عقیده

فقط الله است که جاویدان می ماند

لفظ حی در زبان عربی به معنای زنده است، یعنی الله همیشه زنده و جاویدان باقی می ماند.
صفت زیبای جاویدان مختص به ذات اقدس باری تعالی می باشد.
استعمال صفت جاویدان برای مخلوق جایز نیست.
الله تعالی دارای سیزده صفت است که برخی از این صفات ذاتی و بعضی فعلی می باشند.
صفات ذاتی: صفاتی هستند که الله تعالی همواره با آن متصف است و با اضداد آن متصف نمی شود.
صفات فعلی: صفاتی هستند که الله تعالی با آنها و با ضد آن متصف می شود.
با صفات فعلی غیرالله را می توان متصف نمود، مانند اختراع.
با صفات ذاتی مخلوق را متصف نمودن، درست نیست، مانند حی و همیشه زنده ماندن.
علامه آلوسی حنفی در تفسیر روح المعانی می نویسد: انّ هذه الاسماء ….. تنقسم قسمه اخری الی مالا یجوز اطلاقه علی غیره سبحانه و تعالی کالله و الرحمن و ما یجوز کالرحیم و الکریم.( روح المعانی، چاپ مکتب رشیدیه، لاهور. ج ۹ ص ۱۲۳)
علامه طرابلسی در کتاب حصون حمیدیه می گوید: اعلم ان صفات الله تعالی الثلاث عشر منها لا یتعلق بشیء و هی سبع صفات: الوجود … و الحیاه. (حصون حمیدیه ص ۲۶)
بنابر این صفت جاویدان و همیشه زنده ماندن،صفت الله تعالی می باشد، صفت حیات برای الله تعالی واجب و این صفت قائم بذات باری تعالی است.
علامه محمدشفیع عثمانی در معارف القرآن می گوید: الحاد فی الاسماء این است که نامهای مخصوص الله تعالی را برای دیگران استمال کنند.
اما در اسماء حسنی بعضی از نامها هستند که در خود قرآن و حدیث برای دیگران بکار رفته اند و بعضی دیگر چنین اند که در قرآن و حدیث استعمال آنها برای غیر الله ثابت نیستند.
نامهایی که استمال آنها در قرآن و حدیث برای دیگران ثابت است، بکار بردن آنها برای دیگران جائز می باشد، مانند: رحیم، رشید، علی، کریم، عزیز و غیره.
و آن نامها از اسماء حسنی که استعمال آنها برای غیرالله در قرآن و سنت ثابت نیست. آنها مختص بذات الله تعالی می باشند نامیدن آنها برای غیرالله در الحاد مذکور داخل و ناجائز و حرام می باشند، مانند رحمن، سبحان و …( معارف القرآن ج ۵ ص ۵۸۰)

از تقدیم نمودن عبارات فوق این مسئله استنباط می گردد: که صفات ذاتی مانند حیات و جاویدان ماندن مخصوص الله هستند و استعمال آن برای غیرالله به هیچ صورت جائز نمی باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن