شخصیت ها

ذاکر ناییک، پزشک و جراح هندی‌ای که به «دیدات بزرگ» ملقب گشت! (1)

ذاكر نایيك (Zakir Naik)، پزشک و دعوتگر اسلامیِ هندی‌است. او پزشکی را رها کرد و به دعوت‌گری پرداخت. ذاکر ناییک، با الهام از روش و شیوه‌ی مناظره و گفتگوی شیخ احمد دیدات، به میدان دعوت گام نهاد و پس از مدتی، به یکی از سرشناس ترین دعوت‌گران مقارنه‌ی ادیان در روزگار معاصر، مبدل گشت. سخنرانی‌ها و مناظره‌های او، به تمام نقاط جهان، پخش و نشر شد و هزاران نفر، به وسیله‌ی به اسلام گرویدند.
تولد
ذاکر عبدالکریم ناییک، در 18 اکتوبر 19655 م.، در شهر بمبئی، غرب هند، چشم به جهان گشود.
تحصیلات
ذاکر ناییک، پس از تکمیل آموزش‌های ابتدایی در بمبئی، شامل دانکشده‌ی طب دانشگاه بمبئی، گردید و در بخش کارشناسی پزشکی و جراحی، سند خود را به دست آورد.
وظایف و مسئولیت‌ها
ذاکر ناییک، چندین سال، به شغل طبابت و پزشکی، مشغول بود. پس از آن که به دعوت و دعوت‌‌گری روی آورد، «بنیاد پژوهش‌های اسلامی» را، به عنوان سازمانی غیر انتفاعی (و ناسودبر) به هدف آموزش‌های تخصصی (و کارشناسانه) برای دعوت‌گران، در سال 1991م. بنیاد نهاد. این بنیاد، صاحب امتیاز مؤسسه‌ی «مدرسه‌ی اسلامی جهانی» در بمبئی، و تلویزیون سلام (Peace TV) نیز می‌باشد. عنایت و اهتمام تلویزیون سالم به قضایای مقارنه‌ی ادیان، متمرکز است و در بیش از 100 دولت، پخش می‌شود.
ذاکر ناییک، افزون بر مسئولیت‌های دعوی، یکی از سرشناس‌ترین کارگردانان و سازمان‌دهندگان «کنفرانس اسلام و ادیان» نیز می‌باشد؛ این کنفرانس، سالانه در بمبئیِ هند، برگزار می‌شود و بیش از 1 ملیون مسلمان در آن حضور می‌یابد.
تجربه‌های دعوی
ذاکر ناییک، کار دعوت را در کنار شغل پزشکی، در دهه‌ی هشتاد سده‌ی بیستم، آغاز نمود. و پس از مدتی، یعنی از آغاز سال 1993م. و پس از آن که شیفته‌ی روش دعوت احمد دیدات، شده بود، حرفه و شغل پزشکی را (با آن که از به‌ترین حرفه‌ها در جهان، می‌دانست)، ترک گفت و دربست به فعالیت‌های دعوی، مشغول شد. ذاکر ناییک، در باره‌ی خود می‌گوید: «پس از آن که طبیب جسم‌ها بودم، طبیب جان‌ها شدم». احمد دیدات، شیخ جنوب آفریقا، کسی بود که با رجال دین نصرانی و ملحدان، گفتگوها و مناظره‌های مستقیم داشت.
ذاکر ناییک، در ده‌ها مناظره با دانشمندان و رجال دین نصرانی و یهود، مشارکت ورزید؛ یکی از بزرگ‌ترین مناظره‌های او، در اپریل 2000م. با عالم تبشیری و جانور شناس، دکتر ویلیام کامبل در آمریکا، زیر نام «قرآن و انجیل در روشنایی علوم جدید» برگزار گردید.
ذاکر ناییک، در مناظره با دانشمندان هنىوئيسم و سيك و بودیسم، از استاد خود احمد دیدات، پیش قدم شد و از همین روی، وقتی با هم رو به رو، شدند، احمد دیدات به ذاکر ناییک گفت: «پسرم! کاری را که من در 40 سال کردم، تو در 4 سال، انجام دادی و از همین روی، تو «دیدات بزرگ» استی».
ذاکر ناییک با بسیاری از خداناباوران و ملحدان نیز، گفت‌وگو کرده‌است و بدین باور است که قناعت دادن ملحدان به اسلام، از دیگران، آسان‌تر است؛ چه، آنان به هیچ خدایی باور ندارند و می‌توان گفت، به نیمی از کلمه‌ی توحید، باور دارند؛ خداناباوران، غالبا تحت تأثیر برهان‌های علمی قرار می‌گیرند و من از همین طریق، با توانایی‌هایی که الله به من بخشیده‌است، آنان را قانع می‌سازم.
ذاکر ناییک، بیش از هزار سخنرانی عمومی، در سراسر جهان، ایراد نموده‌است؛ او به استدلال قوی و حضور ذهن و به کارگیری به موقع متون دینی و اسلامی، شهره‌‌ی آفاق گشته‌است. ذاکر ناییک، بخش بزرگی از متون تورات و انجیل، به ویژه، بخش‌هایی که بیش‌تر، بحث‌ برانگیز است، را حفظ دارد. او حافظ جیدی نیز است و بسیاری از احادیث را هم حفظ دارد و شناخت دقیق و عمیقی با علم منطق و دلایل علمی، نیز دارد.


ادامه دارد…


منبع: الجزیرة. نت، «ذاكر نائيك.. الجرّاح الهندي الذي أصبح “ديدات الأكبر”» : www.aljazeera.net
مترجم: ابو زینب، محمد «بهرامی»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن