیکیبایی ورزید و استقامت و پایداری کنید و مراقبت به عمل آورید و از خدا بپرهیزید، تا اینکه رستگار شوید).

و همچنین نیازمند به دعوت و تبلیغ است، دعوت مردم به اسلام از نو. بايد از نو دعوت و تبلیغ به عمل آید! و دعوت نیازمند تمام مستلزمات آن است: از قبیل اخلاص و اختصاص بدان، صداقت در نیت و رفتار و کردار و صبر، و استقامت در کار، و تحمل مشقت و فداکاری و قربانی دادن.
آنگاه سرانجام، در وقتی که خداوند مقدر می کند، دعوت ثمره خویش را می دهد و آن واقعیت بدی که امروز در زندگی مسلمانان وجود دارد و در آن زندگی می کنند، تغییر می یابد و دگرگون می شود و اوضاع و احوال خواری و ذلت و رسوایی و بیچارگی مسلمانان در جهان، به عزتی مبدل می شود که خداوند برای مؤمنان واقعی نوشته و فرض کرده است و سر انجام به پیروزی و استحقاق خلافت در زمین و قدرت و تمکین و توانمندی منتهی می گردد:

يقُولُونَ لَئِنْ رَجَعْنَا إِلَى الْمَدِينَةِ لَيُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ لٰکِنَّ الْمُنَافِقِينَ لاَ يَعْلَمُونَ‌   (منافقين/ ٨)
(آنها (پنهانی با هم) می‌گویند: اگر به مدینه مراجعت کردیم البته اربابان عزّت و ثروت، مسلمانان ذلیل فقیر را از شهر بیرون کنند، و حال آنکه عزّت مخصوص خدا و رسول و اهل ایمان است (و ذلّت خاصّ کافران) ولیکن منافقان از این معنی آگه نیستند).

وعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَيُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً يَعْبُدُونَنِي لاَ يُشْرِکُونَ بِي شَيْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذٰلِکَ فَأُولٰئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ   (نور/ ٥٥)
(خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده اند و کارهای شایسته انجام داده اند وعده می دهد که آنان را قطعا جایگزین در زمین خواهد کرد! همان گونه که پیشینیان را جایگزین قبل از خود کرده است. همچنین آیین ایشان را که برای آنان می پسندد، حتما پا برجا برقرار خواهد ساخت! و نیز خوف و هراس آنان را به امنیت و آرامش مبدل می سازد. مرا می پرستند و چیزی را انبازم نمی گردانند بعد از این کسانی که کافر شوند، آنان کاملاً بیرون شدگان بشمارند).

وعْدَ اللَّهِ لاَ يُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَ لٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ‌  (روم/ ٦)
(این وعده ای است که خدا داده است، و خداوند هرگز در وعده اش خلاف نخواهد کرد. با این حال بیشتر مردم نمی دانند).

نویسنده: محمد قطب
مترجم: سید رضا اسعدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن