تحلیل اوضاع

جیمز مَتیس وزیر دفاع ترامپ کیست و چرا به «سگ هار» مشهور است؟

ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا که با نام مستعار «سگ هار» معروف است، در 8 سپتامبر 1950، متولد شد وی تمام دوران زندگی‌اش در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا کار می کرد تا اینکه در سال 2013 پس از پذیرش چندین وظیفه و پست مهم سرانجام بر اثر اختلافاتی که با اوباما بر سر مسئله اتمی ایران داشت از کار خود کنار رفت.

جیمز مَتیس» James Mattis ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آمریکا، وزیر دفاع دولت ترامپ، دارای محبوبیت زیادی در میان نظامیان آمریکاست، وی خیلی بی پرده و آشکارا سخن می گوید.

در این گزارش 10 ویژه‌گی این ژنرال کارکشته آمریکایی به طور مختصر بررسی شده است.

اول: جیمز متیس برای چهل سال متوالی در وظایف و پست‌های مهم نظامی عمل کرده است از جمله در عراق و افغانستان به عنوان فرمانده کل نیروهای مرکزی آمریکا خدمت کرده است. همچنین وی در طول جنگ اول خلیج یعنی آزاد سازی کویت از دست نیروهای ارتش عراق زمان صدام حسین جیمز فرمانده یکی از گردان‌های ویژه آمریکا بوده است.او در افغانستان فرماندهی مارینز و اولین تیپ تفنگداران دریایی اعزامی به این کشور بود . در حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 ، نیروی دریایی ایالات متحده را او فرماندهی می کرد.

متیس در سال 2010 جایزه فرمانده برتر از فرماندهی مرکزی ایالات متحده دریافت کرد.

به گزارش سی ان ان، ژنرال متیس در سال 2005 در یک پنل بحث در شهر سن دیه‌گو گفته بود:«کشتن دشمن در میدان نبرد می تواند لذت بخش باشد و در واقع جنگیدن با دشمن بسیار بامزه است، می دانید که شلیک کردن به چند نفر بامزه است. من هم با شما شریک خواهم بود. من صدای تیر و تفنگ را دوست دارم»

دوم: چرا نام مستعار «سگ هار» به خود گرفت؟

طبق نوشته مجله آمریکایی Politico به این دلیل استفاده وی از لحنی آشکار، بی پرده و خشن هنگام سخن با سربازانش و همچنین راه رفتنش در میدانهای جنگ، لقب «سگ هار» به او دادند. سخنان متیس آنچنان بی پروا و آشکار است که برخی از سربازان نمی توانند آن را به زودی هضم کنند. اما با همه این تفاصیل او به انضباط شدید در میان نظامیان معروف است.

سوم :کودکی جیمز متیس

دوران کودکی جمیز در منطقه ریچلند در نزدیک شرق واشنگتن سپری شد. این منطقه توسط دولت فدرال برای کارگرانی که در کارخانه تولید پلوتونیوم تسلیحات اتمی کار می کردند، تاسیس شده بود و پدر متیس به عنوان یک اپراتور در این نیروگاه کار می کرد.

چهارم: در خانواده‌ای نظامی بزرگ شد

متیس دوره آموزش نظامی به عنوان تفنگدار دریایی در دانشگاه مرکزی واشینگتن گذراند و مانند پدر و مادر خود که هر دو جنگجوی نظامی بودند به صفوف رزندگان پیاده نظام نیروی دریایی ارتش این کشور پیوست. البته او در کنار تحصیلات نظامی‌اش مدرکی در رشته تاریخ آمریکا نیز کسب کرده است.

پنجم: ماموریت‎های مختلف نظامی

وزیر دفاع آمریکا در دوران خدمت چند دهه خود در ارتش به پست‌های متعددی رسید.آخرین پستی نظامی که در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری سابق، آمریکا داشت، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که ماموریت اصلی او نظارت بر عملیات نظامی در سراسر خاورمیانه (2010 تا 2013،) اما او در دوران تصدی این پست به علت اختلافی که با اوباما در باره نحوه برخورد با ایران به خصوص در رابطه با برنامه هسته اس ایران از پست خود کنار رفت. متیس خواستار برخورد جدی با ایران بود.

ششم: مرد سخنان رک و متفاوت

مجله (Politico) او را مرد اظهارات متفاوت و رک توصیف کرده است مجله می نویسد برای مثال، او می گوید:«در ارتش باید مودب و حرفه‌ای باشید .. .. اما در عین حال باید برنامه‌ای برای کشتن کسانی که در مقابل تو هستند داشته باشی »، این گونه سخن گفتن باعث شد که او در میان تفنگداران دریایی به لقب «سگ دیوانه» شناخته شود

هفتم: لقب جنگجوی راهب

این هم لقب دیگری که جمیز متیس با خود حمل می کند او به دلیل اینکه هرگز ازدواج نکرده وتمام اوقات خود را در مطالعه و امور نظامی وقف کرده به همین دلیل لقب «جنگجوی راهب» به خود گرفته است.

او می گوید هرازان کتاب در کتابخانه خود دارم که اغلب آنها در باره مسائل نظامی و امور جنگی است.

هشتم : تجربه کاری در مسائل تحقیقات علمی

پس از بازنشستگی از ارتش سال 2013 متیس در موسسه تحقیقاتی هوور در دانشگاه استنفورد به عنوان عضو مدیریت چند شرکت از جمله شرکت “پیمانکاری دفاعی جنرال دینامیک» (Defense contractor General Dynamics) مشغول به کار شد.اما او وعده داد که چنانچه وزارت دفاع را به عهده گیرد از کار مدیریتی این شرکت‌ها استعفا خواهد داد.

نهم :پیروی از روش ژنرال جورج پاتون

ترامپ پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که جمیز متیس را برای وزارت دفاع تعیین خواهد کرد و او را به ژنرال جورج پاتون، توصیف کرد .ژنرال پاتون یکی از بهترین فرماندهان ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم بود و هر کجا ماموریت داشت پیروز شده بود . ماتیس اولین کسی است از آن دوران تاکنون که لقب پاتون و سباهت با او را دارد. جیمز همچنین اولین وزیر دفاع پس از جورج مارشال است که پس از بازنشستگی در ارتش بار دیگر پست نظامی و آنهم وزارت دفاع را دوباره به عهده کمی گیرد.

دهمین: دیدگاه‌های وزیر دفاع نسبت به منطقه خاورمیانه

متیس به تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین در کنار هم اعتقاد دارد از مخالفان شهرک سازی در قدس است و مخالف سرسخت «توسعه طلبی» روسیه در خاورمیانه است. او بر این باور است که پوتین تلاش دارد از هیبت ناتو را بشکند.

وزیر دفاع جدید آمریکا ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه خاورمیانه پس از القاعده و داعش می داند .جیمز از مخالفان توافق هسته ای با تهران است و معتقد است که توافق هسته ای تنها برنامه ساخت اسلحه را متوقف کرده اما دسترسی به بمب اتمی و امکانات ساختن آن را برای همیشه از ایران نگرفته است».

جیمز متیس به دوستی و نزدیکی با کشورهای عربی خلیج، اردن، مصر و سعودی اعتقادی راسخ دارد و خواستار همکاری تنگاتنگ اطلاعاتی وامنیتی با این کشورهاست.او از سال 2012 مرتب از دولت اوباما خواسته بود که مخالفان سوری را به تسلیحات پیشرفته مجهز کند.

العربیه فارسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن