مطالعات اسلامی

نظریات دانشمندان غربی درباره موسیقی

موسیقی انسان را در جهان جهل فرو می برد و قوه ی خیال بافی و غیر واقعی را در وجودش فعال می کند.
موسیقی موجب و سبب لذت نیست؛ چون فقط قوه خیال بافی را تحریک می کند و انسان از خیال های خویش لذت می برد و از واقعیت ها دور خواهد ماند.
بنابراین بیشتر مریضی ها از همین جا نشأت می گیرند و اینک به نظر بعضی از دانشمدان غربی درمورد موسیقی توجه فرمایید:
۱٫ دکتر آرنولد فریدمانی می گوید: یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردردی ها عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است مخصوصا برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند.
۲٫ دکتر الکسیس کارل: ساز و آواز، کنسرت ها، اتومیل ها و ورزش های نامناسب نمی توانند جای فعالیت ها و کاری سودمند اجتماعی را بگیرند، رادیو نیز مانند سینما و موزیکال، کاهلی کامل به کسانی می بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکلیسم کارگران ما را از پا در می آورد و سر و صدای رادیو و سینما روحیه ی فرزندان را فلج می کند.
۳٫ دکتر اوریزن اسوت مارون می فرماید: هیجان بزرگ ترین عامل سکته های قلبی است، اغلب هنرمندان به علت سکته ی قلبی درگذشته اند از این معلوم می شود که هیجان حاصل از موسیقی تا چه حد خطرناک است.
۴٫ دکتر ربرت می گوید: اطفال در رحم مادر تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله، به موسیقی گوش دهد ضربات قلب طفل در رحم زیاد می شود و این حالت از ۶ ماهگی به بعد است.
۵٫ مجله روشنفگری درباره موسیقی می نویسد: وقتی که دختران و پسران آهنگ های مورد علاقه خویش را ترنم و می خوانند، سالن به لرزه می افتد، دخترها جیغ می کشند، به سر و صورت هم مشت می کوبند و غش می کنند و پسرها از هوش می روند.
۶٫ فیلسوف گویته معتقداست که: موسیقی از عزیز ترین، ولی نامطلوب ترین سر و صدا هاست؛ من سکوت را، بر دل انگیزه ترین نغمه ها ترجیح می دهم.
۷٫ کانت آلمانی عرض نموده است: موسیقی اگر از همه هنرها مطبوع تر باشد.؛ ولی چون به بشر چیزی نمی آموزد ، از تمام هنرها پست تر است.
۸٫ دکتر ولف آدلر می نویسد: بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان می گذارد. کشفیات او بر مردم امریکا تاثیر گذاشت که هزاران نفر از قول او حمایت و موسیقی را بر خود حرام نمودند و از مجلس سنای امریکا تقاضای کتبی کردند که از کنسرت عمومی جلوگیری کند.
۹٫ موسورسکی بیان نموه است: برای ما نه موسیقی لازم است، نه نقاشی و نه سنگ تراشی، شما و امثال شما ریاکاران و دروغ گویان پی کارتان باشید، ما احتیاج به افکار زنده و بیدار داریم.
۱۰٫ ویکتور هوگو می گوید: ما را از موسیقی خوش نمی آید علش این است که ما در دنیای رویا و احلام فرو می برد.
۱۱٫ ولتر فرانسوی می فرماید: وقتی که شعر خیلی چرند است، آن را به صورت آواز و موسیقی در می آورند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن