فکر و دعوت

وسطيت یگانه منهجی است که از آسمان تأیید شده

 نویسنده: فضل الله ممتاز

بغير از وسطيت همه مناهج فكري مشكلات خود را دارد
– نسل جوان امروزي ما چاره بغير از انتخاب وسطيت ندارند در غير آن در افراط و تفريط واقع مي شوند.

– وسطيت از مهمترين و بارزترين خصائص دين مبين اسلام است..الله متعال فرموده است كه منهج وسطيت را براي شما انتخاب كرده ام: ” كَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا” وهمچنان شما را امت وسط گردانيدم تا اينكه شاهدان باشيد بالاي مردم ورسول الله صلى الله عليه وسلم شاهد باشد بر شما در روز رستاخير..

– از اينكه وسطيت انتخاب آسماني است وهمه جوانب زندگي عبادي وروحي واجتماعي مسلمان را در بر دارد بايد جوانان اين منهج را اختيار نمايند.. زيرا همين وسطيت است كه جوابگوي همه مشكلات و نابسامانيها ميباشد.

– همين وسطيت است كه يسر و آساني وخوبيها و زيبائيهاي دين مبين اسلام را به مردم بيان ميكند ومنعكس ميسازد.

– ما بر اساس فهم مان از قرآن و سنت و تجارب و عملکرد ائمه و مصلحين و مجددين و سلف امت، و تجارب مثبت بشرى در طول تاريخ انسانى در روى زمين به اين باور هستیم که تا فکر و ذهن و روان انسان به شکل مثبت تبديل نشود انتظار هر گونه تبديلي مثبت در جامعه و جهان کاملا بي اساس بيهوده است و تبديلي در قلوب و اذهان و تزکيه، فقط و فقط از راه دعوت و فکر و تربيت و تعليم ممکن مي باشد.

و اين کاري است که انبياء عليهم السلام و خصوصا پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه وسلم و پيروان ايشان به اساس نصوص صريح قرآن مجيد بر آن مکلف مي باشند:” لقد من الله على المؤمنين إذ بعث فيهم رسولا من أنفسهم يتلو عليهم آياته و يزكيهم ويعلمهم الكتاب والحكمة وإن كانوامن قبل لفي ضلال مبين” وتعليم ، و تزکيه اساس دعوت انبياء عليهم السلام را تشکيل مي دهد و امت اسلامي بر اساس تعليم و تزکيه بوجود آمده است.

-ما بهمان راهي مي رويم که انبياء عليهم السلام رفته اند، و کاري را انجام مي دهيم که رسول الله صلي الله عليه وسلم انجام داده اند و دراين کارمان اتباع و پيروي ايشان و صحابه کرام رضوان الله تعالي عليهم اجمعين را مي کنيم و هيچ روش جديد و بدعت در دين را نمي پذيريم چنانچه رسول الله صلي الله عليه وسلم مي فر مايند: “کل محدثة بدعة و کل بدعة ضلالة و کل ضلالة في النار.”

– منهج وسطيت همه اعضا و هواخواهان خود را به کار و مبارزه طويل المدت، خستگي ناپذير، صابرانه و مرحله وار فرامي خواند و اگر کساني خواهان رسيدن به نتايج زودرس ،سير شتابزده و بي برنامه و فاقد منهج و مضطرب باشند بايد براي خويشتن جاي ديگري غير از وسطيت جستجو نمايند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن