Uncategorized

تحريم نوشيدن شراب

چرا در اسلام نوشيدن شراب ممنوع قرار داده شده؟

جواب: شراب منحيث بلاي جامعۀ انساني و وسيلۀ بدبختي جامعه از زمانه هاي ديرين به اينسو شناخته شده و به قيمت جان ميليون ها انسان تمام شده است. شراب منبع اصلي بسياري از مشکلات در جامعه است.

آمار بلند رفتن جرايم، بالا رفتن شواهد مرض هاي عصبي و وجود ميليون ها خانوادۀ شکسته در سراسر دنيا به خاموشي گواه بر قدرت تباهکار شراب مي باشد.

 

 • منع نوشيدن شراب در قرآن کريم

قرآن عظيم الشأن نوشيدن شراب را در آيت زير ممنوع قرار داده است:

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (90)» مائده

«اي کساني که ايمان آورده ايد! شراب، قمار بت ها و ازلام (نوعي بخت آزمايي)، پليد و از عمل شيطان است، از آنها دوري کنيد تا رستگار شويد!»

 

 • منع نوشيدن شراب در انجيل

انجيل نوشيدن شراب را در آيت هاي زير ممنوع قرار داده است:

«شراب انسان را به کارهاي احمقانه وا مي دارد و مشروب باعث عربده کشي مي شود؛ چه احمقند کساني که خود را اسير مشروب مي کنند». امثال[1]: 20: 1

«و با شراب مست نشويد» نامه پولس به مسيحيان افسس[2] 5: 18

 

 • شراب مرکز بازداشتي را از بروز احساسات باز مي دارد

انسان ها داراي مرکز بروز احساسات در مغز خود هستند و اين مرکز انسان را از اجراي کارهاي که در نظر او ناشايسته پنداشته مي شوند باز مي دارد. به گونۀ مثال يک شخص در حالت عادّي از زبان بد در مقابل والدين و بزرگ سالان کار نمي گيرد و اگر او به رفع حاجت نياز داشته باشد، مرکز بازداشتي او را از اجراي چنين عملي در محضر عام باز داشته از همين سبب از بيت الخلاء استفاده ميکند.

هنگاميکه شراب نوشيده مي شود، مرکز باداشتني خود بازداشت مي شود و از فعاليت باز مي ماند. دقيقاً همين دليل است که شخص مخمور اکثراً در حالت افراط ديده شده و کاملاً غير معمول به نظر مي رسد. به گونۀ مثال شخص مست کلمات ناشايست، ناگوار و شنيع به زبان مي آورد وبه اشتباهات خود پي نمي برد، حتّا اگر با والدين خود مخاطب باشد؛ بعضي ها در لباس خود قضاي حاجت مي کنند، نه درست صبحت مي کنند ونه درست گام بر مي دارند، بدرفتاري نيز مي کنند تا آنجا که کارهاي دور از ادب را هم مرتکب مي شوند.

 

 • زنا به محصنه ها، تجاوز جنسي، زنا با محارم و ايدز در بين اشخاص شرابي بيشتر بچشم مي رسد

به نقل از گزارش دفتر بررسي قربانيان جرايم ملّي دادستاني ايالات متّحده در سال 1996 روزانه به طور اوسط 2713 قضيۀ تجاوز صورت گرفته است. احصائيۀ متذکره نشان مي دهد که اکثريت متجاوزان جنسي هنگام ارتکاب جرم مست بوده اند، در حاليکه همين حقيقت در موارد اذيّت و آزار هم ديده شده است.

نظر به احصائيه 8% آمريکائيان مرتکب زنا با محارم مي شوند به عبارۀ ديگر در هر 12 تا 13 نفر در ايالات متّحده يک نفر گرفتار زنا با نزديکان خود است و اکثراً عمل زنا با محرمان در حالي صورت مي گيرد که يک و يا هر دو طرف قضيه مست مي باشند.

همچنان يکي از عوامل عمدۀ ايدز که از جمله مدهشترين مرض ها است اعتياد به نوشيدن شراب است.

 

 • هر شرابي در ابتدا يکي دو بار نوشيده است

بعضي اشخاص به طرفداري از نوشيدن شراب مي گويند که آنها صرف در بعضي مواقع نمي نوشند و آن هم به اندازۀ کم – يک و يا دو پيمانه – و خود را کاملاً اداره کرده، هيچ گاهي مست نمي شوند. در اوايل هيچ شرابي يي به منظور اينکه در آينده شرابي و ميخوار دائمي شود، به نوشيدن شراب آغاز نمي کند. هيچ يک از شرابي ها نمي توانند ادّعا کنند که ساليان متمادّي شراب نوشيده اند و بالاي خود آنقدر اعتماد و اداره داشته اند که هيچگاهي حتّا يکبار هم مست نگرديده باشند!

 

 • اگر شخص صرف يکبار مست شود و مرتکب يک عمل ننگين شود، شرم او را تا آخر عمر همراهي مي کند

فرض کنيد يک ميخواري که ادّعا دارد گاه گاه مي نوشد ادارۀ خود را صرف يک بار از دست دهد و در حال مستي مرتکب زنا و يا تجاوز به محرمان خود گردد؛ اگر بعد تر از عمل خود پشيمان هم شود، خطاي خود را قسماً در تمام  عمر بياد مي داشته باشد. به هر دو طرف قضيه، هم به مرتکب جرم و هم به قرباني جرم خسارۀ جبران ناپذير و فراموش نشدني وارد مي شود.

 

 • تحريم نوشيدن شراب در احاديث

پيغمبر اسلام حضرت محمّد صلّي الله عليه و سلم فرموده اند:

 • « لَا تَشْرَبْ الْخَمْرَ فَإِنَّهَا مِفْتَاحُ كُلِّ شَرٍّ »

«شراب مادر تمام بدي ها است و از همه بدي ها ننگين تر است» سنن ابن ماجه ج: 3 کتاب اشربه، بَاب الْخَمْرُ مِفْتَاحُ كُلِّ شَرٍّ

« كُلُّ مُسْكِرٍ حَرَامٌ وَمَا أَسْكَرَ كَثِيرُهُ فَقَلِيلُهُ حَرَامٌ »

«هر آن چيزيکه پيمانۀ زياد آن مست مي سازد (حرام است)، پيمانۀ کم آن نيز حرام است» سنن ابن ماجه کتاب اشربه، بَاب مَا أَسْكَرَ كَثِيرُهُ فَقَلِيلُهُ حَرَامٌ.

پس هيچ عذري در چشيدن و يا نوشيدن زياد شراب وجود ندارد.

 • نه تنها کسانيکه شراب مي نوشند لعنت شده اند، بلکه هر آن کسي که با آن بصورت مستقيم و يا غير مستقيم معامله دارد لعين است.

در  سنن ابن ماجه کتاب اشربه، بَاب لُعِنَتْ الْخَمْرُ عَلَى عَشْرَةِ أَوْجُهٍ چنين آمده است:

از انس بن مالک رضي الله روايت است که پيغمبر صلي الله عليه و سلّم فرموده اند:

« لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي الْخَمْرِ عَشَرَةً عَاصِرَهَا وَمُعْتَصِرَهَا وَالْمَعْصُورَةَ لَهُ وَحَامِلَهَا وَالْمَحْمُولَةَ لَهُ وَبَائِعَهَا وَالْمَبْيُوعَةَ لَهُ وَسَاقِيَهَا وَالْمُسْتَقَاةَ لَهُ»

«لعنت خداوند جلّ جلاله شامل حال 10 طبقه مردم است که با شراب بصورت مستقيم و يا غير مستقيم سر و کار دارند:

آنکه شراب مي سازد، براي کسيکه ساخته مي شود، کسيکه آنرا مي نوشد، کسيکه آنرا حمل مي کند، براي کسيکه آورده مي شود، کسيکه آنرا توزيع مي کند، کسيکه آنرا به فروش مي رساند، کسيکه از آن پول بدست مي آورد، کسيکه آنرا مي خرد و کسيکه آنرا براي کسي ديگر مي خرد.»

 

 • مرض هاي که از نوشيدن شراب بروز مي کنند

دليل هاي زياد علمي براي منع نوشيدن شراب وجود دارد و نيز بايد ياد آورد شد که بزرگترين عامل مرگ و مير در جهان ناشي از نوشيدن شراب است. سالانه ميليون ها نفر از سبب نوشيدن شراب از بين مي روند.

در اينجا ضرور نمي دانيم که بالاي تمام جزئيات، مرض ها و تأثيرات شوء شراب بحث کنيم، زيرا اکثريت آنها عموماً شناخته شده اند. در پائين فهرست خلاصۀ چند مرض مرتبط با شراب نوشي را بيان مي کنيم:

 • سيروز جگر يکي از امراضي است که ارتباط آن با مصرف الکول کاملاً آشکار گرديده است.
 • سرطان مري، سرطان رأس و عنق، سرطان کبد و سرطان امعاء و ساير سرطان ها نيز با مصرف الکول ارتباط دارند.
 • التهاب مري، التهاب معده، التهاب پانکراس و التهاب کبد با مصرف الکول ارتباط دارند.
 • Cardiomyopathy (امراض قلبي با منشاء نا معلوم) فرط فشار خون، تصلّب شراين اکليلي، خناق صدري و حملات قلبي با مصرف شديد الکول ارتباط دارند.
 • سکتۀ مغزي، اپوپلکسي، حملات (Fits) و انواع مختلف فلج با مصرف الکول ارتباط دارند.
 • نيوروپتي محيطي، Cortical Atrophy, Cerebellar Atrophy از جمله سندروم شناخته شدۀ اند که به اثر مصرف الکول بوجود مي آيند.
 • Wernicke – Korsakoff syndrome توأم با فراموشي حوادث اخير حيات و صحبت در مورد حوادث گذشته هاي دور همراه با انواع فلج عمدتاً بر اثر فقدان Thiamine مي باشد که فقدان Thiamine در اثر مصرف شديد الکول ايجاد مي گردد.
 • Beriberi و فقدان بعضي ويتامين هاي ديگر در نزد اشخاص الکولي ايجاد مي شوند و حتّا واقعات Pellagra نيز در آنها ديده شده است.
 • Delerium Tremens يک اختلاط جدي و خطرناکي است که در اثناي التهاب نکس کننده و يا بعد از عمليات در نزد افراد الکولي ايجاد مي شود. همچنان اين حالت در هنگام ترک مصرف الکول به مشاهده مي رسد.
 • تشوشات متعدد غدوات افراز داخلي با شراب نوشي ارتباط دارند که از Myxodema تا به فرط افراز غده تايرايد و Florid Cushing Syndrome فرق مي نمايد.
 • تأثيرات سوء الکول بالاي خون طولاني و متنوع است. به هر حال فقدان فوليک اسيد از جمله معمول ترين تظاهر سوء استفاده از الکول است که منجر به کمخوني نوع Macrocytic Anemia مي گردد. Zeive’s syndrome عبارت از يکجا بودن Hemolytic Anemia، زردي و Hyperlipaedemia مي باشد که به دنبال مي گساري هاي شديد ايجاد مي شود.
 • Thrombocytopenia (کاهش صفحات دمويه) و ساير تشوشات صفحات دمويه در نزد افراد شرابي نيز ديده شده است.
 • تابليت metronidazole که عموماً بيشتر مورد استفادۀ خانواده ها قرار مي گيرد با شراب تعامل شديد زيان آور خواهد داشت.
 • نکس التهابات نزد اشخاص شرابي بسيار عام مي باشد و بايد گفت که نوشيدن شراب باعث کاهش مقاومت بدن در مقابل امراض مي گردد.
 • انتانات صدري در نزد افراد شرابي عموميت دارد. نمونيا، آبسه ريه، Emphysema و توبرکلوز ريوي همه در نزد افراد شرابي معمول مي باشند.
 • در اثناي تسمم حاد با شراب، شخص معمولا استفراغ مي نمايد و عکسه هاي سرفه که رل محافظوي دارند، فلج مي شوند. موارد استفراغ شده به اين ترتيب به سادگي داخل ريه ها شده باعث نمونيا و آبسه ريه مي گردد. گاهگاهي حتّا اين حالت باعث خفقان و مرگ شده مي تواند.
 • تأثيرات سوء شراب بالاي خانم ها شايان توجه ويژۀ مي باشد. خانم ها نسبت به مردها بيشتر آسيب پذير و مستعد به سيروز مي باشند. در اثناي حاملگي مصرف شراب تأثير شديد و زيان آوري بالاي جنين دارد. Foetal Alcohol Syndrome در اين اواخر بيشتر شناخته شده است.
 • بعضي امراض جلدي نيز در اثر استفادۀ شراب ايجاد مي شوند.
 • Eczema, Alopecia (کلي)، Dystrophy (سوء شکل) ناخن ها Paronychia ((التهاب کنار ناخن ها) و التهاب زواياي دهن از جمله امراض شايع بين اشخاص شرابي مي باشد.

 

 • شراب نوشي يک نوع مرض است

امروز داکتران در بارۀ شرابي ها فکر روشنتر دارند و شراب نوشي را بيشتر يک نوع مريضي مي شمارند نه اعتياد.

بنياد تحقيقات اسلامي يک جزوۀ تحت عنوان “آيا شراب نوشي مرض است؟” به نشر رسانيده که در آن نگاشته شده است:

اگر شراب نوشي مرض است، پس يگانه مرضي است که:

 • در بوتل ها فروخته ميشود.
 • درروزنامه ها، مجلّه ها، راديو و تلويزيون اعلان مي شود.
 • مرکز هاي مجوز براي پخش آن موجود است.
 • توليدات آن عايد دولت است.
 • سبب مرگ در شاهراه ها مي گردد.
 • زندگي خانوادگي را تباه ساخته و جرايم را افزايش مي بخشد.
 • هيچ نوع علّت ويروسي و مکروبي ندارد.

 

 • شراب نوشي مرض نيست – کار دستي شيطان است

خداوند متعال با حکمت بيکران خود ما انسان ها را در برابر دام هاي شيطان هشدار داده است. اسلام بنام «دين فطرت» يعني دين طبيعي بشر ياد مي شود و تمام نواهي آن متوجّه نگهداشت حالت طبيعي انسان مي باشد. شراب نوشي سبب انحراف حالت طبيعي افراد و جامعه مي گردد و حتّا انسان را به درجۀ پايان تر از حيوانيت مي کشاند که انسان ادعاي مافوق بودن آنرا دارد. از همين سبب نوشيدن شراب در دين اسلام منع قرار داده شده است.

[1]   Proverbs

[2] Ephesian

 

20 جواب به سؤالات غير مسلمانان در بارۀ اسلام

نويسنده: داکتر عبد الکريم نائيک

مترجم: احمد مسيح فضل

منبع: islahnet.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن