اخبار علمی و فناوری

دارچین

دارچین (Cinnamon) با نام علمی Cinnamomum zeylanicum، درختی است کوچک، همیشه سبز، به ارتفاع 5 تا 7 متر که از تمام قسمت های آن بویی مطبوع استشمام می شود.گل های آن در فاصله ماه های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می شود. برگ این درخت سبز تیره و دارای گل هایی به رنگ سفید است.

اسانس دارچین که تنها قسمت مهم دارچین است به مقدار یک درصد در پوست درخت مذکور وجود دارد و از تقطیر آن با آب نیز حاصل می شود. این اسانس در صورت تازه بودن به رنگ زرد روشن است، ولی به مرور زمان و به علت اکسیده شدن به رنگ های زرد طلایی و سپس قهوه ای مایل به قرمز درمی آید.

دارچین اولین بار در سری لانکا یافت شد و بعد از آن، تمام دنیا این چاشنی را شناختند و برای طعم بهتر غذاها استفاده کردند. دارچین بومی سری لانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن کاربرد فراوانی به عنوان ادویه دارد. برای تهیه دارچین، پوست این درختچه را جدا کرده و معمولا پودر می كنند و در غذا یا چای از آن استفاده می كنند.پ

یک قاشق چای خوری دارچین، حاوی 28 میلی گرم کلسیم، 1 میلی گرم آهن و بیشتر از 1 گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین های C و K و منگنز است. همچنین مقدار 2/1 گرم کربوهیدرات دارد.

2

خواص دارچین

طبیعت دارچین گرم و خشک می باشد. قوت این دارو بنابر آن چه در کتب طب سنتی آمده است تا پانزده سال باقی می ماند.

این دارو در منابع طب و داروسازی سنتی ایران بسیار ملطف (لطیف کننده)، مفتح (باز کننده انسدادها)، مفرح نفس (شادی آور و فرح بخش)، رساننده اخلاط نامناسب تولید شده در بدن، پادزهر سموم حیوانی، گیاهی و معدنی بوده و محافظت کننده قوتهای سه گانه بدن (نفسانی که خاستگاه آن از مغز یا دماغ، حیوانی که خاستگاه آن از قلب و طبیعی که خاستگاه آن از کبد است) ذکر شده است. دارچین هم چنین تقویت کننده (جلا دهنده) بینایی، تحلیل برنده بادهای ایجاد شده در بدن، مقوی قوای جنسی و خشک کننده رطوبات زایدی که در مغز و سلسله اعصاب ایجاد می گردد می باشد. این دارو مدر (ریزاننده) ادرار و خون قاعدگی است و می تواند باعث سقط جنین گردد.

از مصارف درمانی دیگر دارچین در طب سنتی ایران موارد خفقان، وحشت و ترس، وسواس و جنون و تقویت مغز، قلب، معده و جگر می باشد. رفع بدبویی دهان، درمان سرفه رطوبی و تنگی نفس، رفع رطوبات و ترشحات لزج ریه و حنجره، تنقیه سینه، رفع نزله، رفع انسدادهای کبدی، استسقا (آماس تمام بدن)، عفونت زخم و عقرب گزیدگی نیز از دیگر خواص درمانی دارچین است.
چنانچه دارچین را بر پیشانی و شقیقه ها به شکل دارویی طلا (موضعی) به کار برند جهت درمان سردرد سرد مناسب می باشد. ذکر شده اگر عصاره دارچین را اگر در چشم کشند به تقویت بینایی کمک می کند. در طب سنتی ایران آب پز دارچین با سرکه و مصطکی در مواردی چون مشکلات گوارشی کاربرد دارد و مصرف موضعی آن را جهت تب و لرز و رعشه و بواسیر و گزش عقرب مناسب دانسته اند. هم چنین مصرف موضعی با عسل جهت درمان جوش های چرکی و مشکلات پوستی گزارش شده است. در عطاری امروزی دارچین بعنوان نیرودهنده ، قابض و بخصوص عطر و طعم دهنده و نیز به صورت ادویه مصرف سنتی دارد .

لازم به ذکر است که روغن دارچین که طبیعتی خشک و بسیار گرم دارد نیز دارای مصارف درمانی است. مصرف خوراکی این فرآورده جهت رعشه، سنگینی سر و سردرد سرد مفید گزارش شده است.
امروزه دارچین علاوه بر خواص ادویه ای، به عنوان یک فرآورده با خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد انگلی معرفی شده است. هم چنین در مطالعات اخیر فعالیت آنتی اکسیدانی و آنتی موتاژنی و حشره کش بودن آن مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفته است. دارچین هم چنین در مطالعات حیوانی اثرات تنظیم کنندگی قند خون را بروز داده است که می تواند بالقوه یک فراورده ضد دیابت خوراکی باشد. از دیگر فعالیت هایی که امروزه برای این دارو در نظر گرفته می شود اثرات ضد نفخ، قابض، ضد اسپاسم، خلط آور، ضد اسهال، ضد تهوع و استفراغ، از بین بردن دردهای عصبی و عوارض روماتیسم می باشد. از پوست دارچین برای موارد سرماخوردگی، غرغره و دهانشویه و نیز به عنوان چای گیاهی استفاده می شود.

3

• دارچین جزو آن دسته از داروهایی است که در قدیم استفاده می شد. این داروی قدیمی برای اختلالات گوارشی از قبیل سوء هاضمه، نفخ معده، دردهای معده و اسهال به کار می رفت.
• امروزه مشخص شده که دارچین، غیر از درمان اختلالات گوارشی، برای آرامش و جلوگیری از عصبانیت و رفتارهای ناخوشایند و همینطور برای استشمام بهتر به کار می رود. همچنین برای جلوگیری از فساد غذا و فساد میکروبی استفاده می شود.
• یکی دیگر از فواید دارچین که نیاز به توجه بیشتر دارد، اثر این چاشنی بر قند و کلسترول خون می باشد.
• تحقیقات حاکی از آن است که افرادی که روزانه 2/1 قاشق چای خوری دارچین استفاده می کنند، قند خونشان کنترل می شود، عدم تحمل به انسولین در آنها بهبود می یابد، از اضافه وزن مصون می مانند و همینطور احتمال پیدایش بیماری قلبی در این افراد پایین می آید.
• متخصصان به این نتیجه رسیده اند که دارچین همانگونه که بیماری دیابت را کنترل می کند، به همان اندازه بر روی کلسترول خوب و LDL (کلسترول بد) اثر می گذارد.
• دارچین رمز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سالم نگه می دارد.
• دارچین برای زیاد شدن و تجدید نیروی جنسی نیز به كار می رود. كلیه ها را گرم می كند، ضعف كمر و پاها را از بین می برد و كم خونی را درمان می كند.
• دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی است.
• دارچین اثر آرام كنده و شاد كننده دارد و از بسیاری از داروهای آرام بخش بهتر است. در حقیقت می توان گفت دارچین، والیوم گیاهی است، زیرا در دارچین ماده ای به نام Cinnamodehyde وجود دارد كه روی حیوانات و انسان اثر آرام بخش دارد.
• اثر مهم دیگر دارچین پایین آوردن تب می باشد و حتی امروزه دارچین را به صورت قرص و كپسول درآورده اند كه بعنوان “تب بُر” به كار می رود.
• دارچین رگ ها را باز می كند و باعث بهبود گردش خون می شود.
• یکی از خواص دارچین این است که باعث افزایش کارآیی هورمون انسولین در بدن می شود و در نتیجه بدن نیاز کمتری به این هورمون برای کنترل قند خون پیدا می کند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت گزارش داده اند که مصرف یک قاشق چایخوری دارچین در روز تاثیر بسیار مثبتی بر قند خونشان داشته است.
• همچنین برخی تحقیقات نشان دهنده تاثیر مثبت دارچین در کاهش فشار خون بوده است.
• دارچین خاصیت عجیب دیگری دارد و آن تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری هاست و حتی می توان گفت كه اثری مشابه پنی سیلین و آنتی بیوتیك دارد.
• اگر حس كردید كه ضعیف شده اید و ممكن است مریض شوید، چای دارچینی را فراموش نكنید و حتی اگر سرما خورده اید یا ضعف شدید دارید، چای دارچین بهترین داروست.

4

• دارچین به علت داشتن اسانس و تانن، محرک و قابض است و به عنوان تقویت کننده ی عمل هضم غذا و جریان گردش خون به کار می رود و از آن برای رفع سوءهاضمه، به ویژه در مواردی که با نفخ همراه باشد، به عنوان بادشکن استفاده می شود.
• همچنین به علت داشتن تانن در رفع اسهال ، ضعف عمومی بدن و انعقاد خون مصرف می شود و به صورت دارو، مانند گرد و تنتور به کار می رود.
• دارچین معده را تمیز و آرام و قوی می كند . بنابراین اگر ناراحتی معده دارید حتما از دارچین استفاده كنید.
• دارچین علاوه براین همه خواص، طعم بسیار خوبی نیز دارد. برای اینکه بیشتر از طعم و خاصیت درمانی دارچین بهره ببرید، می توانید موقع دم کردن چای، مقداری از پوست آن را در داخل قوری بریزید تا همراه با چای دم بکشد.
• با بررسی اثر دو گیاه دارچین و سیاه دانه بر روی نفخ معده، نتایجی که به دست آمد نشان داد 60 درصد افرادی که سیاه دانه، 90 درصد افرادی که مخلوط دارچین و سیاه دانه و 10درصد افرادی که دارچین استفاده کرده بودند، بهبود یافتند. از طرف دیگر درصد بهبود یافتگان با مصرف مخلوط دارچین و سیاه دانه، در زنان و مردان یکسان بود.
• دارچین برای مقابله با سرماخوردگی و گریپ خوب است. دارچین سرشار از «آلدئید سینامیک» است که یک آنتی باکتری، ضدویروس و ضدانگل بسیار قوی محسوب می شود. این ادویه ی معطر سیستم ایمنی بدن را تحریک و تقویت می کند.
روش مصرف : یک قاشق چای خوری دارچین و دو عدد چوب میخک را در یک فنجان آب گرم بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید بجوشد. سپس از روی شعله برداشته و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. به این محلول آب نصف لیموترش و 1 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. هر روز یک تا دو بار از این محلول میل کنید تا سرماخوردگی تان درمان شود.
• دارچین نفخ را از بین می برد. همان طور که گفتیم دارچین خواص ضدعفونی کنندگی دارد و برای همین از فلور روده محافظت می کند. دارچین گرفتگی عضلات معده و روده را برطرف می سازند و با نفخ مقابله کرده و اسهال را رفع می کند.
روش مصرف : 150 میلی لیتر آب را روی 1 قاشق چای خوری چوب دارچین خرد شده یا پودر دارچین ریخته و در ظرف را بگذارید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کرده و هر روز 3 مرتبه (بعد از غذا) از آن بنوشید. این کار را به مدت 7 تا 10 روز تکرار کنید. توجه داشته باشید که زیاده روی نکنید. مصرف روزانه 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به میزان 18 تا 29 درصد کاهش می دهد
• دارچین انرژی زا است. دارچین روی جسم و روح ما تأثیر گذاشته و انرژی مان را بالا می برد. برای همین اگر احساس خستگی و کسالت می کنید به سراغ دارچین بروید.
روش مصرف : روی 150 میلی گرم آب یک قاشق چای خوری پُر پودر دارچین بریزید. در ظرف را گذاشته و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. زمانی که احساس خستگی فیزیکی می کنید از این محلول بنوشید. می توانید به مدت 10 روز از این نوشیدنی دارچینی برای رفع احساس خستگی تان استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که میزان دارچین را بیشتر نکنید.
• دارچین میزان تری گلیسیرید و کلسترول را پایین می آورد. دارچین میزان گلیسمی خون را پایین می آورد و به همین دلیل میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید را کاهش می دهد. نتایج یک پژوهش پاکستانی نشان می دهد مصرف روزانه ی 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان تری گلیسیرید را 23 تا 30 درصد و میزان LDL را به میزان 7 تا 27 درصد کاهش می دهد.
روش مصرف : روزانه یک قاشق چای خوری دارچین را به انواع غذاهای خود اضافه و میل کنید.
• دارچین با پیری مقابله می کند. دارچین حاوی میزان قابل توجهی تانین است که قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و به همین دلیل با رادیکال های آزادی که باعث پیری سلول ها می شود مقابله می کند.
روش مصرف : روزانه 1 قاشق چای خوری به غذاهای خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که در مصرف دارچین نیز دچار افراط نشده و بیش از 1 قاشق در روز از این ادویه استفاده نکنید. نتایج یک پژوهش پاکستانی نشان می دهد مصرف روزانه ی 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان تری گلیسیرید را 23 تا 30 درصد و میزان LDL را به میزان 7 تا 27 درصد کاهش می دهد.
• دارچین میزان گلیسمی را پایین می آورد. دارچین با افزایش گلیسمی بعد از صرف غذا مقابله می کند و به همین دلیل باعث می شود افراد دیابتی برای صرف غذا کمتر دچار مشکل شوند. نتایج یک پژوهش پاکستانی که در سال 2003 انجام گرفته است نشان می دهد مصرف روزانه 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به میزان 18 تا 29 درصد کاهش می دهد.
روش مصرف : روزانه 1 قاشق چای خوری دارچین به غذاهای خود اضافه کنید.
• دارچین اشتها را افزایش می دهد. دارچین تحریک کننده ی غدد بزاق و غشای مخاطی معده محسوب می شود. این ادویه ی معطر تشکیل شده از یک ترکیب قوی به نام آلدئید سینامیک است که به طور طبیعی اشتها را افزایش می دهد.
روش مصرف : 1 قاشق چای خوری دارچین را در 150 میلی لیتر آب ریخته و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کرده و هر روز دو مرتبه نیم ساعت قبل از غذا میل کنید. این نوشیدنی برای زمانی که احساس بی اشتهایی می کنید موثر است. توجه داشته باشید که مصرفتان بیش از میزانی که توصیه شده است نباشد.

خطرات استفاده زیاد دارچین

• افرادی که آلرژی دارند، نباید از مصرف دارچین در غذاهای خود پرهیز کنند، زیرا دارچین موجب تشدید آلرژی نمی شود. اما این نکته را فراموش نکنید که اگر شما بسیار زیاد از دارچین استفاده کنید، باید اثرات بد آن را بپذیرید.
• اثرات مضر مصرف زیاد دارچین عبارت است از: التهاب یا ورم کردن پوست، زخم ها و ترک های گوشه دهان و همینطور سوزش معده.
• دارچین از لخته شدن خون جلوگیری می کند، اما زیادی آن در خون باعث بروز مشکلات خونی و گردش خون می شود، به خصوص اگر با داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شود(مانند آسپیرین) مصرف شود، مشکلات را دو برابر می کند.
• می توانید دارچین را در چای یا قهوه خود بریزید یا روی ماست بپاشید و یا با پنیر نوش جان کنید و به طور کلی می توان صدها ماده غذایی را با دارچین طعم دار کرد،مثل حلیم ، شله زرد ، خورش قیمه و… .
• مضر برای افراد گرم مزاج بوده و در عین حال مضر مثانه بوده و باعث سردرد می گردد و برای اصلاح این عوارض می توان دارچین را با کتیرا همراه کرد.

میزان مصرف

مقدار مجاز مصرف دارچین در طب سنتی ایران از هفت تا هفده گرم ذکر شده است.

خواص روغن دارچین

• خاصیت ضدالتهابی، ضدعفونی کننده و ضداسپاسمی دارد.
• نفخ و یبوست را از بین می برد.
• با خستگی مفرط، ضعف و افسردگی مقابله می کند.
• برای سیستم گوارشی مفید است و با سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبارزه می کند.
• گردش خون را بهبود می بخشد و به عملکرد مغز نیز کمک می کند.
• نقش مهمی در مقابله با اختلالات قلبی دارد.
• درد و سفت شدن عضله و مفصل ها را برطرف می کند.
• سردردهای ناشی از سرما را تسکین می دهد.
• با متوقف کردن خون ریزی، به روند بهبود کمک می کند.
• با دارابودن خاصیت آنتی اکسیدانی، ضدمیکروبی، ضدالتهابی و ضدتوموری درمان دیگری برای سرطان کلورکتال، ملانوما و لنفوم است.
• از روغن دارچین برای درمان عفونت ها و ناراحتی پوستی از جمله تومورهای خوش خیم استفاده موضعی می شود.

چند روش برای مصرف بیشتر دارچین
  • به جای استفاده از نمک و فلفل روی سیب زمینی های شیرین، دارچین بپاشید.

• دست به کار شوید و شکر دارچینی تهیه کنید. به این ترتیب که به یک قاشق خاک قند دو قاشق دارچین اضافه کنید و روی کیک ها، شیرینی جات، پنکیک ها بپاشید. همچنین می توانید دارچین را به ماست تان نیز اضافه کنید.

• برای صبحانه برنج قهوه ای درست کنید و برای خوش طعم کردن آن ابتکار به خرج دهید و کشمش، فندق و دارچین به آن اضافه کنید.

• روی چای، قهوه یا شیر صبحانه ی خود دارچین بپاشید.

5

• در هنگام پخت گوشت( گوشت گاو، گوساله و گوسفند) به آن دارچین بزنید. این کار علاوه بر این که بوی گوشت را می گیرد باعث می شود شما از خواص دارچین بیشتر بهره مند شوید.

• مرغ شکم پر درست کنید. سیب ها را نگینی نسبتاً بزرگ خرد کنید. داخل مرغ را با این سیب ها، دارچین و پیاز ورقه ورقه شده پُر کنید.

• به غذاهایی که داخل فر می گذارید، 200 گرم گردو، 3 قاشق چای خوری روغن کانولا و 2 قاشق چای خوری دارچین اضافه کنید.

• اگر اهل پختن کیک و شیرینی هستید از دارچین بیشتری استفاده کنید. دارچین هم باعث خوش طعمی کیک ها می شود و هم این که شما از خواص آن بیشتر بهره می برید.

6

خواص مخلوط دارچین و عسل

مخلوط عسل و دارچین درمان کننده بسیاری از بیماری ها در زمان قدیم و حال می باشد. امروزه دانشمندان بر این عقیده هستند که عسل با وجودی که شیرین است، اما اگر در مقدار معین مصرف شود حتی برای بیماران دیابتی هم مضر نمی باشد.

مجله معروفی در کانادا به نام Weekly World تعداد 95 نوع بیماری که توسط عسل و دارچین درمان شده اند را نام برده است.

ورم مفاصل
– یک قسمت عسل را در 2 قسمت آب گرم حل کرده و به آن 1 قاشق چای خوری پودر دارچین بیافزایید. خمیر حاصله را روی محل درد به آرامی بمالید. درد بعد از 15 دقیقه از بین خواهد رفت.
– همچنین بیماران دچار ورم مفاصل می توانند، 1 فنجان آب داغ را با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و بنوشند. این عمل را هر روز باید انجام دهند تا بیماری شان معالجه شود.
– مطالعات انجام شده روی این بیماران نشان داده است که، اگر این بیماران قبل از صبحانه مخلوط 1 قاشق غذاخوری عسل با 4/1 قاشق چای خوری پودر دارچین را میل کنند، درد آنها بعد از 1 ماه از بین خواهد رفت. بیماران مورد مطالعه نمی توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از این روش، توانستند به راحتی شروع به راه رفتن بدون درد کنند.

جلوگیری از ریزش مو
– قبل از حمام کردن، 1 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و روی سر خود بمالید و 5-15 دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را بشوئید.

عفونت مثانه
– 2 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین را در 1 لیوان آب گرم حل کرده و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه را از بین برود.

درد دندان
– 5 قاشق چایخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و خمیر حاصله را روی دندان خراب بمالید. این عمل را 3 بار در روز انجام دهید تا دندان خراب و دردناک درمان شود.

کلسترول
– 2 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 3 قاشق چای خوری پودر دارچین را در مقداری برابر 2 لیوان چای حل کرده و آن را بنوشید. بدین وسیله بعد از 2 ساعت کلسترول خون به اندازه 10درصد پایین می آید.
– تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف عسل خالص در درمان بیماران مبتلا به کلسترول بسیار مفید است.

Honey pot and dipper.

سرماخوردگی
– به مدت 3 روز از مخلوط 1 قاشق غذاخوری عسل گرم با 4/1 قاشق چایخوری پودر دارچین استفاده کنید.  این روش برای درمان سرفه مزمن، سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

ناباروری
– مردان 2 قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند تا این مشکل برطرف شود.
– زنان می توانند از پودر دارچین برای باردار شدن استفاده کنند.
– زنان نابارور مقداری پودر دارچین را با 2/1قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و آن را به طور مرتب در روز روی لثه یا دهان خود قرار دهند. این کار باعث می شود که مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.

معده درد
– مخلوط عسل و پودر دارچین ، درمان کننده درد معده، زخم معده و نفخ می باشد.

بیماری قلبی
– خمیر عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و آن را بر روی نان به جای مربا قرار دهید. این روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه میل کنید.
– این روش باعث پایین آوردن کلسترول، کاهش ضربان قلب، به راحتی نفس کشیدن، بهتر شدن جریان خون و جلوگیری از بیماری قلبی می شود.

بهبود سیستم ایمنی
– استفاده روزانه از عسل و دارچین باعث حفاظت بدن از باکتری و ویروس می شود.
– عسل، محتوی مقدار زیادی ویتامین و آهن می باشد و بدن را مقاوم می کند.
– استفاده روزانه از عسل، باعث عملکرد بهتر گلبول های سفید خون می شود و درنتیجه بهتر با ویروس ها و باکتری های وارد شده به بدن می جنگد.

سوء هاضمه
– قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی 2 قاشق غذاخوری عسل بریزید. این کار باعث می شود که اسید معده  ترشح شود و غذای وارده به معده را هضم کند و از سوء هاضمه جلوگیری کند.

افزایش طول عمر
– نوشیدن چای با عسل و پودر دارچین از بین برنده پیری زودرس می شود.
– 4 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق پودر دارچین را در 3 فنجان آب حل کرده و بجوشانید و مانند چای میل کنید. 4-3 بار در روز به مقدار 4/1 فنجان بنوشید تا پوستی لطیف و نرم داشته باشید.

تاول
– 3 قاشق غذاخوری عسل با 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین مخلوط کرده و قبل از خواب، روی تاول بگذارید و صبح مخلوط مالیده شده بر روی تاول را با آب گرم بشویید. اگر این کار را به مدت 2 هفته هر روز انجام دهید، تاول را از ریشه از بین خواهید برد.

عفونت پوستی
– تمام عفونت های پوستی و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچین درمان می شوند.

کاهش وزن
– 1 فنجان آب،عسل و پودر دارچین را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالی بنوشید.
– اگر مخلوط گفته شده  را هر روز بنوشید، از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و باعث کاهش وزن می گردد.

سرطان
– عسل و دارچین، درمان کننده سرطان های معده و استخوان شناخته شده است.
– برای 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوری عسل با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین را برای جلوگیری از سرطان مصرف کنید.

گرسنگی
– مطالعات اخیر نشان دهنده این است که شکر عسل نه تنها مضر نیست، بلکه بسیار مفید می باشد.
– مقدار مساوی از عسل و دارچین جلوی گرسنگی را می گیرد.
– 2/1 قاشق غذاخوری عسل در 1 لیوان آب و مقدار کمی پودر دارچین، باعث می شود که سرزنده تر و دارای انرژی بیشتر باشید.

تنفس بد
– صبح ها 1 قاشق چای خوری عسل و دارچین را با آب گرم مخلوط کرده و بنوشید. این روش باعث راحت نفس کشیدن می شود.

کم شنوایی
– مصرف مقدار مساوی، عسل و دارچین باعث بهبود شنوایی می شود.

این مطالب خواص بسیار کمی از دو ماده غذایی طبیعی، عسل و دارچین بود. با توجه به اینکه این دو غذای طبیعی در سرتاسر دنیا یافت می شود، پس بهتر است از آنها استفاده کنیم تا سلامتی خود را تضمین نماییم.


منبع: http://www.scipost.ir/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن