تاریخ اسلام

نینه خاتون، زنی قهرمان از سرزمین عثمانی

او کسی است که پوز روسها را به خاک مالیده است. او زنی مسلمان و قهرمان از سرزمین خلافت عثمانی است. زنی که روس ها تا به امروز نیز بخوبی او را می شناسند. این شیر زن نینه خاتون است. او در یکی از مناطق ارضروم به نام عزیزیه واقع در قلمرو حکومت عثمانی می‌زیست، و این منطقه نزدیک یکی از دژهای مهمی بود که در برابر سپاهیان وحشی روس از شهر دفاع می‌کرد.
در شب هفتم نوامبر سال ۱۸۷۷ میلادی، ارتش روسیه پس از کشتن مرزبانان عثمانی که با شهامت جنگیده بودند، بر دژ عزیزیه سیطره یافت. و نینه خاتون برادری به نام حسن داشت که به دلیل جراحت بسیار شدید ناشی از جنگ در عصر آن روز جان باخت. صبح روز بعد آنگاه که خبر سیطره روس ها بر دژ عزیزیه به نینه خاتون رسید، پیشانی برادر مرحوم خود را بوسید و سوگند یاد کرد که یا انتقام مرگش را خواهد گرفت و یا او را در بهشت برین ملاقات خواهد کرد.
نینه دختر خردسال سه ماهۀ خود را در خانه رها کرد، در حالی که اشک هایش با اشک های دخترش که از او جدا می‌شد، در هم آمیخته بود! و به مردمی ملحق شد که تصمیم گرفتند که با دشمن مقابله کنند و انتقام دین و سرزمین و خون جوانان مجاهدی که تا آخر قطره خون خود جنگیده بودند را از آن ها بگیرند.
نینه تنها تفنگ برادر مرحومش حسن و نیز یک تبر کوچک به همراه داشت. و با اینکه مردم غیرنظامی عثمانی که بیشترشان زنان و افراد مسن و مسلح به تبر و وسایل کشاورزی بودند، به دشمن هجوم بردند. مردم با سلاح های بسیط خود به مقابله با سپاه تا دندان مسلح روسیه پرداختند و نینه خاتون در پیشگام مردم قرار داشت، که در هجوم بر دشمن بر سایرین پیشی می‌گرفت. در نظر روس ها، او تنها یک تبر و تفنگ با خود داشت؛ اما نینه می‌دانست که الله متعال همراه آنان بر ضد ظلم و اشغالگری است.
جنگ آغاز شد و صدها نفر از مردم غیرنظامی عثمانی با گلوله سپاه روسیه کشته شدند؛ اما حق، در نهایت چیره شد و مردم مسلمان پس از شکستن درهای آهنی دژها توانستند وارد آن ها شوند و نبردی که با دست خالی و تبر و چاقو انجام گرفت، منجر به هلاکت حدود ۲۰۰۰ سرباز روس و فرار بقیه سربازان آن شد. زمانی که نینه خاتون پیدا شد، بیهوش و زخمی روی زمین افتاده بود و دستانش آغشته به خون بود، اما باز هم تبرش را محکم گرفته بود. و به اعتراف همه، نینه خاتون از خود قهرمانی بی‌نظیری نشان داد و نه تنها در سرزمین خلافت بلکه در روسیه و جهان نماد شجاعت گردید.

http://ghotb.net/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن