فرقه ها و گروه ها

قرآنیون یا منکران سنت!

“قرآنیون” یا همان ستون پنجم دشمن

سٶال:

کسانی که بنام دفاع از دین می‌گویند: برای فهم دین نیازی به سنت نیست و تنها قرآن کافیست، استدلالشان چیست؟

جواب:

آشنایی مختصر با فرقه قرآنیون

نظریه انکار سنت در عصر حاضر در شبه قاره هندی زمانی که در اشغال انگلستان قرار داشت از سوی (احمد خان) اظهار شد، وی قرآن کریم را با روش عقلی تفسیر کرد و برای پذیرش حدیث شروط سختی را قرار داد که بر اساس آن بیش تر احادیث را انکار می کرد؛ سپس عبد الله جکرالوی در پاکستان کار او را پی گرفت.

او به تدریس حدیث اشتغال داشت؛ از همین رو با شماری از شبهاتی درباره حدیث روبرو شد تا آنجا که در نهایت به انکار حدیث به طور کلی روی آورد و این که قرآن تنها چیزی است که الله تعالی بر پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم نازل کرده است.
قرآنیون روایات اسباب نزول، ناسخ و منسوخ و تفسیرهای علمای صدر اسلام را رد می کنند.

آنان معتقدند، عموم مسلمانان تفسیرهای گذشتگان و روایات اسباب نزول را تقدیس می کنند و لو آن که با قرآن معارض باشد و از این طریق کلام بشری را که در درستی متن و سندش تردید است، بر کلام الهی که به درستی اش قطع وجود دارد، مقدم می شمارند.

این گروه تاکید خاصی بر پیروی از قرآن دارند. هرچند گروهی از آنان از احادیث نبوی استفاده می‌کنند، ولی ملاک ایمان و رفتار دینی خود را بر قرآن تطبیق می‌کنند. ایشان ادعا ‌دارند که در قرآن کریم اطاعت از احادیث بطور واضح تاکید نشده و احادیث و روایات، حدود ۲۰۰ سال پس از پیامبر صلی الله علیه وسلم جمع آوری و نوشته شده‌است و دارای تناقضاتی است که بدلیل آن تناقضات نمی‌توان رفتار و ایمان دینی را بر آن استوار کرد.

برای درمان هر دردی ابتدا باید درد را تشخیص، سپس در جستجوی درمان متناسب با درد بوده و نهایتاً بکارگرفتن درمان جهت درمان یا تسکین درد بود.

بر همین اساس می‌خواهم در مورد شکل گیری حرکتی بسیار خطرناک در درون جوامع اسلامی که مشهور به (قرآنیون) هستند، اشاره ای مختصر داشته باشم. البته شاید بهتر باشد به تعبیر امروزی این آفات و خوره ها را “ستون پنجم” دشمن بنامیم.

ستون پنجم همان دوستان فریب خورده ی در خدمت دشمنان اسلام، علیه پیام آور وحی؛ حضرت رسول صلی الله علیه و سلم هستند. به ظاهر دوستانی که ساده ساده خنجر به پیکره ی اسلام و تبیینات پیامبر (سنت) زده و از بزرگترین عاملان یهود و نصاری برای ایجاد اختلاف و دودستگی در میان امت اسلامی هستند.

شاید کمتر کسی از دشمنی و عناد صنادید کفر یا اهل الحاد در قالب کارگردانی فیلم معروف علیه حضرت رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم یا توطئه چینی برای راه اندازی پروژه آتش زدن قرآن توسط ملحدین، مرتدین و شیطان پرستان بی اطلاع باشد؛ ولی ماجرا زمانی جالب می شود که دشمن به عمق اعتقادات و درون جامعه ی اسلامی رخنه نماید و به یارگیری و جذب ایادی و بکار گیری آنها در راستای منافع جبهه ی کفر بپردازد.

این سناریو شاید در میان امت اسلامی چیز تازه و بی سابقه ای نباشد، ولی بدون شک به دلایل زیادی از جمله ضعف داعیان در دفاع از دین و نبود انگیزه ی کافی در میدان دعوت جهت تصحیح و پیشگیری از اشاعه ی بیشتر این بیماریِ دینیِ خطرناک در این سال‌های اخیر، سرعت عمل و صراحت گویی قابل توجهی در میان پیروان این حرکت ویرانگر مشهود است. بی شک به “ستون پنجم” دشمنان دین در راستای تحقق بخشیدن به برنامه های از قبل تعیین شده ی آنها تبدیل و اسباب روشنی چشم هایشان را فراهم ساخته است.

جوانان عزیز:

 همانگونه که اطلاع دارید، دشمنی با سنت پیامبر صلی‌الله علیه و سلم که دومین سرچشمه ی زلالِ تشریعت بوده‌ و تلاش برای به حاشیه کشاندنِ سنت و خارج کردن آن از دایره ی شریعت، یکی از بارزترین واقعیاتِ تلخ امروز جامعه ی به انحطاط کشیده شده ی ما می باشد، این امر حاکی از اوج عقب ماندگی ماست و دشمن در این میدان آگاهانه با بکارگیری بازیگران خود باخته و دین فروخته یِ خودمان با تمام امکانات لازم، توانمندانه صحنه گردانی می‌کند و با همه ی وجود در راستای پیشبرد اهداف شوم شان برای تسخیر و به انحراف و چالش کشاندن جوانان امت اسلامی، متحدانه مشغول سرمایه گذاری بوده و هستند.

با القاء و تزریق تصورات و عقاید مسموم و باطلی چون:

الف- مسلمانان را قرآن بس است و فقط قرآن حجت بلا منازع و نسخه ی شفابخش است و برای امت کفایت می کند.

ب- حدیث ساخته و پرداخته عوامل بشری است و بیشتر متون حدیث توسط راویان جمله سازی شده اند که این امر احتمال رخداد خطا را چند چندانه افزایش می‌دهد، فلذا ما ملزم به تبعیت از انسان‌های غیر معصوم نیستیم.

ج- از کجا معلوم می‌شود که احادیث از بیانات شخص رسول الله صلی الله علیه وسلم هستند؟

د- فلان و فلان حدیث با قرآن و عقل سلیم تناقض صریح دارد و لذا فاقد اعتبار است.

و با ده ها ترفند در میان امت، با ادعای خیرخواهی به شبهه افکنی و سم پاشی می پردازند، بی خبر از اینکه عدم قبول و تبعیت نکردن از رسول خدا به منزله ی خروج از دایره اسلام تلقی می‌شود. مگر این فرقه ی گمراه متوجه این همه نصوص صریح و غیر قابل تٲویل (من یطع الرسول فقد اطاع الله)، (قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله…)،(اطیعوا الله واطیعوا الرسول…) و نشده اند. اصلاً چگونه می‌توان تصور کرد که خداوند شخصی را به پیامبری برگزیند، اما آن شخص در طول ۲۳ سال رسالتش، ساکت و خاموش مانده باشد؟!! در اینجا تنها یک سٶال ساده حاملان این عقیده (قرآنیون) را به چالش کشانیده و آن اینکه چگونه می‌توانیم طریقەی ادای نماز، مقادیر و حد نصاب انواع زکات، احکام حج و بسیاری از احکام را بدون مراجعه به سنت که در قرآن بدان ها اشاره ای نشده درک کنیم؟

لذا جهت جلوگیری از این تفکر و اعتقاد باطل و اصلاح و یا زدودن عقاید مسموم چنین بیمارانِ دوست نمایی که در آغوش امت همچون مار در آستین پرورش یافتە هستند، می طلبد که داعیان دلسوز و رهپویان اسلام با آسیب شناسی و تشخیص دردها و بدست آوردن درمان و استخدام حکیمانه ی آن دواها به تداوی بیماران بمباران شدە ی عقیدتی بپردازند و مانع دشمنی و دشمن تراشی ناخواسته و جاهلانه ی جوانان فریب خورده ی امت با کلام خداوند متعال و رسول گرامیش(ص) شوند.

ای داعیان خفتە!!
بیدار شوید و بە داد این جوانان سردرگمِ در دام افتادە ی دشمنان سنت رسول اللە(صلی الله علیه و سلم) برسید. وظیفه ی خود را که آباد کردن دین و دنیای مردم است فراموش نکنید و به‌ عبارتی دیگر دینتان را بە دنیای خود یا دیگران نفروشید.

امروز مسئولیت دعوت در راستای اصلاح، کاری بس بزرگ و مستلزم پشتکار و تلاشی مضاعف می‌باشد. الله متعال طبق سنت تشریعی و کونی اش این مسئولیت خطیر و سرنوشت ساز و انسان ساز را بصورت عمومی به همه ی مکلّفان امت و به صورت اختصاصی بر اهل علم و داعیان دلسوز امت واگذار نموده و فرموده است: «ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر یٲمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر…»

ای دعوتگران زنده دل:

بیایید همچون گذشتگان و پیشینیان صالح خود از مرزهای قرآن و سنت محافظت کنیم. چه دفاع کنیم و چه سنگر را رها کنیم؛ بنا به وعده ی الهی و طبق نقشه ی ازلی پروردگار حکیم، آینده در قلمرو قرآن و سنت رسول گرامی(صلی‌الله علیه و سلم) خواهد بود: «وانّ الارض یرثها عبادی الصالحون» بدون شک حکومت و حکمرانی زمین و زمینیان در نهایت از آن نیکوکاران و پاکان خواهد بود.

جوانان عزیز:
سخنان پایانی ام را بعنوان درد دل در قالب سفارشی خیرخواهانه با جوانان عزیز که همان آینده سازان جامعه هستند خواهم زد، شماهایی که طبق فرموده ی حضرت(صلی‌الله علیه و سلم) پرچم داران روزهای سخت بوده و هستید. بیایید به داد سنت و تبیینات رسول خدا بشتابیم و چون صحابه ی کرام(رضی الله عنهم) در میدان جهاد و مبارزه با کج فهمی ها و زدودن انحرافات عقیدتی از اذهان و افکار ‌‌‌بیماران جامعه عمل نماییم تا بهترین جایزە و بخشش که همان رضایت الله تعالی (و رضوان من الله اکبر) است را در حضور پیامبر رحمت(صلی‌الله علیه و سلم) به عنوان پاداش دفاع از سنت و شریعت، دریافت نماییم.

وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی مولانا و مقتدانا محمد وعلی آله و صحبه اجمعین..

 

*عبدالواحد رحمت الله

*ویراستار: سوزی میحراب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن