جوانان و نوجوانان

مطالعه بهترین سرگرمی

بیشتر مردم ترجیح می‌دهند وقت خود را با کار و تفریح و رستوران و غیره بگذرانند، اما انسان‌های بزرگ همواره خود را درگیر سئوال با هستی می‌کنند که این امر در فرایندی به نام مطالعه خود را بروز می‌دهد و جالب اینکه مطالعه نیز برای آن‌ها نوعی سرگرمی می‌شود و آن‌ها را به خود مشغول می‌کند و البته چقدر خوب است که میان این همه لهو و لعب‌ها و لغو‌ها و عبث‌ها، سرگرمی انسان کتاب باشد. در واقع انسان‌های بزرگ با یک تیر دو نشان می‌زنند. هم وقت خود را به خوبی پر می‌کنند و هم گرسنگی روحی و فکری خود را تسکین می‌دهند.

ناگفته پیداست که در دنیای رقابتی فعلی، انسان ضعیف جایی ندارد و آن‌ها که از افکار عمیق‌تری برخوردارند و از میراث هویت خود آگاهی دارند، در برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف نیز موفق‌ترند، لذا مطالعه را باید جدی گرفت که آن چیزی بیشتر از پرنمودن اوقات فراغت و یک سرگرمی روزانه است.

مطالعه مبارزه با پوچی و تنهایی آدمی است و خواننده را مجبور می‌کند که درِ خانه دیگری را بکوبد، از دیگری کمک بخواهد و بنابراین از خود بیرون بیاید.

انیس کنج تنهایی کتاب است فروغ صبح دانایی کتاب است
بود بی‌مزد و منت اوستادی ز دانش بخشدت هردم گشادی
درونش همچو غنچه از ورق پر به قیمت هر ورق زان یک طبق دُر
ز یکرنگی همه هم روی و هم پشت گر ایشان را زند کس بر لب انگشت
به تقریر لطایف لب گشایند هزاران گوهر معنی نمایند

بنابراین، اگر می‌خواهید مرز روزمرگی و بیهودگی را بشکنید و در این دنیا حرف برای گفتن داشته باشید و اساساً بدانید که «چه باید بکنید؟» باید با سلاح مطالعه، فکر و اندیشه‌ی خود را مجهز کنید.

=============================================

مطالعه؛ چرا و چگونه؟

به اهتمام: قباد کاکاخانی

منبع: islahnet.com

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن