علوم قرآن و حدیث

قرآن و شکست ناپذیری آن

قرآن و روح اجتماع

از ۱۴ قرن پیش تا به امروز، دو گروە بر سر قرآن در جنگ و ستیز بوده اند یکی از آن محافظت می کند و آن را به مردم آموزش می دهد و دیگری قرآن را پنهان کرده و جلد سبز و قرمز برایش می دوزد و آن را جهت تبرک و محافظت در برابر جن در گوشه ای از اتاق اویزان می کند! و هر بار با نامی آن را از میدان حمایت دور می کند…

بدون شک هر دوی آنها می خواهند حق را بیان کنند ! زیرا لذتی که دانش آموختگان قرآن از خود قرآن چشیده اند، بسیار بزرگ تر از جان و مال و خانواده و وطن است. همچنین آن تحقیر و سرکوبی که توسط دشمنان قرآن انجام گرفته بسیار شایسته آن است که بیشتر از این  تلاش خونین کنند برای به عقب انداختن مرگ پر از شرمساری آنان﴾. اما دشمنی با قرآن از دشمنی شاخ گوزن با سنگ ها نیز بیهوده تر است؛ زیرا قرآن سخن و کلام الله است و با الله ماندگار می ماند.

هرگاه آن بیخردان توانستند جلوی گردش ماه و خورشید، رویش نباتات و بارش باران و مرگ و زندگی را بگیرند، آن هنگام راه را برای دستکاری و تغییر قانونی که الله برای زندگی انسان ها ارسال نموده است، باز کنند. قرآن کتابی است که در آن چگونگی زندگی انسان و جهان خلقت و تعلیمات و چگونگی پادشاهی الله بر جهانیان متبلور است.

برای همین است که می گوییم تا انسانی بر روی این کره خاکی باقی است، باید قرآن برای سعادت او بماند؛  متأسفانه بسیاری اوقات می بینیم و می شنویم که کسانی مطالبی درباره قرآن می نویسند و با شیوه ای مکارانه آن را نمایش می دهند،و موضوعاتی از قرآن را برجسته می کنند – البته این کاری نو نیست که انجام می شود- عکس آن چیزی است که قرآن خودش درباره خودش می گوید… 

آری……اگر نگاهی به گذشته بیفکنیم متوجه خواهیم شد کهاز اوایل تابش این نور حقیقت، گروهی با آن مخالفت ورزیده اند و تمام تلاش و کوشش خود را برای از میان برداشتن و زشت و ناپسند جلوه دادن آن برای تمام مردم به صورت عام و بخصوص مسلمانان و ایجاد شک و تردید در دل آنان انجام داده اند؛ ولی تمام این تلاش ها بیهوده بوده و به ضرر خودشان تمام شده است؛ چرا که نتوانسته اند و هرچند سعی کرده اند که از هر راهی، مانع تابش این حقیقت شوند، خداوند تلاششان را باطل کرده است، حتی اگر کسی هم نبوده که از قرآن دفاع کند!

در واقع امروزه شاهد این هستیم که می بینیم با نوشتن، فیلم، عکس و… به اسلام حمله می شود، ولی می بینیم که چگونه از هر طرف با موانع مستحکم خداوند روبرو می شوند و شکست می خورند. الله متعال این وعده را داده است که : (إنّا نَح٘ن نزّلنا الذِکر و ٳنّا لَه لَحافِظون) یعنی: (قطعا ما قرآن را نازل کردیم و خودمان نیز از آن محافظت می کنیم).

این آیه به تنهایی مدرکی بسیار قوی برای پاسخ بسیاری از توطئه های دشمنان قرآن می باشد.

هر چند در دوره ها و سده های مختلف بعد از نزول یکی از کتاب های آسمانی  تغییرات و دگرگونی های بسیاری در آن رخ داده است، اما هیچ گروهی نتوانسته است و نمی تواند حتی کوچکترین تحریفی در قرآن ایجاد کند.

از همان اوایل بعثت پیامبر(صلی الله علیه و سلم) تا امروز، نادانان و جاهلان بسیاری چنین اقدامات نابخردانه ای به عمل آورده ولی همگی شکست خورده اند. و اگر کمی با دقت و ظرافت بنگریم، این خود، پاسخی بسیار سنگین برای آنان است.

همچنین شکر خدا عالمان و دوستداران اسلام و قرآن اجازه نداده اند که دشمنان اسلام، به قرآن و اسلام طعنه و آسیب بزنند. ازهرطرف و به هر طریقی از این کار ممانعت به عمل آمده و در این گلاویز شدن نیز اسرار بسیار بزرگی نهفته است؛ که فرصتی برای عالمان و دوستان قرآن فراهم شود که چنین قدم هایی بردارند. اگر دشمنان این قدرت را داشتند، گروه موافق و برای حفظ منافعشان این کار را انجام می دادند! البته مسلمانان هم به خاطر این کار، از طرف قدرتمندان اذیت می شوند و با شیوه ای زشت وصف می شوند و همراه با تمام اذیت و آزار و چپاول کردن دار و ندار این همه مسلمان، به آسانی و آزادی آن را توصیف می کنند. به تحقیق بسیار جای تعجب است و قضاوتی بسیار ناعادلانه است که با این وجود همه سکوت می کنند!؟ 

 آنچه می خواهیم اشاره کنیم، این است که با دلیل و سند، قرآن و اسلام از جانب خداوند حفاظت شده اند؛ اما باید اعتراف نمود که طعنه زدن و ناپسند جلوه دادن آن، بر مسلمانانی که از حقایق قرآن بی آگاه و غافلند، تأثیر گذار خواهد بود. به همین خاطر بر اهمیت آشنایی و آگاهی ازاسلام و به ویژه قرآن بسیار تأکید می کنیم؛ زیرا قرآن اولین و پربارترین منبع و عامل و وسیله ی آگاهی مان می باشد، کلید رفع گمان و تردید و تمام آن چیزهایی است که دشمنان اسلام می خواهند مسلمانان بدان دچار شوند. بنابراین شایسته است که درباره قرآن بنویسیم تا بیشتر به سوی قرآن و درک بیشتر آن، سوق داده شویم و شک و گمان ها را برطرف نماییم.

اینکه دشمنان اسلام علیه اسلام موضع می گیرند، چیز تازه ای نیست، قبلا هم این دشمنی ها بوده است و می توان گفت که بسیاری از موضع گیری های امروزه، تکرار مواضع گذشته است و این هم از طرفی مایه ی دلخوشی است، چرا که همانطور که در گذشته ، دشمنان،  کاری از دستشان برنیامده ؛ امروز هم اینها کاری نمی توانند بکنند.

اسلام از یک نفر آغاز شد و آن هم رهبرمان حضرت محمد(صلی الله علیه و سلم) بود و چون قدرت الهی پشت او بود، به مرحله ای رسید که قدرتش چنان گسترش یافت که با وجود دشمنی و مخالفت اطرافیانش، حکومت را بدست گرفت؛ بی گمان مخالفان امروزی هم به جز شرمندگی ، دستاوردی نخواهند داشت .

هر چند قرآن بسیار بزرگتر از آن است که ما بتوانیم تماماً حق آن را ادا کنیم، اما امیدواریم افزون یابد و دل هایمان با آن روشن شود. هدف ما از نوشتن این چند سطر، تنها پاسخ دادن به بدخواهان نبوده و نیست، بلکه بیشتر دنبال شناخت قرآن بوده و هستیم . 

فراگیری علوم قرآن که یکی از ضرورت های عصر حاضر است شامل موارد زیر می باشد:

 ۱) چگونگی خواندن آن (تجوید)

۲) آشنایی با علوم قرآن

۳) تفسیر قرآن و اسباب نزول آیات

در زمینه هر کدام از این موارد، کتاب های متعددی وجود دارد که با دقت بسیار به جزئیات آن اشاره شده است ، که جادارد به مطالعه آن ها بپردازیم و اگر کم و کاستی هایی در این حوزه مشاهده می کنیم جهت رفع نقصان های آن گام برداریم و با قلم از حریم قرآن پاسداری نماییم.

 

سخنران : عبدالله علیپور

 

مترجم: هدی احمدی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن