فکر و دعوت

عوامل موثر براي اداي مسؤليت هاي رهبري

نویسنده : مصطفی مشهور
مترجم : خلیل احمد جامی

لازم به ذكر است كه راجع به انجام اين امور يا ملاحظات ، نظر ما كاملاً منبعث از منبع ايماني ماست كه معتقديم تحقق امور وابسته به ارادة خداونـد جل جلاله ميباشد و ما به هر پيمانة از قدرت و كفايت شخصي هم كه قرار داشته باشيم؛ هرگز بدون توفيق الله جل جلاله كاري را انجام داده نميتوانيم ؛ لهذا هيچ كاري آسان نيست مگر كه خدايش آسان سازد.

اول : از واجب ترين اموري كه بايد مسؤل به آن سخت پايبندي داشته باشد؛ اخلاص و صداقت براي خداوند است ، التزام به اين دو موجب جلب توفيق الهي براي وي گشته و باعث تجمع افرادي مخلص و صادق در اطرافش ميگردد؛ افرادي كه در كنارش ايستاده و باكمال اخلاصمندي به ياري او مبادرت ميورزند. اما اگر به اخلاص مسؤل ريا، حب خودنمايي و زعامت و غيره مخلوط گرديد؛ علاوه بر عدم ياري خداوند و عدم همكاري انسانهاي مخلص و صادق با وي، اعمال حسنه اش نيز – العياذ باالله – در معرض حبطه قرار خواهد گرفت!

دوم : ياري جستن از الله درتمام احوال و مداومت بر اميدواري و پناه بردن به ذات اقدس الهي در هنگام مواجهه با سختيها و مشكلات است، به همين ترتيب احتراز از اين گمان كه پيروزي در امور فقط به كفايت، قدرت و برنامة ريزي ما مربوط ميشود نيز ضروريست.

البته واضح است كه موارد بر شمرده شده و سيله و اسباب به شمار رفته و تمام امور دريد بلاكيف رب العالمين قرار دارد.

چهارم : داشتن احساس مسؤليت عميق نسبت به امانتهاي رهبري، امري است كه رهبر و مسؤل را به تحرك و تسلط بر امور واميدارد و به او زيركي و جديت كامل در كار ها را عطا نموده و روحية فداكاري و مجاهده براي قيام در برابر مشكلات را در وي ايجاد مينمايد و همچنين او را در قسمت تهيه امكانات و استفاده از پديده هاي نو به نفغ دعوت آماده نگه ميدارد.

اما اگر رهبر نسبت به امانت قيادت احساس مسؤليت كمتري داشته باشد؛ در آن صورت همت وي در اداي بهتر مسؤليتها به تدريج نابود ميشود و ديگر تهية وسايل جديد هم برايش كاري از پيش برده نميتواند.

پنجم : اهتمام قيادت به موضوع با اهميت تربيه و آماده سازي مردان بزرگ و تلاش براي جا به جايي ايمان قوي در قلوب آنهاست؛ ايماني كه تهدابي محكم و استوار در بناي شخصيت افراد به شمار رفته و به وسيلة آن وعدة پروردگار يعني پايداري، تائيد و نصرت و تمكين تحقق مييابد.

اهتمام به تربيت، باعث به ميدان آمدن افراد مناسبي ميگردد كه توان حمل مسؤليتها را داشته و ميتوانند قسمتي از گرانباري هاي قيادت را در فضايي از محبت و تعاون ، به دور از مشكل تراشي و خلاف ورزي بر دوش خويش حمل نمايند. ششم : از جمله عواملي كه رهبري را در پيشبرد اموراتش كمك فراوان ميكند، رشد معاني محبت و اخوت في سبيل الله به صورت عموم در بين تمام افراد و به طور خاص ميان افراد و قيادت است. اين كار باعث بر قراري فضاي تفاهم، شورا ، تعاون و پيروزي بر مشكلات ميگردد.

اما در صورت عدم وفور حب في الله زمينه هاي بروز اختلافات و از ميان رفتن جو تعاون مساعد گشته و فشار زيادي را بر دوش رهبري وارد خواهد كرد.

هفتم : آن است كه رهبري به برنامه ريزي، مشخص كردن اهداف و مراحل و آماده سازيي امكانات و وسايل همت گمارد و در واگذاري كارها و امورات مهم به افراد متخصص و با كفايت، توجه جدي مبذول دارد و علاوه بر آن به وضع مقررات و لوايحي اقدام كند كه متضمن روند درست كار و حسن اداي آن باشد و همچنين رهبر مؤظف است نحوة اجراي امور را به خاطر تنفيذ، انتظام و حركت در مسير اصلي و نيز رفع موانع آن ، نظارتي دقيق نمايد.

هشتم : اينكه تمام مسؤلين و حتي مجموع افراد جماعت، ثقل امانت رهبري و ضرورت معاونت با او را براي ادا و پيشبرد بهتر اموراتش درك كنند، اين احساس، هر فرد و مسئول را بر مي انگيزد تا در جايگاه خود از سنگرس محافظت نمايد و به اداي وظايفش بپردازد و احياناً براي كمك در اداي بهتر مسؤليتهاي قيادت، به تقديم نصيحت و پيشنهادات ابتكاري خود به او در فضايي مملو از اخوت و محبت و تقدير اقدام نمايد.

نهم : رهبري بايد توجه جدي خود را براي برانگيختن اميد، همت و عزايم افراد مبذول دارد و تمام آن مفاهيمي كه اميدواري افراد به از ميان رفتن مشكلات از مسير دعوت را تقويت مينمايد؛ زنده نگه دارد. براي دستيابي به اين مهم، ياد آوري عوامل پيروزي يي كه امام حسن البناء آن را ذكر نموده بسيار سودمند است . از جمله عواملي كه در برابر آن هيچ مشكلي را ياراي مقاومت نيست يكي قوت و توانمدي دعوت است. دعوت ما دعوتيست خدايي و بدين جهت هيچ حركتي با آن همسري كرده نميتواند.

بلي! تمام جهان نيازمند آن بوده و جايگاه آن به شمار ميرود و همچنين زمينه هاي نفوذ آن در همة عالم به مشاهده ميرسد. و از آن جائيكه ما به لطف الهي از هر گونه مطامع شخصي بري هستيم و جز به حصول رضاي الله جل جلاله و خير مردم به چيز ديگري نمي انديشيم؛يقيناً در انتظار تائيد و نصرت از جانب پروردگار خود نيز به سر ميبريم «و من نصره الله فلاغالب له»

دهم : اين بحث را با ذكر معاني مهمي كه امام حسن البناء در اين باره بيان كرده است به پايان ميبريم:
« هميشه و در هر مناسبتي براي اخوان گفته و ميگويم كه شما هرگز به علت كمي عدد، ضعف و كمبود وسايل و نيز كثرت دشمنان تان شكست نميخوريد و نه هم تجمع دشمن به شما ميتواند تاثيري منفي در پي داشته باشد. اگر تمام جهانيان به نابوديتان كمربندند؛ هرگز جز آن چه كه خدا خواسته به شما ضرري رسانده نميتوانند. اما شكست شما زماني فرا رسيده و راه هاي نصرت الهي را بر شما مسدود خواهد ساخت كه قلوب شما فاسد، كلمة تان پراكنده و آراء شما مختلف گردد. و در آن صورت خداوند اعمال شما را هرگز اصلاح نميسازد.

ولي تا آن گاه كه شما همانند قلبي واحد در راه طاعت خدا و كسب رضاي وي بر اساس منهج الهي در حركت باشيد؛ هرگز سست و اندوهناك نشويد چراكه:
وَأَنْتُمُ الأعْلَوْنَ وَاللَّهُ مَعَكُمْ وَلَنْ يَتِرَكُمْ أَعْمَالَكُمْ (٣٥)محمد: ٣٥

(و شما برتريد و خدا با شماست و هرگز اعمال شما را ضايع نميسازد.)

____________________________________________________

از کتاب: قیادت و پیروی در میدان دعوت اسلامی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن