پرسش و پاسخ

حکم سود بانکی

سؤال:

با سلام خدمت شما

احتراماً بنده يكي از اهل تسنن فقه حنفي مي باشم كه در بانكها و موسسات مالي و اعتباري جمهوري اسلامي ايران حساب سرمايه گذاري باز كرده ام و ماهيانه مقداري سود به حسابهاي بنده واريز مي شود.

و در زماني كه اين حسابهارا باز كرده ام به متصدي هاي بانك ها وموسسات مالي و اعتباري گفته ام كه مي خواهم سود حساب بنده از لحاظ شرعي مشكلي نداشته باشد و آنها هم گفته اند كه براساس عمليات بانكي بدون ربا فعاليت مي كنند و سود حاصله مشكل شرعي ندارد. حال بفرماييد كه آيا سودي كه بنده بدست مي آورم حلال است يا خير؟

جواب:

یکی از مهم ترین مفاسد اقتصادی در اسلام ربا می باشد که به شدت نهی شده است و همه علماء و مذاهب بر حرام بودن آن اتفاق نظر دارند یکی از انواع واضح و معمول ربا گرفتن پول بیشتر در مقابل قرض می باشد اینکه به دیگری قرض دهیم و او مجبور باشد مبلغ بیشتری را به ما برگرداند.

در مورد سؤال شما می بایست خدمت تان عرض کنیم که قوانین موجود در بانک های ایران غالبا شرعی می باشد و مشکلی ندارد ولی در اجرا چندان این قوانین اجرا نمی شود چنانکه شیخ قره داغی می گوید :

“در اصل قانونی که در مجلس شورای ایران تصویب شده است مخالفت با «شرع» وجود ندارد؛ بلکه اشکال در قراردادها و ابزار و شیوه های اجرای قانون است. همچنین اشکالاتی در استنباط و عملکرد خود مسؤولان بانک ها وجود دارد…. درباره اینکه عقود و مقررات بانک ها در مواردی مخالف با شرع است علمای سنی و شیعه اتفاق دارند و بهمین خاطر همکاری میان آنها برای رسیدن به راه حل هایی شرعی و بدون اشکال ممکن است، چنانچه اکنون در بعضی از بانک های جهان اسلام اجرا می شود.” (به نقل از اصلاح وب)

از سخنان شیخ پیداست که متأسفانه بانک ها از لحاظ اجرایی مشکل دارند و همسو با احکام اسلامی نیستند و سودی که شما از بانک دریافت می کنید شامل همین مورد است و مشکل شرعی دارد. لذا از استفاده کردن از این مبالغ پرهیز کنید و در صورتی که این مبالغ به حساب شما واریز شده است آن را در امور عام المنفه در جامعه خرج کنید و برای امور شخصی استفاده نکنید.

 سایت تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن