فکر و دعوت

درياي که در عمق آن زندگي مي‌نماييم

نقش هوا و اکسيجن در زندگي:

سؤال: هوا چه اهميتي در زندگي ما دارد؟

جواب: دهان و بيني خود را مدت يک الي دو دقيقه ببنديد، در اين هنگام خواهيد فهميد که هوا چه اهميتي در زندگي شما دارد؛ زيرا هوا داراي اکسيجني است که ما به آن نيازمنديم. و اگر هوا از بين برود تمامي انسان‌ها و حيواناتي که از اکسيجن استفاده مي‌نمايند در دقايقي کوتاه از بين خواهند رفت، و بينديشيد! آيا مي‌توانيد از نعمت هوا بي‌نياز شويد؟ هواي که الله تعالي پيوسته آن را براي شما ارزاني مي‌کند بدون اين که شما کوچک‌ترين‌ زحمتي بکشيد، پس فکر کنيد آيا شکرانة اين نعمت پروردگار خود را ادا نموده‌ايد؟

فوايد ديگر هوا:

سؤال: آيا هوا فوايد ديگري هم دارد؟

جواب: بله.

1- غلاف هوايي که پيرامون زمين را احاطه نموده است در حقيقت بزرگ‌ترين سپري براي ساکنان زمين از مليون‌ها شهاب سنگي است که روزانه به طرف زمين سقوط مي‌کنند؛ کثافت هوايي موجود در فضا، قدرت آن را نيز دارد که شهاب سنگ‌ها را قبل از رسيدن آن به زمين در فضا ذوب نمايد. و اگر اين قانون وجود نمي‌داشت سنگ‌هاي پرتاب شده تمام ساکنان شهرها و قريه‌ها و همة حاصلات را نيست و نابود مي‌ساخت. چنان ‌چه لاية اوزوني که زمين را احاطه نموده است، زمين را از اشعه‌هاي کشنده‌‌اي که از طرف آسمان به سوي زمين مي‌آيد وقايه مي‌کند.

2- بادها براي تلقيح و بارور ساختن گل‌هاي نباتات مثمر، مي‌وزد. و اگر اين عمليه‌ انجام نپذيرد هيچ ثمري در نباتات به وجود نمي‌آيد.

الله تعالي مي‌فرمايد:

{وَأَرْسَلْنَا الرِّيَاحَ لَوَاقِحَ} [الحجر:22]

(و بادها را براي تلقيح [ابرها و بارور ساختن آنها] به وزيدن مي‌اندازيم).

3- به وسيلة هوا است که پرندگان و طياره‌ها پرواز مي‌نمايند.

هوا بحري است که ما در عمق آن زندگي مي‌نماييم، و هوا است که بر جسم ما فشار وارد مي‌کند تا فشار مايعات موجود در جسم، مانند خون و ديگر چيزها را متوازن سازد؛ اگر اين فشار مناسب و متوازن نمي‌بود تمامي رگ‌هاي بدن ما مي‌ترکيد؛ و خوني که در رگ‌هاي بدن ما به مقدار مناسب وجود دارد باعث مي‌شود که فشار هوا و فشار خون را احساس نکنيم.

4- و بادها، ابرها را رايگان براي ما انتقال مي‌دهند. انسان از هوا در حرکت کشتي‌هاي بادي در طول قرون متمادي بهره جسته است.

الله تعالي مي‌فرمايد:

{إِنْ يَشَأْ يُسْكِنِ الرِّيحَ فَيَظْلَلْنَ رَوَاكِدَ عَلَى ظَهْرِهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ. أَوْ يُوبِقْهُنَّ بِمَا كَسَبُوا وَيَعْفُ عَنْ كَثِيرٍ} [الشورى:33-34]

(اگر خداوند بخواهد باد را از وزيدن مي‌اندازد و كشتي‌ها بر روي درياها متوقّف مي‌گردند. قطعاً در اين [حركت بادها، جريان كشتي‌ها، آفرينش درياها بدين وسعت و ويژگي‌هاي آب‌ها، و نظم و نظامي كه بر امور حكم‌فرما است] دلايل روشني [بر وجود خدا] است براي هر كس كه بسيار شكيبا و بسيار سپاس‌گزار باشد. يا اگر بخواهد كشتي‌ها را به خاطر كارهايي كه سرنشينان آنها مرتكب شده‌اند، نابود مي‌سازد، و از بسياري گذشت مي‌كند).

{إِنَّ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآيَاتٍ لِلْمُؤْمِنِينَ. وَفِي خَلْقِكُمْ وَمَا يَبُثُّ مِنْ دَابَّةٍ آيَاتٌ لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ. وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ رِزْقٍ فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِيفِ الرِّيَاحِ آيَاتٌ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ. تِلْكَ آيَاتُ اللَّهِ نَتْلُوهَا عَلَيْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ} [الجاثية:3-6]

(بدون شكّ در آسمان‌ها و زمين دلايل و نشانه‌هاي فراواني [بر وجود خدا] است براي مؤمنان. همچنين در آفرينش شما و نيز در آفرينش جنبندگاني كه خداوند در سراسر زمين پراكنده مي‌سازد، نشانه‌هاي بزرگ و دلايل قوي [براي پي بردن به خدا و خالق يكتا] است براي آنان كه اهل يقين هستند. همچنين در دگرگوني شب و روز و در چيزهايي كه خدا از آسمان فرو مي‌فرستد و [سبب] رزق و روزي هستند و خدا به وسيلة آنها زمين را بعد از مرگش حيات مي‌بخشد، و نيز در وزش بادها نشانه‌هاي بزرگي و دلايل سترگي است براي آنان كه به تعقّل مي‌پردازند و اهل عقل و درايت هستند. اينها آيات خدا است كه به حق بر تو مي‌خوانيم. با اين حال، اگر به خدا و آيات او ايمان نياورند، پس به چه سخني ايمان مي‌آورند؟).

            آيا مشاهده مي‌نماييد:

در آفرينش انسان حکمت بزرگي نهفته است، انسان نيازمند هوا است و الله متعال هوا را به خاطر انسان آفريده است، و اين هوا براي زندگي انسان بسيار مناسب است و به مقدار بسيار زيادي نيز موجود مي‌‌باشد.

حکمت بزرگي در اندازة مناسب کثافت هوا نهفته است، زيرا فشار مناسب هوا باعث ذوب شدن شهاب سنگ‌ها قبل از برخورد آنها به زمين مي‌‌شود. و هوا، فشار مناسب و دقيقي را جهت تعادل فشار مايعات داخل بدن انسان ايجاد مي‌‌نمايد، و هوا است که زمينة پرواز طياره‌ها و پرندگان را به آساني ميسر مي‌سازد.

همچنان حرکت هوا (بادها) باعث تلقيح و باروري نباتات و ابرها و انتقال ابرها به تپه‌ها و پشته‌ها، و حرکت کشتي‌هاي بادي در مدت زمان معين مي‌گردد.

هوا در هر نقطة روي زمين که در آن زندگي وجود دارد، با کميات بسيار زياد و مناسب موجود است.

توازن و تعادل دقيق، محکم و به اندازه‌اي در تناسب ميان اکسيجن (هواي مناسب براي زندگي) و کاربن داي اکسايد (هواي نامناسب براي زندگي) وجود دارد.

دستگاه تنفسي دقيق انسان که پيوسته به شکل زنده و بدون توقف و در نهايت دقت و آساني فعاليت مي‌کند و در خواب و بيداري باعث مشقت و تکليف انسان نمي‌شود.

صاحب اين حکمت بزرگ و تقدير شگفت‌انگيز و تنظيم حکيمانه و توازن صحيح و ترکيب زيبا کيست؟

آيا بت ناشنوا و نابينا که نه مي‌‌تواند سود و زياني برساند و نه هم داراي قوت و قدرتي است اين کار را انجام داده است؟

يا طبيعت لال و نابينا و جامد که نه حکمتي دارد و نه اراده‌اي؟

و يا عدمي که هيچ کاري را انجام داده نمي‌‌تواند؟

و يا اين حکمتي که مشاهده مي‌‌شود، و اين تقدير شگفت‌انگيز، و اين تنظيم حکيمانه، توازن و تعادل درست، و بالآخره ترکيب زيباي که در جهان هستي مي‌‌باشد، تمامي اينها گواه بر اين است که ذاتي حکيم، آفريدگاري بزرگ، اراده‌کنندة خبير و بينا و ايجادکنندة مهربان آفريدگار هواي است که پيرامون زمين را احاطه نموده است و آن را به اندازة صحيح و مناسب آفريده است. و در حقيقت او غير از اين مخلوقاتي است که ما آنها را مشاهده مي‌کنيم، و او الله سبحانه و تعالي است.

فراواني هوا و آساني استفاده از آن:

سؤال: آيا حکمت ديگري هم در ساختار هوا موجود است؟

جواب: نشانه‌هاي الهي در آفريده‌هايش بسيار است؛ از جمله کثرت هوا – که به طور مطلق از مهم‌ترين احتياجات انسان است- آفريدگار مهربان هوا را در تمامي اماکن روي زمين به وجود آورده است، که انسان در جمع کردن، انتقال دادن و ذخيره نمودن آن مشقتي نمي‌بيند.

وقتي در مورد استهلاک هوا که هميشه توسط انسان‌ها و حيوانات صورت مي‌گيرد، دقت نماييد و ببينيد که هواي صاف (اکسيجن) را مي‌گيرند و آن را به هواي فاسد (کاربن‌داي‌اکسايد) تبديل مي‌کنند، پريشان نشويد و نگوييد که استهلاک مستمر اکسيجن به زودي منجر به از بين رفتن آن خواهد شد و ما خواهيم مرد؛ چنين نگوييد چون شما پروردگار مهرباني داريد که کم‌بود اکسيجن استهلاک شده را از طريق نباتات برطرف مي‌کند، زيرا نباتات کاربن‌داي‌اکسايد را مي‌گيرند و دو باره آن را به اکسيجن مورد استفادة حيوانات و انسان‌ها تبديل مي‌کنند.

انسان در شکم مادر از دستگاه بسيار دقيقي براي تنفس برخوردار مي‌شود؛ اين دستگاه کار خود را از اولين روز ولادت آغاز نموده و آن را به صورت مستمر و به شکل خستگي‌ناپذير و در حالت خواب و بيداري انسان ادامه مي‌دهد؛ الله تبارک و تعالي همان طور که هوا را جهت استفادة ما در همة مکان‌ها پيدا کرده است، از رحمت خود استفاده از هوا را نيز براي ما آسان و فراوان گردانيده است که بدون هيچ‌گونه مشقت و تکليفي از آن استفاده مي‌‌نماييم.

بنابراين:

  • الله تعالي آفريدگار زندگي است، و او است که هواي مورد نياز موجودات زندگي را به آنان مي‌رساند.
  • الله تعالي ذاتي است که هوا را جهت تنفس براي موجودات زنده انعام کرده است، و او است که آنها را در برابر شهاب سنگ‌ها حمايه مي‌‌کند، و بسياري از نباتات را براي شان بارور مي‌‌سازد، و باران را براي شان سرازير مي‌‌نمايد و ابرها را به سوي شان حرکت مي‌دهد و فشار مايعات وجود شان را متوازن مي‌‌سازد.

 

========================================================

عقيدة اسلامي

نويسنده: عبدالمجيد زنداني

مترجم: نعـمت الله سبحاني

منبع: http://islahnet.com/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن