تزکیه

علل نافرمانی از خدا از دیدگاه ابن قیم(رحمه الله)

نویسنده : فرزان خاموشی

ابن قیم جوزی(رحمه الله) می فرمایند: علت اصلی همه گناهان کبیره و صغیره سه چیز است :

۱- وابستگی قلبی به غیر خدا

۲- پیروی از نیروی خشم و عصبانیت

۳- پیروی از نیروی شهوت

که همه این سه اصل در سوره فرقان آیه ۶۸ به آن اشاره شده است:

وَالَّذِينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللَّـهِ إِلَـٰهًا آخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّـهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَ ۚ وَمَن يَفْعَلْ ذَٰلِكَ يَلْقَ أَثَامًا

و کسانی که با الله معبود دیگری را به فریاد نمی خوانند و انسانی را که خداوند خونش را حرام کرده است به قتل نمی رسانند مگر به حق، و زنا نمی کنند، چرا که هر کس یکی از این کارهای زشت را انجام دهد کیفر آن را می بیند.

لذا نتیجه وابستگی به غیر خدا شرک می شود خداوند از شرک به عنوان ظلمی بزرگ یاد کرده است چرا که در آن سه ظلم نهفته است:

۱- ظلم به خدا که قرار است بندگی شود و از بندگیش او سر باز زده می شود.

۲- ظلم به آن کسی که لیاقت ندارد پرستش شود ولی در کنار خدا قرار داده می شود.

۳- ظلم به خود فرد که قرار است خدای یکتا را بندگی کند سر به بندگی خدای دیگر که کمترین ارزشی به عنوان خدا بودن ندارد می نهد.

نتیجه پیروی از نیروی خشم و عصبانیت قتل است. خداوند در وصف صفات متقین می فرماید : (الَّذِينَ يُنْفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ ۗ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ)آن کسانی که در توانگری و تنگدستی انفاق می کنند، و خشم خود را فرو می برند، و از مردم در می گذرند، و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد. (سوره آل عمران آیه ۱۳۴)

متقین کسانی هستند که خشم خود را فرو می خورند و از مردم در می گذرند.

و همچنین خداوند همانگونه که در سوره شوری آیه ۳۷ بیان فرموده است، پاداش خود را به کسانی ارزانی می دارد که هنگام خشم وعصبانیت، زمام اختیار از دست نمی دهند و بلکه نفس خود را مهار می کنند و خشم آورندگان را می بخشند.

در دعایی از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت شده که فرموده اند: پروردگارا از تو گفتن کلمه حق هم در حالت عصبانیت و هم در حالت رضایت را می خواهم.

طبق فرموده پیامبر صلی الله علیه و آله، خشم به دو نوع تقسیم می گردد:

خشم بخاطر رضای خدا و خشم برای غیر خدا. پیامبر صلی الله علیه و آله می فرمایند: من احب لله و ابغض لله و منع لله و نکح لله فقد استکمل ایمانه. کسی که شخصی را بخاطر خدا دوست بدارد و بخاطر خدا ناراحت شود و بخاطر خدا از چیزی دوری کند و بخاطر خدا ازدواج کند به تحقیق ایمانش کامل خواهد شد. معنی ابغض لله این است که کسی بخاطر حرمت شکنی به قوانین و دستورات خدا و نافرمانی از او ناراحت بشود.

نتیجه پیروی از نیروی شهوانی زنا خواهد بود. شیخ الاسلام ابن تیمیه می فرمایند مؤمن دو ویژگی دارد:

۱- دارای بصری نافذ است وقتی شبهات به او هجوم می کند.

۲- دارای عقل کامل ست وقتی شهوات او را به خود فرا می خوانند.

همچنین ابن قیم در جمله دیگر می فرمایند مردم از سه در وارد جهنم می شوند:

۱- درِ شبهه  ۲- درِ شهوت  ۳- درِ غضب.

در قرآن خداوند از بندگانش می خواهد از هر چیزی که سبب می شود انسان به زنا نزدیک شود پرهیز کنند و می فرماید: لا تقربوا الزنا به زنا نزدیک نشوید …. از جمله نگاه کردن به نامحرم اختلاط بین زن و مرد و…

ابن قیم مراحلی که انسان به زنا نزدیک می شود را اینگونه ذکر کرده است: انسان از چهار در به گناه نزدیک می شود:

۱- در لحظات (نگاه های دزدکی)  ۲- در خطرات (بعد از نگاه وسوسه در دل ایجاد می شود)  ۳- در لفظات (برقراری ارتباط کلامی)  ۴- درخطوات (حرکت کردن به سوی گناه)

آندره موروآ در کتاب “دلایل شکست فرانسه” می گوید: از مهمترین عوامل شکست فرانسه در جنگ جهانی دوم بی بند و باری و فساد اخلاقی است که ملت فرانسه بدان مبتلا شده بود.

دکتر الکسیس کارل در کتاب انسان موجود ناشناخته می گوید: هنگام که غریزه جنسی انسان تحریک می شود نوعی ماده ترشح می کند که به وسیله خون به مغز انسان می رسد و اعصاب انسان را از درست فکر کردن باز می دارد.

در پروتکل های صهیونیزم آمده است که ما باید سعی کنیم در همه جا اصول اخلاقی را از بین ببریم، آن وقت پیروزی و چیره شدن ما آسان می شود.

یکی از سران استعمارگر می گوید یک لیوان شراب و یک زن خواننده برای از بین بردن امت محمد از هزاران تانک مؤثرتر است پس این امت را در دوستی پول و شهوت غرق کنید.

استاد احمد راشد در کتاب ارزشمند خود المنطلق به نقل از سید قطب در تفسیر آیه ۵۴ سوره زخرف (فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ ۚ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ) می فرماید:

این یک واقعیت و تفسیر صحیح از تاریخ است که فرعون هرگز قادر نبود قوم خود را خوار و خفیف کند مگر زمانی که آنها فاسق شوند. لذا در طول تاریخ این سیاست طاغوتها بوده که در کنار هر مسجدی رقاصخانه ای درست شود، در مقابل تعدد زوجات روابط نامشروع ترویج شود و همچنین با عقاید اسلامی توسط استادان روشنفکر مبارزه می کنند و در مقابل فنون قوت، فنون لذت را جایگزین آن قرار می دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن