شخصيت‌ها

سلیمان قانونی، سلطان قدرتمند عثمانی

بزرگترین و با تدبیرترین سلطان عثمانی که دوره حکومت وی طولانی ترین دوره در تاریخ عثمانی بوده و وسعت امپراطوری عثمانی به اوج خود رسیده بود؛ سلطان سلیمان خالدبن سلیم اول می باشد.

 سلیمان در شهر طرابوزان (در شرق ترکیه امروز) زمانی که پدرش والی شهر بود در سال ۹۰۰ هجری دیده به جهان گشود و در سال ۹۲۶  /۱۵۲۰ میلادی به سلطنت رسید و در عین جوانی لیاقت و تدربیر و اراده عالی در اداره کشور از خود نشان داد و با اقتدار شورشهای داخلی را که در اوائل سلطنت وی بروز کرده بود سرکوب کرد و جزیره رودس در مدیترانه را فتح کرد و «گاگلیو» پادشاه پیمان شکن مجارستان را شکست داد و به اطریش لشکر کشید و چیزی نمانده بود که پایتخت آن، وین را فتح کند.

از برجسته ترین اقدامات سلطان سلیمان، توجه زیاد وی به شمال آفریقا بود چنانکه لیبی و تونس و الجزائر را به امپراطوری ضمیمه کرد و برای مدتی مغرب را هم در اختیار گرفت. بویژه وی به مسلمانان اندلس- که پس از سقوط غرناطه آخرین پایگاه اسلامی اندلس در سال ۸۹۲ هجری در وضعیت دشوار و دردناکی به سر می بردند و از سوی محاکم تفتیش عقاید برای پذیرش مسیحیت به شدت تحت فشار قرار داشتند کمکهای زیادی کرد.

 در این دوران شبه جزیره بالکان به تصرف عثمانیان در آمد. بلگراد -پایتخت کشور کنونی صربستان- فتح شد و مساجد متعددی در آن بنا شد. آذربایجانِ ایران به تصرف عثمانی ها در آمد. بعلاوه سلطان سلیمان چند بار، صفویان را شکست داد.

 لقب قانونی برای سلیمان چنانکه بعضی ها گمان کرده اند به معنای آن نیست که او قوانین شریعت اسلامی را کنار گذاشته و به جای آن قوانین وضعی خودش را برکشور حاکم کرد بلکه وی برای اداره کشور تشکیلات منظم و قوانین مدونی بر قرار ساخت و تقسیمات ایالتی را دقیقتر کرد و در ایالتهای دوردست، کنترل بیشتری بر والیان اعمال کرد و مستقیما بر اداره امور کشور نظارت داشت. از این رو مورخان غربی او را سلطان سلیمان با شکوه نامیده اند.

البته لازم به ذکر است که انتقاداتی هم بر سلیمان وارد شده چنانکه گفته اند وی تحت تأثیر همسر روسی یهودی الاصل خود «روکسلان» قرار داشته و با اشاره او به یهودیانی که از اسپانیا اخراج شده بودند اجازه داده که در سرزمینهای امپراطوری عثمانی سکونت کنند. بعلاوه این افعی یهودی، سلیمان را بر ضد پسر و ولی عهدش «مصطفی» برانگیخته و طی توطئه ای مصطفی را قربانی کرده تا پسر خودش «سلیم دوم» ولی عهد شود. اگر این لغزشهای سلیمان نمی بود، صفحات زندگی سلیمان قانونی، پیراسته و بدون عیب می بود.

__________

مصدر: تاریخ الدوله العثمانیه، سلاطین آل عثمان، التاریخ الاسلامی ج ۸، عوامل نهوض و سقوط الدوله العثمانیه

مترجم: ابو یحیی

منبع: سایت نواراسلام

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن