مطالب ویژه

خلاصة دلايل و نشانه‌هاي پيامبري محمد صلي‌الله‌عليه‌وسلم

نشانه‌هاي رسالت سيدنا محمد صلي‌الله‌عليه‌وسلم:

سؤال: نشانه‌ها (دلايل و معجزاتي) که الله متعال حضرت محمد صلي‌الله‌عليه‌وسلم را تاييد نموده است، چيست؟

جواب: نشانه‌هاي پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم بسيار زياد است، از جمله:

1- مژده و بشارت کتاب‌هاي گذشته:

قبل از اين که پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم به دنيا بيايند، کتاب‌هاي گذشته در مورد پيامبري شان مژده داده‌اند و همچنين در مورد صفات، قوم، زمان و ويژگي شهرهاي که در آن زندگي مي‌نمايند نيز خبر داده‌اند.

الله متعال مي‌فرمايد:

{الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِنْدَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ} [الأعراف:157]

(كساني كه پيروي مي‌كنند از فرستادة خدا پيغمبر امّي كه [ويژگي‌ها و صفات] او را در تورات و انجيل نگاشته مي‌يابند).

دانشمندان و بزرگان يهود و نصارا قبل از اين که رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم به پيامبري مبعوث شوند، در مورد بعثت شان به ديگران بشارت مي‌دادند؛ الله متعال در کلام پاکش براي مشرکان عرب حجتي را بيان مي‌دارد که  بشارت آن را قبلاً از جانب يهود و نصارا شنيده بودند:

{وَإِنَّهُ لَفِي زُبُرِ الْأَوَّلِينَ. أَوَلَمْ يَكُنْ لَهُمْ آيَةً أَنْ يَعْلَمَهُ عُلَمَاءُ بَنِي إِسْرَائِيلَ} [الشعراء:196-197]

([وصف] اين قرآن در كتاب‌هاي پيشينيان موجود است. آيا همين نشانه براي ايشان كافي نيست كه علماي بني اسرائيل از آن آگاهند؟!).

پس هنگامي که الله متعال سيدنا محمد صلي‌الله‌عليه‌وسلم را فرستاد، گروهي از ايشان ايمان آوردند ولي گروهي از ايشان کفر ورزيدند، اما کسي که ايمان آورد بزرگ‌ترين انگيزه‌دهندة وي علامات و بشارت‌هاي بود که در کتاب‌هاي گذشته ذکر شده بود و با بعثت پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم مطابقت داشت.

الله متعال مي‌فرمايد:

{الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِهِ هُمْ بِهِ يُؤْمِنُونَ} [القصص:52]

(كساني كه پيش از نزول قرآن، براي‌شان كتاب فرستاديم به قرآن ايمان مي‌آورند).

در طول تاريخ ايمان آوردن يهود و نصارا به شکل مستمر تا به امروز ادامه داشته است؛ به‌ويژه در بين دانشمندان منصف ايشان.

2- معجزة قرآن‌کريم:

الله سبحانه و تعالي محمد صلي‌الله‌عليه‌وسلم را همراه با کتابي از جانبش فرستاد که در آن معجزات و دلايل آشکار زيادي است، همچنين نشانه‌هاي الهي بسيار زيادي موجود است که دلالت بر ختم رسالت رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم مي‌کند، و اين نشانه‌ها (دلايل و معجزات) قرآني به اقسام مختلفي مي‌باشد:

 • قرآن‌کريم نشانة واضح و معجزة بزرگ در فصاحت لفظ، اسلوب و روش و ترکيبش مي‌باشد؛ و قرآن‌کريم انسان‌ها و جن‌ها را چلنج داده است که اگر مي‌توانند همانند آن را بياورند.

الله متعال مي‌فرمايد:

{قلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لَا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا} [الإسراء:88]

(بگو: اگر همة انسان‌ها و تمام جن‌ها گرد آيند و متّفق شوند بر اين كه همچون اين قرآن را بياورند، نمي‌توانند مانند آن را بياورند و ارائه دهند، هرچند هم برخي از ايشان پشتيبان و مددكار برخي ديگر شوند).

 • قرآن‌کريم معجزه‌اي است که در مورد حوادث گذشتة دور نيز خبر مي‌دهد، حوادثي که در زمان رسول خدا صلي‌الله‌عليه‌وسلم در اذهان عامة مردم مي‌گذشت؛ و در مورد برخي حوادث آينده نيز خبر داده که اکثر آنها متحقق شده است، و هر قدر علم پيشرفت مي‌نمايد حقايق آن نيز بيش از پيش هويدا مي‌گردد.

الله متعال مي‌فرمايد:

{تِلْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الْغَيْبِ نُوحِيهَا إِلَيْكَ مَا كُنْتَ تَعْلَمُهَا أَنْتَ وَلَا قَوْمُكَ مِنْ قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ} [هود:49]

(اينها جزو اخبار غيب است كه آن را به تو [اي پيغمبر اسلام!] وحي مي‌كنيم. نه تو و نه قوم تو پيش از اين، آن را نمي‌دانستيد. پس شكيبايي كن كه سرانجام از آنِ پرهيزگاران است).

 • قرآن‌کريم نشانة واضح و معجز‌ه‌اي است که بر نفوس تأثير عميق و ژرفي دارد، هنگامي که آن را مي‌خوانيد تأثيرات عميقي را بر خود احساس مي‌نماييد و احساس مي‌کنيد که الله سبحانه و تعالي با شما سخن مي‌زند.

الله متعال در مورد وصف کلام پاکش چه زيبا مي‌فرمايد:

{ اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَابًا مُتَشَابِهًا مَثَانِيَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ ذَلِكَ هُدَى اللَّهِ يَهْدِي بِهِ مَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ} [الزمر:23]

(خداوند بهترين سخن را فرو فرستاده است. كتابي را كه همگون و مكرّر است. از [شنيدن آيات] آن لرزه بر اندام كساني مي‌افتد كه از پروردگار خود مي‌ترسند، و از آن پس پوست‌هاي‌شان و دل‌هاي‌شان نرم و آمادة پذيرش قرآن خدا مي‌گردد؛ اين رهنمود الهي است و خدا هر كه را بخواهد در پرتو آن راهياب مي‌سازد، و خدا هر كه را گمراه سازد، اصلاً راهنما و راهبري نخواهد داشت).

و هر قدر در آيات قرآن به تدبر و تفکر پرداخته شود تأثيراتش نيز زيادتر و عميق‌تر مي‌شود.

 • قرآن‌کريم معجزه‌اي است که هدايت و رهنمون براي ديگران است و داراي احکامي است که توسط آن بهترين امت جهت رساندن پيام و رسالت اسلام براي مردم ساخته شد.

الله متعال مي‌فرمايد:

{كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ} [آل عمران:110]

(شما بهترين امّتي هستيد كه به سود انسان‌ها آفريده‌ايد، امر به معروف و نهي از منكر مي‌نماييد و به خدا ايمان داريد).

اين غير ممکن است که شخص امي و بي‌سوادي از ميان صحرا به پاخيزد در حالي که خواندن و نوشتن را نمي‌داند، نظام، احکام و هدايتي را با خود بياورد که بهترين امت از آن ساخته شود!؛ و بر تمامي کشورها با وجود اختلاف درجات تمدن و پيشرفت آنها حکم‌روايي کند.

 • قرآن‌کريم با تمام علوم و حقايقش معجزه است به گونه‌اي که هر قدر علم پيشرفت مي‌نمايد، دقت و راستي آن را بيش از پيش ثابت مي‌سازد.

الله متعال مي‌فرمايد:

{سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ} [فصلت:53]

(ما به آنان هرچه زودتر دلايل و نشانه‌هاي خود را در اقطار و نواحي و در داخل و درون خودشان نشان خواهيم داد تا براي ايشان روشن و آشكار گردد كه اسلام و قرآن حق است).

 • قرآن‌کريم معجزه‌اي است که عظمت و بزرگي را در تمام ميادين به تصوير مي‌کشد، در حالي که بر زبان شخص امي‌اي که خواندن و نوشتن را نمي‌داند، جاري شده است.

الله متعال پيامبرش را در برابر دشمنان و پيروان او چنين وصف مي‌نمايد:

{وَمَا كُنْتَ تَتْلُو مِنْ قَبْلِهِ مِنْ كِتَابٍ وَلَا تَخُطُّهُ بِيَمِينِكَ إِذًا لَارْتَابَ الْمُبْطِلُونَ} [العنكبوت:48]

(تو پيش از قرآن، كتابي نمي‌خواندي، و با دست راست خود چيزي نمي‌نوشتي كه اگر چنين مي‌شد باطل‌گرايان به شكّ و ترديد مي‌افتادند).

3– تأييد الله متعال از پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وسلم:

در ابتدا تعداد اندکي به پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم ايمان آوردند، مشرکان به آزار و اذيت ايشان پرداختند تا ايشان را از دين‌شان باز دارند، و با ايشان جنگيدند ولي الله متعال فرستاده‌اش و مؤمنان را به وسيلة فرستادن فرشتگان و نزول آرامش و اطمينان قلبي به وسيلة پينکي و يا چرت، و همچنين با فرستادن باد شديد بر کفار، نصرت و ياري نمود. هنگامي که برخي از مشرکان منصف اين حالت را ديدند گفتند: هيچ کس به جز الله اينها را نفرستاده است.

الله متعال با بيرون نمودن آب از داخل انگشتان پيامبرش که تمامي از آن نوشيدند، و زياد کردن طعام اندک به گونه‌اي که تعداد زيادي از مسلمانان را سير نمود، و شفا دادن کساني که پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وسلم براي شان دعا مي‌کرد، و يا سخن گفتن با درخت و شهادت درخت به نبوت ايشان و ديگر معجزات حيرت‌انگيز که باعث تعجب ديگران مي‌شد، پيامبرش را مورد تاييد قرار داد.

4- اجابت دعاي پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وسلم:

هيچ‌گاه پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم از پروردگارش چيزي را نخواست مگر اين که الله متعال خواستة پيامبرش را اجابت نمود و آن را متحقق ساخت.

هنگامي که پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم اين نشانه‌ها و دلايل را براي کفار نشان دادند، آنها از کفر و عناد دست برداشتند و به اسلام و ايمان صادق و جهاد با نفس و مال خويش در راه اعلاي کلمة الله پرداختند.

الله متعال مي‌فرمايد:

{وَلَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ وَمَا يَكْفُرُ بِهَا إِلَّا الْفَاسِقُونَ} [البقرة:99]

(بي‌گمان ما آيه‌هاي روشني براي تو فرستاديم و جز فاسقان كسي بدان‌ها كفر نمي‌ورزد).

خلاصة بحث:

 • الله متعال فرستاده‌اش محمد مصطفي صلي‌الله‌عليه‌وسلم را به وسيلة نشانه‌ها، دلايل و معجزات مورد تاييد قرار داد، تا مردم وي را تکذيب ننمايند.
 • کتاب‌هاي آسماني گذشته قبلاً از آمدن رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم، و نشانه‌هاي زمان ايشان، و سرزميني که در آن سکونت مي‌ورزند، و از برخورد قوم‌شان با ايشان بشارت داده بودند؛ پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وسلم آمدند، و نشانه‌هاي که در کتب گذشته آمده بود تحقق پيوست، و منصفان اهل کتاب مانند سلمان فارسي و عبد الله بن سلام رضي‌الله‌عنهما به آن حضرت صلي‌الله‌عليه‌وسلم ايمان آوردند.
 • الله متعال بر سيدنا محمد مصطفي صلي‌الله‌عليه‌وسلم کتابي معجزي را فرو فرستاد که حاوي فصاحت لفظ و اسلوب، و در بردارندة علوم غيبي،‌ قوت نفوذ و تأثير در ديگران، و حاوي حقايق هستي است که پيشرفت علوم کنوني نيز آن را ثابت ساخته است، همچنان ساختن امتي که تا کنون بشريت همانند آن را به خود نديده است، و اين کتاب بر شخص امي‌اي فرو فرستاده شد که نه خواندن بلد بود و نه نوشتن.
 • الله متعال پيامبر خود را در برابر دشمنانش عزت داد و به وسيلة معجزات بي‌شماري وي را نصرت و ياري نمود.
 • پيامبر صلي‌الله‌عليه‌وسلم مستجاب الدعوه بود؛ هيچ‌گاه نشده که رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم از پروردگار خويش چيزي خواسته باشند و دعاي‌شان مورد اجابت قرار نگرفته باشد.

 

=======================================================

عقيدة اسلامي

نويسنده: عبدالمجيد زنداني

مترجم: نعـمت الله سبحاني

منبع: islahnet.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن