یادداشت

درباره نماز و روزه ترکها و عربها!

درباره نماز و روزه ترکها و عربها!

اخیرا کلیپی از برگزاری نماز عید فطر در یک پایگاه نظامی ترکیه منتشر شده که عدم هماهنگی امام و مامومین در اجرای ارکان نماز وجهی خنده دار به آن بخشیده است.
این ناهماهنگی باعث ایجاد این فرضیه شده که سربازان و پیشنمازشان، آداب نماز خواندن را بلد نیستند و از سر اجبار و جهت رفع تکلیف به آن واداشته شده اند.
با نگاه به تجوید صحیح پیشنماز و گویش عربی وی این فرض دور از ذهن به نظر می رسد.
یحتمل وی هنگام تلاوت آخرین آیه سوره بعد از فاتحه ـ که از عزائم بوده و سجده واجب (تلاوت) داشته ـ بدون رکوع مستقیم به سجده رفته و نظامیان هم که قبلا توجیه نشده اند، به جای سجود به رکوع رفته اند.
این اشتباه هارمونی صفوف نمازگزاران را به کلی به هم ریخته و مکث بیجای خود پیشنماز هم در رکوع، بعد از قیام پس از سجده تلاوت، ناهماهنگی مضاعفی ایجاد کرده است.
درباره اذعان عربستان به سهو در اعلام عید فطر و اشتباه گرفتن سیاره زحل با هلال قمر و آمادگی ریاض برای پرداخت میلیونها دلار کفاره مسلماتان هم به سیاق خبر فوق رفتار شده است.
اختلاف نظر درباره روز عید به شکلی بی سابقه همچنان ادامه دارد ولی خبر تغییر موضع عربستان عاری از حقیقت است.
شایان ذکر است که چند سال قبل هم شایعه ای نادرست درباره پرداخت کفاره روزه میلیونها مسلمان توسط پادشاهی سعودی بدلیل اشتباه در اعلام عید منتشر شد.
به نظر می رسد که بروز اختلاف نظر درباره تاریخ عید، منشا این شایعات و حاشیه پردازیهای اخیر است.
به این توضیح باید این را هم افزود که انگاره مرجعیت عربستان در این زمینه هم نسبت چندانی با واقعیت ندارد. کشورهای مهم ترکیه و مصر که دارای خوانش های بومی و سنتی خود از اسلام هستند، مستقل از ریاض راه خود را رفتند و مناطقی مانند اقلیم کردستان هم قبل از بیان موضع ریاض، سه شنبه را عید اعلام کردند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن