شخصیت ها

ذاکر ناییک، پزشک و جراح هندی‌ای که به «دیدات بزرگ» ملقب گشت! (2)

هزاران نفر، به وسیله‌ی او، از گوشه و کنار جهان، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (با دیدن و شنیدن کلیپ‌های صوتی و تصویری و برنامه‌های تلویزیونی)، مسلمان شدند. ذاکر ناییک تجربه‌ی دعوی خود را این گونه بیان می‌دارد: «آفریقایی‌ها در برابر دعوت اسلامی، از همه انعطاف‌پذیرتراند و سپس چینایی‌ها و ژاپانی‌ها، به ترتیب، زودتر و ساده‌تر متأثر می‌شوند. اما هندی‌ها، به دلیل پیامد‌های ناگوار اجتماعیِ که متوجه دگر اندیشان می‌شود، از همه سرسخت‌تر و نامنفعل‌تر می‌نمایند.
ذاکر ناییک، راز پیروزی دعوت خود را، پس از فضل و لطف الله و تأکید بر مشترکات و نِقاط اتفاق، در وقت دادن به پرسش‌گران، برای طرح و ارائه‌ی سخنان و شبهه‌های خوب یا بدی که در باره‌ی اسلام و آموزه‌های اسلامی دارند، و پاسخ‌های علمی و قناعت بخشی که خود ارائه می‌نماید، معرفی‌ می‌کند.
او می‌افزاید: «پیش از سخن‌رانی‌ها و گفت‌وگوهای خود، برای 200 شبهه و پرسشی که عمومی و همه‌گیراست و پیوسته از رسانه‌ها مطرح می‌شود، پاسخ‌های علمی و قناعت بخش، از قرآن و سنت، آماده می‌نمایم و برای تایید اندیشه‌ی اسلامی و روشن‌ شدن این حقیقت که اسلام دین گذشت و مسامحه‌است و هر خیر و خوبی را با سینه‌ی باز می‌پذیرد، ارائه می‌نمایم. رمز و علت این که اسلام چیزهایی را منع و ناجایز معرفی نموده‌است، نیز ضرر آن‌هاست؛ مثلا علت ممنوعیت مواد نشه‌آور (و شراب)، فروپاشی اخلاقی (یا زنا) و معاملات اقتصادی زیان‌آور (و سود) همه و همه زیان آن‌هاست و بس.
ذاکر ناییک، در 16 جولای 20166م. مهمان برنامه‌ی «بلا حدود» (بدون مرز) شبکه‌ی الجزیره، بود و در آن جا بیان نمود که، رسانه‌های غربی، اسلام را با چهره‌ی زشت و خشن به جهانیان، معرفی می‌کنند و تلاش دارند، اسلام را عامل همه بدبختی‌ها و نابسامانی‌های بشر و جهان، وانمود کنند. در حالی که راز رهایی از این همه نابسامانی‌ها و ناگواری‌ها در بازگشت به اسلام نهفته‌است. او افزود: «رسانه‌های غربی و جهانی می‌کوشند، اسلام را زشت و نازیبا جلوه دهند و برای رسیدن بدین هدف، برخی از نمونه‌های نامساعد اسلامی را از میان مسلمانان بر می‌گزیند و به عنوان تروریست معرفی می‌کنند. هدف رسانه‌ها از این کارها این است که به جهانیان بگویند، مسلمانان، یک‌سره، تروریست استند».
ذاکر ناییک، بر این باور است که برای مقابله با موج تبلیغات رسانه‌های غربی بر علیه اسلام و مسلمانان، چاره‌ای جز متوسل شدن به سلاح رسانه‌ها نیست؛ او می‌گوید: «ما، پیش از این به 10 سال، برای برآورده نمودن این هدف، تلویزیون سلام را که هم‌زمان به چهار زبان نشریات دارد، به هدف معرفی اسلام و پاسخ به شبهات اسلام ستیزان، راه اندازی نمودیم و این تلویزون همین اکنون بیش‌تر از 100 ملیون بیننده‌ی انگلیسی زبان، دارد.»
دکتر ذاکر ناییک، بیان می‌دارد که: «هر مسلمان مسئولیت و وظیفه دارد، پیام اسلام را به نامسلمانان برساند و برداشت‌ها و شبهات نادرست و ناروای دشمنان اسلام را با روش درست و شایسته، پاسخ بگوید».
در ماه جون 20100 م.، دولت بریتانیا، دخول ذاکر ناییک را به بریتانیا، به اتهام پخش و نشر افکار تروریستی، ممنوع اعلان نمود؛ ذاکر ناییک، پیش از این، ده‌ها بار به بریتانیا، سفر نموده‌ بود. رزنامه‌ی ساندَی تایمز، نیز نوشت: «ذاکر ناییک، به خشونت و تروریسم دعوت می‌کند و به زنان احترام و ارج نمی‌نهد و برهنگی را یکی از عوامل پدیده‌ی تجاوز، معرفی می‌کند».
دکتر ذاکر ناییک، در پاسخ به اتهام ساندَی تایمز می‌گوید، ریشه‌ی این اتهام‌ها، بدان جا باز می‌گردد که بنده، دولت‌های غربیِ را که مسلمانان بی‌گناه را در کشورهای عراق و پاکستان و افغانستان می‌کشتند، محکوم نمودم. باید بگویم که من حملات 11 سپتامبر 2011م. و انفجارهای 2005م. لندن را نیز محکوم کردم.
ذاکر ناییک (کسی که ملیون‌ها هواخواه دارد و یکی از سرشناس‌ترین دعوت‌گران مسلمان در جهان، به حساب می‌آید) روزنامه ساندی تایمز را به برخورد «یک بام و دو هوا» متهم نمود؛ بدین دلیل که همین روزنامه، پیش از این آماری را نشر نمود که بیان می‌داشت، 25 درصد از بریتانیایی‌ها بدین باوراند که برهنگی زنان نقش اساسی در پدیده ی تجاوز دارد؛ چرا این روزنامه آنان را به بی‌احترامی به زنان، متهم ننمود؟!
در جولای 20166، زمانی که ذاکر ناییک، در سعودی به سر می‌برد، دولت بنگلادش او را به تحریک و تشویق به حملاتی که در پایتخت آن کشور، یعنی داکا در 3 همان ماه، اتفاق افتاده بود و جان بیش از 22 دپلومات را که بیش‌تر شان از ژاپان و ایتالیا، بودند، گرفت، متهم نمود و گفت، یکی از مهاجمان، ذاکر ناییک را در صفحات اجتماعی تعقیب می‌نموده‌است.
دولت هند هم به نوبه‌ی خود، بیان نمود که به محض بازگشت ذاکر ناییک از سعودی، به جرم سخن‌رانی‌ای که در آن به خشونت دعوت نموده‌است و باعث حملات داکا شده‌است، او را دست‌گیر و زندانی خواهد نمود؛ هم‌چنان خانه‌ی او تحت مراقبت قرار گرفت و تفتیش شد. این اجراآت و اتهام‌ها (که ذاکر ناییک آن‌ها را کاملا بی‌اساس می‌خواند) باعث شد، به هند بازگشته نتواند و بیرون از کشور خود زندگی کند. این نکته نیز قابل یادآوری‌است که برخی گروه‌های شیعه و هندوئیسم، برای کشتن ذاکر ناییک، جایزه تعیین نموده‌اند.
نوشته‌ها و تألیفات
ذاکر ناییک، نوشته‌ها و پژوهش‌های بسیاری دارد؛ از جمله می‌توان به کتاب‌های: «مفهوم الإله في الأديان الكبرى»، «القرآن والعلم الحديث» و «الأسئلة الشائعة لدى غير المسلمين حول الإسلام» اشاره نمود. هم‌چنان ده‌ها مقاله و تحقیق، در بخش مقایسه و مقارنه میان اسلام و مسیحیت، پیوند اسلام با سکولاریزم و علوم جدید، در برخی از مجله‌های اسلامی هندی نشر نموده‌است.
جوایز و افتخارات
ذاکر ناییک، جوایز متعددی به دست آورده‌است؛ جایزه‌ی جهانی قرآن کریم، از کشور دبی، در سال 2013، جایزه‌ی جهانی ملک فیصل در سال 2015، بخشی از آن‌هاست. هم‌چنان، مؤسسه‌ی «هند اکسپرس» هندی، در سال 2009، ذاکر ناییک را به عنوان تأثیرگذارترین فرد هندی، برگزید.


منبع: الجزیرة. نت، «ذاكر نائيك.. الجرّاح الهندي الذي أصبح “ديدات الأكبر”»
مترجم: ابو زینب، محمد «بهرامی»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن