مقالات

سيل‌هاي پروازکننده

ابر، سيل پروازکننده است:

سؤال: ابر چيست؟

جواب: ابر آبي است که در هوا پرواز مي‌کند. و هنگامي که زياد مي‌شود سيل‌هاي بزرگي را تشکيل مي‌دهد، و آنگاه که به زمين فرود مي‌آيد باعث ازدياد آب‌هاي چاه، نهرها، چشمه‌ها، آب‌هاي زير زمين و کاريزها مي‌شود. که ما از آنها مي‌آشاميم و حيوانات خود را سيراب مي‌گردانيم و کشت‌زارهاي خود را آبياري مي‌کنيم.

الله متعالي مي‌فرمايد:

{أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَسَلَكَهُ يَنَابِيعَ فِي الْأَرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِ زَرْعًا مُخْتَلِفًا أَلْوَانُهُ} [الزمر:21]

(مگر نمي‌بيني كه خداوند از آسمان آب را مي‌باراند و آن را به آب انبارهاي زيرزميني زمين وارد و مستقرّ مي‌گرداند، و سپس به وسيلة آن انواع سبزه‌زارها و كشت‌زارها را با رنگ‌هاي گوناگون مي‌روياند).

سؤال: ابرها چگونه تشکيل مي‌شوند؟

جواب: الله متعال به وسيلة حرارت آفتاب، آب‌هاي بحرها را تبخير مي‌کند و بخارها به طرف آسمان بالا رفته و به آب‌هاي شيرين تبديل مي‌شوند به گونه‌اي که اثري از شوري در آنها باقي نمي‌ماند. و اما اين بخار آن قدر هم بالا نمي‌رود که به مهتاب و يا مريخ بريزد، چرا که هدف آن نيست که به آنجا بريزد؛ بلکه هدف اين است که به شکل باران در آمده و به کوه و برزن به بارد، چرا که اينها نيازمند آن هستند؛ و الله متعال نيز چنين مقدر نموده است که آب‌هاي بحر تبخير شده و بعداً به شکل باران براي بندگانش فرو ريزد.

سؤال: اين نظام و سيستم چيست؟ (قانون وسنت الهي چيست)

جواب:

1- بي‌گمان الله متعال حرارت آفتاب و بادها را سببي براي بالا بردن و تبخير آب از بحر تا برابري فوق کوه‌ها قرارداده است. تا کوه‌ها مانع انتقال آب از فوق دريا تا ميانه‌هاي کوه و برزن نشود.

الله متعال آب دريا را به شکل بخار بلند مي‌کند، و اما نمکي که در آب دريا وجود دارد با آن بالا نمي‌رود تا به انسان، حيوان و نبات ضرري وارد نگردد.

الله متعال مي‌فرمايد:

{أَفَرَأَيْتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَبُونَ. أَأَنْتُمْ أَنْزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنْزِلُونَ. لَوْ نَشَاءُ جَعَلْنَاهُ أُجَاجًا فَلَوْلَا تَشْكُرُونَ} [الواقعة:68-70]

(آيا هيچ در بارة آبي كه مي‌نوشيد انديشيده‌ايد؟ آيا شما آب را از ابر پايين مي‌آوريد، يا ما آن را فرود مي‌آوريم؟ اگر ما بخواهيم اين آب [شيرين و گوارا] را تلخ و شور مي‌گردانيم. پس چرا نبايد سپاسگزاري كنيد)؟

2- الله متعال باد و حرارت شمس را سببي براي بلند شدن آب از دريا تا بالاتر از برابري کوه‌ها قرار داده است، چنان که در اين زمينه مي‌فرمايد:

{حَتَّى إِذَا أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَاهُ لِبَلَدٍ مَيِّتٍ} [الأعراف:57]

(هنگامي كه بادها ابرهاي سنگين [و پرآب را] برداشتند، آنها را به خاطر [آبياري] زميني مرده مي‌رانيم).

و أقَلَّتْ: يعني با خود حمل کرد و بلند نمود.

الله متعال سردي و خنکي را در فضا قرار داده است، به گونه‌اي که تا هشت مايلي (16 کيلو متري) سطح بحر سردي ازدياد مي‌يابد و سبب جلوگيري از بلند رفتن آب به عمق آسمان‌ها مي‌شود.

سؤال: چرا هر قدر بالاتر برويم سردي ازدياد مي‌يابد؟

جواب: هنگامي که ما به طرف آسمان ارتفاع مي‌گيريم چون نسبتاً به خورشيد نزديک‌تر مي‌شويم،‌ بايد درجة حرارت بالا مي‌رفت چنان چه وضعيت در طبقات بلند جوي ديگر بدين‌سان است.

اما، الله متعال اين موضوع را بر عکس گردانيده، و هنگامي که به طرف بالا ارتفاع مي‌گيريم درجة حرارت در فاصله‌هاي هشت مايلي پايين مي‌آيد. و اين بيان‌گر بزرگي ذاتي است که آب را از دريا بيرون آورده و در جو زمين آرام گردانيده است و نمي‌گذارد آن قدر بالا رود تا پراکنده شده و از بين برود.

الله متعال مي‌فرمايد:

{وَأَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ} [المؤمنون:18]

(ما از آسمان آب ارزشمندي را به اندازة لازم و معيّن فرو فرستاده‌ايم و آن را در زمين ماندگار نموده‌ايم، و ما كاملاً مي‌توانيم به گونه‌هاي مختلف آن را از بين ببريم).

سؤال: قانون جمع‌شدن بخار آب چيست؟

جواب: بخار آب بسيار سبک است و ديده نمي‌شود، و به طرف بالا ارتفاع مي‌گيرد، بعد از آن الله متعال بادها را مي‌فرستد که با خود ذرات (دود، خاک و دانه‌هاي گردافشاني) را حمل کنند؛ اين ذرات با بخارهاي آب يکجا شده به حرکت در مي‌آيند، پس از آن بخار آب پيرامون اين دانه‌هاي بارور جمع شده و غلاف‌هاي آبي را تشکيل مي‌دهند تا اين که به حجم‌هاي بزرگي مي‌رسند و ما آنها را به شکل ابرها مشاهده مي‌نماييم، و بخار آب با يک‌جا شدن اين اجزا، سنگين مي‌شود و اين عمليه کمک مي‌نمايد تا از غلاف زمين دور نگردد.

الله تعالي مي‌فرمايد:

{اللَّهُ الَّذِي يُرْسِلُ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَيَبْسُطُهُ فِي السَّمَاءِ كَيْفَ يَشَاءُ وَيَجْعَلُهُ كِسَفًا فَتَرَى الْوَدْقَ يَخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ فَإِذَا أَصَابَ بِهِ مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ إِذَا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ} [الروم:48]

(خدا كسي است كه بادها را وزان مي‌سازد و بادها، ابرها را برمي‌انگيزند. سپس خدا آن گونه كه بخواهد ابرها را در [پهنه] آسمان مي‌گستراند و آنها را به صورت توده‌هايي بالاي يكديگر انباشته و متراكم مي‌دارد و تو مي‌بيني كه از لابه‌لاي آنها باران‌ها فرو مي‌بارد، و هنگامي كه آن [باران حيات‌بخش] را بر كساني از بندگانش مي‌باراند، آنان خوشحال و مسرور مي‌گردند).

سؤال: و آيا سنت و قانون ديگري هم در تنظيم حرکت ابرها وجود دارد؟

جواب: بلي، آن دو سنت و قانون گذشته [روش بالا رفتن آب شيرين از بحرها تا فوق برابري کوه‌ها، و سنت توقف بالا رفتن، با يکجا شدن و متراکم شدن ذرات و بخار آب به وسيله باد و تشکيل غلاف‌هاي آبي و سنگين‌شدن آنها) عمليه‌ها و روش‌هاي بالا رفتن آب شيرين تا فوق برابري کوه‌ها بودند و بس.

1- روش سومي نيز وجود دارد، و آن انتقال آب‌ها از بالاي بحرها (و باريدن) در اعماق پشته‌ها و تپه‌ها است که اين عمليه به وسيلة بادها انجام مي‌پذيرد؛ بادها ابرها را حرکت مي‌دهند بدون اين که از انسان‌ها کدام مزد و پاداشي را بخواهند، زيرا آنها به دستور پروردگار عالم به تسخير انسان قرار گرفته‌اند.

الله تعالي مي‌فرمايد:

{وَهُوَ الَّذِي يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ حَتَّى إِذَا أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَاهُ لِبَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَنْزَلْنَا بِهِ الْمَاءَ فَأَخْرَجْنَا بِهِ مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ كَذَلِكَ نُخْرِجُ الْمَوْتَى لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ} [الأعراف:57]

(او كسي است كه بادها را به عنوان مژده رسان‌هاي رحمت خود پيشاپيش مي‌فرستد. هنگامي كه بادها ابرهاي سنگين را برداشتند، آنها را به خاطر [آبياري] زميني مرده مي‌رانيم و آب را در آنجا مي‌بارانيم و با آن هر نوع ميوه و محصولي را [از خاك تيره] پديد مي‌آوريم. و همان گونه مردگان را نيز بيرون مي‌آوريم تا شما متذكّر شويد و عبرت گيريد).

ببينيد چه حکمتي است در تقدير بادها؛ به هر قسمي که باشد اندازه و سرعت آن در حرکت ابرها و سنگيني آن بسيار مناسب و متوازن است، آن قدر سرعت و شدت ندارد تا همه چيز را نيست و نابود نمايد، هرچند الله متعال جهت پند و عبرت ما انسان‌ها احياناً توفان‌ها و بادهاي شديدي را نيز فرستاده است که سرعت آنها به (75) مايل در ساعت مي‌رسد؛ اما اگر سرعت بادها به (200) مايل در ساعت برسد، تمامي چيز‌ها را نيست و نابود کرده، هيچ‌چيز را در روي زمين باقي نمي‌گذارد؛ براي اين که آثار رحمت پروردگار خود را بر خود بشناسيد، بايد بدانيد که اين بادها در بالاي سر شما موجود است، اما سرعت آن از (5) مايل در ساعت نمي‌گذرد. غالباً بادهاي که به سرعت (200) مايل در ساعت در ارتفاع (5) مايلي بالاي سطح بحر مي‌وزد داراي ويژگي تخريبي است، و اگر اين بادها کمي از موقعيت خود پايين‌تر بيايد، نظام زندگي را مختل مي‌سازد، و همچنين نظام حرکت ابرها را نيز از بين مي‌برد، و تمام اشياء روي زمين را نيست و نابود مي‌کند. اين بادهاي نابودکننده در مناطقي که ارتفاع آن به (3) مايل مي‌رسد مي‌وزد، و بعد به مناطقي که اصلاً باد ندارد فرود مي‌آيد؛ پس اگر منطقة شماره (2) در مکان منطقة شماره (1) باشد گِِردبادها، آن منطقه را کاملاً از بين مي‌برد، و اگر منطقة شماره (3) در منطقة شماره (1) باشد، آب داخل تپه‌ها و پشته‌ها نمي‌شود، و انسان‌ها و حيوانات از تشنگي مي‌ميرند؛ حالا ببينيد که آفريدگار حکيم چگونه طرح و نقشة زيباي را در روي زمين نهاده است.

و سنت ديگر الهي که در اين زمينه وجود دارد فرود آمدن باران به شکل قطر‌ات کوچک است، که اگر به شکل سيل‌ها سرازير مي‌شد تمامي چيزها را از بين مي‌برد.

2- سنت ديگر الهي جريان آب در رودبارهاي زمين است، که به سان جريان خون در رگ‌هاي جسم انسان حرکت مي‌کند.

3- قانون ديگر الله تعالي در اين زمينه، جذب اکثر آب‌ها توسط زمين است تا از گنديدگي و عفونت مصؤون بماند و زمين نيز بدون کدام مانعي از جانب آب‌ها، براي گشت‌وگذار آماده باشد.

4- همچنين سنت ديگر الهي، حفظ آب‌ها در نزديکي سطح زمين به وسيلة سنگ‌هايي است که نمي‌گذارد آب به اعماق زمين فرو رود، تا مردم از آن به شکل چشمه‌ها و چاه‌ها بهره‌برداري نمايند.

الله تعالي مي‌فرمايد:

{قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا فَمَنْ يَأْتِيكُمْ بِمَاءٍ مَعِينٍ} [الملك:30]

(بگو: مرا خبر دهيد، اگر آب‌هاي [مورد استفادة] شما به زمين فرو رود، چه كسي مي‌تواند آب روان در دسترس شما مردمان قرار دهد)؟!

بنابراين:

  • طرح حکيمانه‌اي در روي زمين وجود دارد که زير فرمان آفريدگارش با نظم و کمال اجرا مي‌شود.
  • در اين مورد قوانين و سنت‌هاي ثابت، از قبل تعيين شده و محکمي وجود دارد که به تشکيل آب باران عمل مي‌نمايد، ابتدا آن را به وسيلة بخار از بحرها بلند مي‌نمايد تا به برابري بالايي کوه‌ها مي‌رسد؛ سپس بعد از تخلية آن از املاح، آن را به آفريده‌هاي نيازمند الهي در بين تپه‌ها و پشته‌ها به شکل قطرات کوچک مفيد فرو مي‌ريزد؛ و همچنين رودبارهاي سودمندي را نيز به جريان مي‌اندازد، و بعد زمين آب‌ها را جذب مي‌کند تا مانع جريان زندگي نشود و از عفونت و گنديدگي آب نيز به اين وسيله جلوگيري به عمل ‌آيد، و به وسيلة صخره‌ها و سنگ‌ها آن را در نزديکي سطح زمين حفظ مي‌نمايد.

استجابت‌کنندة‌ دعا:

در مورد رحمت پروردگار شنواي دعاها، از انسان‌هاي عارف و خداشناس پرسان کن، از ايشان در مورد اجابت دعاي بي‌چارگان و دادرسي ستمديده‌گان سؤال نما.

پرسان کن که چقدر زمين‌ها دچار خشک‌سالي و نيستي شدند، سپس مسلمانان – طبق تعليمات رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وسلم- بيرون شدند و پروردگار خود را به کمک طلبيدند، و هرگاه پروردگار خويش را از روي صدق فراخواندند الله متعال در پاسخ دعاهاي‌شان باران رحمت خويش را فرو فرستاد. اين رحمت الهي را صدها مليون از مسلمانان شرق و غرب شاهد بوده‌اند.

اين خود گواهي عملي است بر اين که آفريدگار باران، شنواي مهربان و اجابت کنندة دعاها است.

الله متعال مي‌فرمايد:

{وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ} [البقرة:186]

(و هنگامي كه بندگانم از تو دربارة من بپرسند، من نزديكم و دعاي دعاكننده را هنگامي كه مرا بخواند، پاسخ مي‌گويم. پس آنان هم دعوت مرا بپذيرند و به من ايمان بياورند تا آنان راه يابند).

مناقشه:

چه‌کسي طرح و نقشة زمين را بسيار حکيمانه ترتيب و ترکيب نموده است؟

چه کسي اين سنت‌ها و قوانين منظم و دقيق را استوار ساخته است؟

چه کسي شنواي دعاهاي بي‌چارگان است و خواسته‌هاي ايشان را پاسخ مي‌دهد؟ و چه کسي ابرها را ايجاد نموده و باران را بر بندگان الهي فرو مي‌فرستد؟

آيا بتي که داراي هيچ قدرت و انديشه‌اي نيست، اين کارها را انجام مي‌دهد؟

يا طبيعت گنگ، نابينا و ناشنوا که هيچ گونه تدبير و اراده‌اي ندارد اين کار را مي‌کند؟

يا عدم آن را ايجاد نموده است؛ عدمي که وجود ندارد آيا مي‌تواند دعاها را بشنود و هر چيز را از روي اندازه و با حکمت بيافريند؟ چگونه ممکن است يک موجود از عدم (غير موجود) توليد شود؟!

يا اينها همه شاهد و گواه‌اند، و عقول بشري را مورد خطاب قرار مي‌دهند که از براي اين جهان هستي پروردگاري است حکيم، قادر، خبير، شنوا، مجيب، روزي‌دهنده، مقتدر و پاسخ‌گوي تمامي خواسته‌هاي آدميان؟! بي‌گمان اين سنت‌ها و قوانين استواري که بر جهان هستي حاکم است، و اين نظم و ترتيبي که بر تشکيل ابرها و حرکت آنها وجود دارد عقل و خرد بشري را بر مي‌انگيزد و به فکر وامي‌دارد، که اينها همه بر قدرت پروردگار مقتدري دلالت مي‌کند که داراي صفات ويژه است؛ و اگر – معاذ الله- آفريدگاري نمي‌بود امروز اين همه نظم و تدبير و قانون بر جهان هستي وجود نمي‌داشت.

خلاصة بحث:

  • الله تعالي آفريدگار جهان هستي است، و او است که تمامي آنها را طبق يک طرح و پلان حکيمانه راه‌اندازي نموده است.
  • او ذاتي است که خورشيد و حرارتش را براي بلند نمودن آب شيرين تا برابري مستواي کوه‌ها گماشته است.
  • الله عزوجل ذاتي است که بادها را به جريان مي‌اندازد، و ابرها را ايجاد مي‌نمايد و باران را فرو مي‌فرستد.
  • الله جل‌جلاله ذاتي است که رودبارها را به جريان مي‌اندازد، و چشمه‌ها را از دل کوه‌ها روان مي‌کند، و آب‌هاي زيرزميني را ذخيره مي‌نمايد، و آنها را از ضايع شدن در اعماق زمين به وسيلة سخره‌ها و سنگ‌‌ها محفوظ مي‌دارد.
  • باري تعالي است که انسان، حيوان و نبات را آفريده و عهده‌دار خوردني‌ و نوشيدني‌شان شده است؛ همچنين وسايل و اسباب کسب چيزهاي مورد نيازشان را فراهم نموده است.
  • الله جل‌جلاله ذاتي است شنوا، اجابت کنندة دعاها، پاسخ‌گوي ستمديدگان و دورکنندة زيان‌ها.
  • بي‌گمان بت‌هاي ناتوان و طبيعت بي‌شعور و لال و کر، قادر به ساختن چيزي نيستند و نمي‌توانند کاري را سامان دهند، و يا آوازي را بشنوند و خواسته‌اي را اجابت کنند.

 

========================================================

عقيدۀ اسلامي

نويسنده: عبدالمجيد زنداني

مترجم: نعـمت الله سبحاني

منبع: Islahnet.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن