فکر و دعوت

دین و حقوق انسان ( ۲ از ۵ )

امروزه چتر شوم بى عدالتى و تحقير، سایه سنگین خود را بر گستره وسیعی از کره خاکی پهن نموده و بزرگترين مانع را در ايجاد صلح جهانى و ايجاد زندگى کریمانه و آبرومند ایجاد کرده است.

امروزه چتر شوم بى عدالتى و تحقير، سایه سنگین خود را بر گستره وسیعی از کره خاکی پهن نموده و بزرگترين مانع را در ايجاد صلح جهانى و ايجاد زندگى کریمانه و آبرومند ایجاد کرده است. این امر ناشی از نگاه و رفتار تبعیض آمیز اقلیتی است که منافع خود را بر همه چیز ترجیح می دهند. در دین اسلام بهدف حفظ جايگاه و حقوق انسان بر چند اصل اساسى و مهم تاکید شده است.
🔷 اصل اول: خداوند انسانها را در آفرينش از يك اصل و از يك پدر و مادر آفريد. سپس بر اساس اصل تنوع، آنها را در اين كره ى خاكى به صورت تيره ها و ملتها منتشر و پراكنده ساخت. فلسفه اين سنت خداوندى در آفرينش تسهيل در شناخت بوده و هيچكدام از اين تفاوتها نمى تواند مبناى اثبات حق يا سلب حق از كسى قرار گيرد.
خداوند مى فرمايد: يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا. [النساء: 1] اى مردمان از پروردگارتان پروا داشته باشيد. ذاتى كه شما را از يك انسان – وانسان را از خاك – و همسرش را نيز از همان ماده اوليه – خاك – آفريد. و از آن دو مردان و زنان زيادى را منتشر ساخت. و از خدايى بترسيد كه همديگر را به او سوگند مى دهيد و از اينكه پيوندها را قطع كنيد از خدا بترسيد، خداوند بى گمان بر شما مراقب است.
يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ. [الحجرات: 13] اى مردمان، ما شما را از مرد و زنى بيافريديم و شما را به صورت تيره و قبيله هاى متعدد قرار داديم تا همديگر را بشناسيد. بى گمان بهترين شما در نزد خدا با تقواترين شماست، خداوند مسلماً دانا و با خبر است.
🔷 اصل دوم: مهمترين مقصد دين جلب مصلحت براى بندگان و دفع ضرر از آنهاست. خداوند رحمان و رحيم، فرستاده خود را ندا مى دهد و مى فرمايد: وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ [ 107 سوه انبياء] وما تو را نفرستاديم مگر اينكه براى جهانيان رحمت باشى.
همچنين خداوند در حديث قدسى كه آن را امام مسلم و امام احمد روايت كرده اند، فرمود: “يَا عِبَادِي، إِنِّي حَرَّمْتُ الظُّلْمَ عَلَى نَفْسِي، وَجَعَلْتُهُ بَيْنَكُمْ مُحَرَّمًا؛ فَلاَ تَظَالَمُوا” بندگانم؛ من ظلم نمودن را بر خودم حرام نمودم و آن را بين شما حرام گردانيدم؛ پس به همديگر ظلم نكنيد.
بر اين اساس علماء و راسخين در علم با استقرا نصوص شرع به اين نتيجه رسيده اند كه مقصد و هدف تشريعات و قوانين دين جلب مصلحت براى بندگان مى باشد. امام ابن قيم در كتاب اعلام الموقعين مى فرمايد: « فإن الشريعة مبناها وأساسها على الحكم ومصالح العباد في المعاش والمعاد وهي عدل كلها ورحمة كلها ومصالح كلها وحكمة كلها » شريعت بر حكمت و مصلحت بندگان در دنيا و آخرت بنا نهاده شده است. شريعت همه اش عدل، رحمت، مصلحت و حكمت است.
🔷 اصل سوم: رعايت حقوق انسان در اسلام امرى نوپيدا و جديد نيست بلكه موضوعى ريشه دار و اصولى است. بعضى تلاش كرده اند كه دين را تكليف مدار و زبان دين را تكليف گرا معرفى كنند. اين امر بذاته مشكلى ندارد، مشكل زمانى ايجاد مى شود كه در مقابل تكليف، حق قرار گيرد و چنين نتيجه گيرى شود كه زبان دين تكليف است نه حق. اين عده با برجسته نمودن نسبت دين با تكليف و ناديده گرفتن نسبت دين با حق، لازمه رسيدن به حق را در گذار از دين مى دانند. آنها براى رسيدن به حق پيشنهاد مى دهند، بايد از نظام دينى تكليف محور به نظام حق سالار رو آورد. شكى نيست كه در طرح اين نظريه مغالطه صورت گرفته است. پذيرفتنِ حق تعيين تكليف از سوى خداوند خالق آمر در صميم توحيد قرار دارد اما از طرفی خداوند براى انسانها در مجموعِ هدايت خويش، حقوق اساسی مبتنی بر کرامت در نظر گرفته است. بلكه جالب تر اينكه بدانیم، تكاليف از یک طرف به مصلحت انسانها قرار داده شده و از طرفی معمولا در این تکالیف، اثبات حقى براى ديگران نیز نهفته است.

 

🌱کانال سعدالدین صدیقی🌱
https://t.me/saadsedighi

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی