مقالات

نصیحت هایی طلایی به جوانان مسلمان

برادر جوانم به سوی خدا باز گرد و بازگشتت را علنی کن ، به راه راست برگرد و بدان که خداوند متعال توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد و بدان که هیچ راهی جز توبه کردن و دور شدن از غافل کننده ها و پلیدیا و یگانه دانستن خداوند ، برای رستگاری و نجات وجود ندارد

برگرد و با صدای بلند و رسا اعلام نما که من توبه کرده ام و به راه خدا باز گشته ام ، الان وقت کار وسعی و کوشش است ، کار و کوششی که خداوند متعال بر انجام آن خشنود باشد

به درگاه خالق خود بازگرد ، امید است پروردگارت گناهان و اشتباهاتت را محو کند و تو را به باغای بهشتی داخل گرداند ، باغهای که در آن رودبارها روان است.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَهً نَصُوحًا عَسَى رَبُّکُمْ أَنْ یُکَفِّرَ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیُدْخِلَکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ( تحریم : ۸)

ای مؤمنان ! به درگاه خدا برگردید و توبه‌ی خالصانه‌ای بکنید ، شاید پروردگارتان گناهانتان را محو نماید و بزداید ، و شما را به باغهای بهشتی داخل گرداند که از زیر ( کاخها و درختان ) آن رودبارها روان است

نصيحت دوم :

تو ای برادر جوانم کجایی؟ و تا چه اندازه ای از پیامبر خود پیروی می کنی؟ آیا محبت او را در دل داری؟

آیا می دانی که همه ی راه های خیر و نیکی را ایشان به ما نشان داده است؟ !!و ما را از تمام پلیدیها دور ساخته است ؟!

آیا می دانی که ایشان نعمتی بزرگ و عظیم در جهت هدایت و رستگاری و راهنمائی ما بوده اند؟!

اما متاسفانه ما منهج وسنت ایشان را ترک کرده و هیچ گونه فعالیت و حرکتی در جهت زنده کردن آن نداریم و پیامبر عزیزمان از طرف انسان های مجرم و فرومایه مورد تمسخر و استهزاء قرار می گیرد ، در حالى که تو در بین شهوات و آرزوهایت غرق و زنجیر شده ای و به خواب رفته ای.

ای کسی که ادعای محبت پیامبر ( ص) را داری ازمخالفت با سنت و سیره آن حضرت دست بردار؛ چرا که مخالفت با برنامه رسول الله امری ناپسند می باشد.

تو را می بینم در حالی که بعضی از دین را قبول کرده و آنرا فرامی گیری ولی قسمتی از آنرا ترک می نمایی!

اوامر و نواهی دین را بیاموز و بدان عمل کن ، که در این صورت حتما به خیر و نیکی خواهی رسید

اگرسیره و زندگی نامه ی پیامبر (صلی الله علیه وسلم) را مطالعه کنی محبت پیامبر ( ص) را به خوبی درک مینمایی ایشان پرچم دار راه بهشت و هدایت بسوی خدا ست و فراموش نکن تا زنده ای همیشه و در هر حال بر ایشان صلوات بفرست.

(عليه افضل الصلاة و اتم التسليم)

نصیحت سوّم:

زندگی گذشتگان صالح را بخوان و از سر چشمه ی شیرین زندگی آنان بنوش و از نحوی زندگی و تجارب آنان در زندگیشان درسها بیاموز که آنان جوانی خود را در طاعت و عبادت و بندگی خالقشان گذراندند و ازلحظات عمرشان استفاده نموده و زندگیشان را وقف الله متعال کرده بودند ، آنان به وقت و زمان توجه بسیار می کردند ، وقت خود را در (قرائت قرآن کریم و یادگیری حدیث و حضور در مجالس ذکر و همنشینی با صالحان) صرف می کردند.

آیا می دانی علی ابن ابي طالب ( رضی الله عنه) به غیر از غزوه تبوک در تمامی غزوات شرکت نموده‌اند ، ایشان اولین کودکی درمیان کودکان بودند که به پیامبر صلی الله علیه وسلم ایمان آوردند؟

خوب است بدانی که معاذ بن جبل ( رضی الله عنه) در شرایطی که عمر مبارکش ۲۳ بود سفیر پیامبر در یمن می شوند و عالم ترین مردم به مسائل حلال و حرام بود و به گفته پیامبر در روز قیامت پیش قدم همه ی علما می باشد.

امام شافعی ( رحمه الله تعالی) در سن هفت سالگی حافظ کل قرآن شدند و هنگامی که کمتر از بیست سال عمر داشتند برای مردم فتوا صادر می کردند و یک مجتهد تمام عیار شده بود.

ابن حجر ( رحمه الله تعالی) ( کتاب الفتح الربانی) را می نویسد در حالی که عمرش ۳۲ سال بود.

تو کجایی ای برادر جوانم؟؟

کیست و کجاست آن جوانی که قرار است نمونه ای از عزت و اقتدار و سربلندی ملت خود را به جهانیان نشان دهد؟

نصيحت چهارم

نعمت های دائمی و پی در پی پروردگار را به یاد داشته باش ، چون با همین نعمت هاست که تو جوانی قدرتمند و سالم هستی و خواهی ماند.

ای برادر جوانم : بیندیش که خداوند متعال به تو عقل و نیروی ادراک بخشید تا با آن تفکر نمایی و از عطایا و بخشش هایش چیزهایی به تو بخشید که برایت مفید است اما متاسفانه گاهی تو در راههای شیطانی آنها را به کار می بندی و راه شیطان را برای خود بر می گزینی!

کمی در عمر جوانی خود تامل نما؟! که مهم ترین و قوی ترین مرحله ایست که توانایی انجام هر کاری را در آن داری

کارهایی که در مراحل دیگر عمرت قادر به انجام آنها نخواهی بود مثل: ( نماز شب ، چاشتگاه ، سنتهای دیگر ، روزهای سنت غیر ایام رمضان ، طلب علم شرعی ، توجه به پدر و مادر ، صله ی رحم ، مبارزه با آرزوها و شیاطین وغیره…….)

انسان خردمند از خود می پرسد اگر در این دوران جوانی کارهای نیک و خیر انجام ندهم پس کی انجام می دهم؟ !

 نصيحت پنجم :

مراقب شهوات و آرزوهای درونیت باش که انسان را از بین می برند اگر اسیر آنها گشته ای خود را رها نما و باید بدانی که بیشترین قشری که دائما در این بخش مورد آسیب قرار می گیرند جوانان هستند!؟

پس قلب و درونت را از این گونه میکروبها ی خطرناک و پلید ! پاک گردان و چشمها و گوشهایت، اعضا و جوارح و اندامهای جسمت را از حرام محفوظ بدار.

از شخصیت خود چراغی روشن و نورانی درست کن ، تا کسانی دیگر با آن راه هدایت را بیابند و بدان که تنها انسانهای صالح و نیکوکار در جامعه هستند که برای دیگران نمونه و الگو هستند.

برادر جوانم : بدان که این شهوات و آرزوها و خواسته های درونیست که همت و تلاش و اندیشه ی جوانان را سست و ضعیف کرده و آنان را بی اراده خواهد کرد.

اینگونه جوانان ، لقمه ای گوارا و لذت بخش برای کسانی شده اند که شب و روز در حال طرح و برنامه ریزی و کشیدن نقشه های شوم هستند و سعی می کنند تا نام اسلام و دین را از قلبهایشان پاک کنند!

نصيحت ششم

از مجالست با کسانی که نسبت به احکام مسلم دینی بی توجه هستند و اصول دین را در حاشیه قرار می دهند، پرهیز کن و دراین امر موفق نخواهی شد مگر با سعی و آموختن علوم شرعی و همراهی صالحان و علما و واعظان هادی و راستین؛ پس سعی کن تا برای خود سودمند باشی و از انسانهای مغرض و عنوان های مخرب و ویرانگر دور باشی و به آنها نزدیک نگردی، قرآن و کلام خداوند متعال را با قوت و قدرت و هر چه تمام تر برگیر و با جد و جهد هر چه بیشتر به آن عمل کن، دین تو دین تحقیق و تفحص و اندیشه و تفکر است ، که جهل و نادانی و شتاب کردن را دوست ندارد ، لذا اولین چیزی که بر تو واجب است یادگیری کلام خدا است

پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید : بهترین شما کسی است که قرآن را یاد می گیرد و به دیگران می آموزد.

 

برگرفته از منابع فیس بوک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن