علوم قرآن و حدیث

تناسب در سوره فاتحه

با من سوره فاتحه را مرور كن!
می دانم بسیار مرورش كرده اى اما …

عجله نكن! نمي خواهم از تك تك كلمات و تك تك اسرارش بگويم….فقط بنا دارم از يك بعد ديگر به اين آيات نگاه كنیم! تا بدانيم در هر نماز چه مدارجی از معنا را طي مي كنيم و و بعد از هر نماز چگونه به دنیای خاکی سقوط می کنیم!

تناسب… از دریچه تناسب به این سوره بنگریم..تناسب بین آیاتی که همانند يك نردبان تو را به راه و مسير صالحان مي برد..به منزل خوبان مي رساند.

تناسب در اين آيات، لُبّ قرآن را برايت بازگو مي كند..فقط براي لحظاتى با من تامل كن!

پله اول:
آنكه رب و پروردگار توست..!
نه! پروردگار همه ماست..!
نه! پروردگار ملت ماست..
نه! پروردگار انسان است…
پروردگار جن و انسان است..پروردگار عالم است…

نه نه! پروردگار عالم هاست، عالم انسان، جن، فرشتگان، حيوانات، گیاهان….نباتات، كهكشانها، كيهانها ..آنكه صاحب و رازق و نگهبان همه عالم هاست!..
او مستحق ستايش است…كسی ستايش كند يا نكند او مستحق ستايش وثناست..او خدا و خداوندگار عالم ها است.( ‏الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ‏ )

پله دوم:
او جهاندار و خداوندگار است..اما نترس. او مثل خدایان !!! ديگر، وسعت ملك و قدرتش، وسعت خوان و سفره اش، او را ظالم و بي رحم نكرده!…..او با اين همه ملك و قدرت، از رحمت و بخشندگي لبريز است و رحمتش جاري ( ‏الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ‏ )

پله سوم:
اما مواظب باش ! رحمت فراوان او ضابطه و قانون دارد.
رحمت او، عدالت را کمرنگ نمی کند.. اويی كه خداوندگار مطلق و صاحب همه اين عالمهاست..نيز صاحب و مالك روزي است كه روز “دين” است..روز خضوع و كرنش است..روز جزا و سزاست..ذره اي از عمل خير و شر از چشم او نهان نمي شود. (‏مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ‏)

پله چهارم:
چگونه مواظب باشيم!؟
اين گونه :
تنها او را مي پرستيم ..(‏إِيَّاكَ نَعْبُدُ ) ..همه زندگی- و حتی مرگ خود – را نذر بندگی او می کنیم!

پله پنجم:
با این همه بیراهه، چگونه می توانیم تنها و تنها او را عبادت کنیم؟

از خودش كمك مي گيريم تنها و تنها ( ‏وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ‏) .. که تنها و تنها اوست می تواند ما را یاری دهد و به ما ثبات ببخشد.

پله ششم:
چگونه از او کمک بگیریم؟
دست نیاز بلند می کنیم و ندا می دهیم: ما را به راه مستقیم هدایت کن …نه! نه! ما که که تنها و تنها او را عبادت می کنیم پس بر راه مستقیم قرار داریم…بلکه ندا می دهیم: ما را بر راه راست ثابت قدم کن.. (‏اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ‏)

پله هفتم:
راه مستقيم!؟

آري ..راه مستقيم..راه كساني كه خدانها بدانها نعمت ايمان و هدايت بخشيده است ..هم علم داده و هم توفيق عمل…درست شنیدی : هم به راهشان علم دارند ..هم به علم خود عمل می کنند؛ راه انبياء و صديقين، راه شهداء و صالحان!! وه چه يارانى باشند!!! (صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ )

نه راه كساني كه علم دارند اما عمل نمي كنند و مورد غضب واقع شده اند (غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ) ..

و نه راه كساني كه بدون علم! عمل مي كنند و گمراه شده اند. (وَلَا الضَّالِّينَ )

تناسب آيات اين سوره پله پله تو را به شاهراه نجات مي رساند، راه را مي شناساند، درمان مي دهد، الگو معرفي مي كند، مسير را از عالم تئوري، به عالم واقعیت می آورد، مصداق بد و خوب نشان مي دهد…

آيا هنوز هم مي پرسي: چرا اين سوره أم الکتاب نام گرفته است؟ چرا در هر نماز مرورش مي كنيم؟ چرا نماز بدون آن ناقص است ناقص…!

پس بخوان و لذت ببر

آیت حقدوست

 

سایت تابش

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن