عیدین

عید مهار دلبستگی‌های مجازی

عید پیروزی در امتحان قربانی بهترین و باارزش ترین و دوست داشتنی ترین هایت در برابر بهترین حقیقی و باارزش ترین و دوست داشتنی ترین واقعی مبارک.

نویسنده: دکتر ژیلا مرادپور

عید پیروزی در امتحان قربانی بهترین و باارزش ترین و دوست داشتنی ترین هایت در برابر بهترین حقیقی و باارزش ترین و دوست داشتنی ترین واقعی مبارک.
عید قربان، روز فدا نمودن هرآنچه که نزد ما گرامی است در برابر خواسته ی گرامی ترین و والاترین موجود دنیاست. والاترینی که لایق این گردن نهادن و بندگی بوده و با قربانی باارزش ترین خواسته هایمان در حقیقت تقرب و نزدیکی به بهترین حقیقی را پی می جوییم تا خود و هر آنچه داریم را با این تقرب به قربتش رسانیم و مقربش گردیم که راه سعادت و آرامش و طمانینه ورهایی وآزادگی در قربت وعبودیت اوست.
قربت خدای رحمان و رحیم نهایتش رحمت است و سعادت و رهایی.
قربانی امیال و ارزشها و عشقها و حبها در برابر او در حقیقت کشتن آنها نیست و خواست خدا هم کشتنشان نیست والا آنها را در درونت نمی گذاشت والا حب فرزندی چو اسماعیل را در دل پدری چو ابراهیم قرار نمی داد، بلکه امر به قربانیشان امر به قراردادن این خواستنی ها و عشق ها در جایگاه خودشان تحت امر خالقشان است. یعنی ای ابراهیم! اسماعیل محبوبت را در حدی دوست بدار که اگر امر به نداشتنش کردم اجابت امر من مهم تر از داشتنش برایت باشد چون من در دل تو خواستنی ترو محبوبتر باید باشم. باید هر چیزی غیر من خدا در دل تو در همین حد خواستنی بماند تا بتوانی خدامحور بمانی و خدامحوری تو را تنظیم کند و به تعبیر دقیق تر، عبد خدا بمانی نه عبد خدایان متعدد. واین همان مفهوم حقیقی و عینی و عملی توحید و حریت است.
عید قربان، عید تمرین توحیدی زیستن و موحد شدن ورهایی از اسارت دلبستگیهاست. عید تمرین اخلاص در قلب و قرار دادن تمام حب ها در عرض حقیقی ترین و شایسته ترین محبوب هاست. نشاندن هر چیزی در جای خود است یعنی عدالت گستری در درون و برون. هر وقت خدا محوری را در این عید آموختی و عملی نمودی آنوقت به حریت و آزادگی از هر چه غیر خداست خواهی رسید واین همان عبودیت و توحید حقیقی است.
خداوند در درون همه ما میل و حب وعشق به غیر خود را نیز قرار داده تا در دنیا از هر کدام از اینها در حد بهتر زیستن بهره بریم نه اینکه این دلبستگیها هدف اصلی برایمان شوند ویا دلخوشی و آرامشمان وابسته به بودن و داشتنشان گردد بلکه هر گاه چنین شد باید آنها را با در جای خود نشاندنشان قربانی سازیم تا عبد حقیقی شویم و هم مقرب معبود حقیقی گردیم و هم به آرامش و طمانینه و ایمان واقعی دست یابیم و مخاطب این آیات مبارکه گردیم:

( یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ )
«ای روح آرام یافته
( ارْجِعِی إِلَىٰ رَبِّکِ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً )
به سوی پروردگارت باز گرد, در حالی که تو از او خوشنودی و او از تو خشنود است.
( فَادْخُلِی فِی عِبَادِی )
پس در زمرۀ بندگان (خاص) من در آی.
( وَادْخُلِی جَنَّتِی )
وبه بهشت من وارد شو»
( فجر/ ۲۷تا۳۰)

بندگان آزاده خدا! عید بندگی خدا و آزادگی در برابر غیر او بر شما عزیزان مبارک.💐

ژیلا مرادپور. ۲۰مرداد ۹۸مصادف با عید قربان

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن