شخصیت ها

وصیت سلطان محمد فاتح به فرزندش

سلطان محمد فاتح در بستر بیماری مرگ چنین فرزندش را وصیت می کند، توصیه ­ای که صحیح ترین و درست ترین تعبیر از راه و روش او در زندگی و ارزش­ها و اصول هایی که به آنها ایمان داشت را تعبیر نموده و در آن از خلیفه­ های بعد از خود خواهش می­ کند که بر راه و روش او حرکت کنند: «آری، اکنون می ­میریم ولی تأسف نمی­ خورم چون بعد از خود جانشین شایسته ­ای چون تو را دارم. پس همیشه عادل، نیکوکار و مهربان باش و حمایت خود را بر رعیت بدون تبعیض بگستران، برای تبلیغ دین اسلام فعالیت کن، زیرا این بر پادشاهان روی زمین واجب است، بیشتر از همه چیز به امور دین اهتمام بورز، و در نگهبانی از آن سستی نکن و اشخاصی را که به امور دینی اهتمام نمی ­ورزند و همچنین از گناهان کبیره دوری نمی­ کنند و در فحشا غوطه­ ور اند و طرفدار بدعتهای فاسد کننده هستند به کار نگیر، و از کسانی که تو را به آن تشویق می­ کنند دوری کن، گسترۀ کشور را با جهاد وسعت ببخش و از اموال بیت المال نگهداری کن و اجازه نده پراکنده شود، تورا از اینکه به ناحق دستت را به سوی مال یکی از رعیت خود دراز کنی منع می ­کنم مگر به حق اسلام باشد، برای مستضعفین نیروهای ­شان را ضمانت کن و مستحقین احسان را مورد احسانت قرار بده.

همانا علما به منزلۀ نیروی گرانبها در سیستم دولت می ­باشند پس از آنان طرفداری کن و به آنان شجاعت ببخش و هرگاه از یکی از آنها که در شهر دیگری است با خبر شدی او را به پیش خود دعوت کن و با مال او را مورد احترام قرار ده. بر حذر باش که مال دنیا و نیروی نظامی (سرباز) و (قدرت) تو را مغرور کند و از اینکه اهل شریعت را از دربار خود دور کنی تو را منع می ­کنم. از عملی که مخالف احکام شریعت باشد، دوری کن. همانا دین هدف ماست و هدایت راه و روش ما و به این وسیله یاری داده می شویم.

 از من عبرت بگیر: من مانند مورچه­ ای کوچک در این کشور حاضر شدم، خداوند این نعمت­های بزرگ را به من بخشید پس خود را ملزم به پیروی از روش من بدان، پا به پای من حرکت کن، در راستای عزت بخشی به دین و تعظیم اهل آن تلاش کن، اموال بیت المال را در لهو و لعب و بیش از حدی که لازم است مصرف نکن چرا که این عمل از بزرگترین اسباب هلاکت می­باشد».

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نوشته: دکتر محمد علی صلابی

سایت مرجع: http://m-salah.blogfa.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن