تاریخ اسلام

دفاع سلطان عبد الحمید دوم از پیامبر اسلام

 در سال ۱۸۹۰ میلادی مارک دو بویینه از اعضای آکادمی فرانسه، درامی بعنوان محمد تالیف نمود و آن را به کومدین های فرانسوی داد. روزنامه ها خبری پیرامون آغاز تمرینات لازم برای اجرای این نمایشنامه موهن نقل کردند و اینکه یک بازیگر نقش پیامبرمان محمد صلی الله علیه و سلم را بازی خواهد کرد. سلطان عبدالحمید عزمش را برای ممانعت از این اقدام جزم نمود و بلافاصله نامه ای به رئیس جمهور فرانسه (سادی کارنوت) از طریق سفیر عثمانی در پاریس (صالح منیر پاشا) ارسال نمود. احمد اوژار در مقاله‌ای در مجلۀ “تاریخ و تمدن” به عنوان “دخالت عبدالحمید دوم در میدان اروپایی” خاطر نشان ساخته که نامه مذکور اینچنین آغاز می‌شود:
“پیرامون اقدامات اولیه نمایشنامه به نام سرورمان محمد عليه الصلاة و السلام”
و این سرآغاز می‌رساند که این نمایش نامه از بعد فنی از یک بازی و نزاع حقیقی فراتر رفته است. چنانکه سلطان عبدالحمید اقدام به ارسال هشداری قاطع از طریق سفیر فرانسه در استانبول (کونت مونبیلا) کرد؛ بلکه حتی کار به تهدید و قطع روابط فرانسه و عثمانی رسید، اگر فرانسه اجازه اجرای آن را بدهد. و عملا نتیجۀ این هشدارهای جدی و قاطع این شد که آن ها از اجرای نمایشنامه دست کشیدند. اما نویسنده برای اجرای آن مصر بود، به همین دلیل روی بسوی خارج از فرانسه بویژه انگلیس نمود و در آنجا خواستار اجرای آن شد؛ چون معتقد بود که فشارهای سلطان عبدالحمید در آنجا بی‌فایده می‌باشد. اما تلاش های سلطان در لغو اجرای نمایشنامه موفقیت آمیز بود؛ و سلطان عبدالحمید بواسطه رابطۀ خوبی که با وزیر خارجۀ انگلیس لورد سالیسبوری داشت، توانست بیانیه‌ای مبنی بر ممناعت از اجرای این نمایشنامه در تمام خاک انگلیس صادر کند.
نویسندۀ نمایشنامه ناامید نشد و امیدش افزایش یافت، به ویژه پس از آنکه لورد سالیسبوری وزارت خارجه را ترک گفت و روزربری جای او را گرفت که از همکار سابقش، نسبت به اسلام نفرت بیشتری داشت. صاحب نمایشنامه با یکی از سالن‌های تئاتر لندن برای اجرای آن قرارداد بست؛ اما تلاش هایش ناکام ماند و سلطان عبدالحمید یک بار دیگر توانست مانع اجرای آن شود. در نهایت این نمایشنامه پس از تغییر نام از محمد به پارادایز و همچنین تغییر محتوا در پاریس اجرا شد.

منبع: سایت ترک پرس، مقاله دکتر مصطفی الستیتی، لینک:
http://www.turkpress.co/node/5077

مترجم: خداداد مطاعی پور

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن