فکر و دعوت

ويژگی‌های مسلمان میانه‌رو در نظرگاه آمریکا (۲)

(نگاهی به گزارش 2007م. مؤسسه‌ی پژوهشی «راند»)
نویسنده: باسم خفاجی
برگردان: ابو زینب، محمد «بهرامی»

پیش از آن که به محتوای این گزارش و اصل بحث، بپردازیم، نگاهی گذرا به گزارش‌های پیشین این مؤسسه، خواهیم انداخت.
گزارشها و پژوهش‌های پیشین مؤسسه‌ی راند، از هشت سال بدین سو، به پدیده‌ای که از آن به خطر و تهدید اسلامی، تعبیر می‌کنند، عنایت ورزیده ‌است و تا کنون گزارش‌های بسیاری در این باب منتشر نموده ‌است. در این جا فقط به مهم‌ترین و تأثیرگذارترین گزارش های راند، نگاهی گذرا خواهیم انداخت.
این مؤسسه، در سال 1999م. (یعنی دو سال پیش از 11 سپتامبر) گزارشی زیر عنوان «مقابله با تروریزم جدید» به کوشش یک دسته از کارشناسان آمریکایی، در 153 صفحه، به نشر رساند. می‌توان گفت این گزارش خلاصه‌ی افکار و اندیشه‌های آگاهان آمریکایی در زمینه‌ی «تروریزم» را، به نمایش گذاشته ‌است. این نوشته، در پی پاسخ بدین پرسش که آیا «تروریزم جدید» تهدید راهبردی به ایالات متحده‌ی آمریکا به حساب می‌آید یا خیر، تهیه شده‌است و پژوهش‌گران در پاسخ بدین پرسش توضیح داده‌اند که بلی، تروریزم به ویژه تروریزم خاورمیانه، منافع ایالات متحده‌ی آمریکا و رژیم صهیونیزم، را به مخاطره می‌اندازد و منافع آن‌ها را تهدید می‌کند.
مؤسسه‌ی راند، در ماه فوریه‌ی سال 2005م. گزارشی زیر نام «اسلام دموکراتیک مدنی» منتشر نموده‌است؛ یکی از پژوهش‌گران این گزارش، می‌نویسد:
«برای آن که به اهداف و خواسته‌های مورد نظر، نایل شویم، چاره‌ای از شناخت ماهیت و حقیقت اسلام در منطقه نداریم. این اسلام است که تمام تلاش‌های ما برای تغییر وضعیت کنونی را به ناکامی‌ مواجه می‌سازد. تنها راهِ حل، در تقسیم مسلمانان به چهار گروه «بنیادگرایان»، «سنت‌گرایان»، «نوگرایان» و «سکولاریست ها» نهفته ‌است. این گزارش، تنها برخورد و تعامل مناسب و شایسته در برابر «بنیاد‌گرایان» را این گونه‌ به بسط می‌گیرد: «باید با «بنیادگرایان» جنگید و آنان را از بیخ و بن برکند و نابود شان نمود؛ بنیادگرایان با دموکراسی و منافع غرب، سازگاری ندارند و اندیشه‌های جهادی و تفسیری ظاهرگرایانه از قرآن دارند و از این روی، مرگ برای شان عروسی و افتخار است؛ این مردم، می‌خواهند خلافت اسلامی را احیا و اقامه کنند. از بنیادگرایان باید بر حذر بود؛ چه، اینان، برای تحقق اهداف شان، از به کارگیری ابزارهای نوین و دانش جدید، ابایی ندارند. اینان قدرت بیان و استدلال و منطق دارند و می‌توانند کسانی را به خود جلب و جذب کنند. بهترین نمونه‌های عینی و واقعیِ بنیادگرایان، سلفی‌های سنی، تنظیم القاعده و دوست‌داران و علاقه‌مندان این گروه و «وهابی‌ها» می‌توانند باشند».
این گزارش، پیشنهاد می‌کند در برابر «سنت‌گرایان» چنین تعامل شود: «به هیچ صورت، نباید بستر و زمینه‌ی اتحاد و یک‌پارچگی سنت‌گرایان با بنیادگرایان، فراهم شود؛ باید سنت‌گرایان را برای مقابله با برداشت‌ها و تفسیرهای بنیادگرایان، به سلاح علم و فرهنگ و همکاری‌های مالی، مسلح نمود و توازن قوا میان این دو گروه را حفظ نمود و آتش این نزاع و کش‌مکش میان این دو گروه را افروخته داشت. همین‌ طور باید گروه‌های صوفی و شیعه نیز تشویق و همکاری شوند. [ابن خلدون می‌گوید: اگر شیعه نمی‌بود، تصوفی نیز وجود نمی‌داشت.] برای مقابله با حنبلی‌ها (که آبشخور اندیشه‌های وهابی‌ها و گروه القاعده و دیگر گروه‌ها است) باید فتواهای حنفی‌ها را پخش و نشر نمود. به صورت ویژه، سنت‌گرایانی که دید و نظر باز دارند، باید تقویت و همکاری شوند. هم‌چنان گزارش «اسلام دموکراتیک مدنی» تاکید نموده ‌است که «باید سنت‌گرایان برای مقابله و مبارزه با بنیادگرایان تقویت شوند و طوری به مسلمانان و دین‌داران و جوانان و زنان مسلمان در غرب وانمود شود که بنیادگرایان، برداشت و قرائت وارونه و نادرستی از اسلام دارند و با گروه‌ها و جمعیت‌های تروریستی مرتبط اند. هم‌چنان پیامدهای مخرب و خطرناک تندروی و افراط‌گرایی بنیادگرایان، برای همگان آشکار گردد. این مردم، به عنوان انسان‌های ضعیف و ناتوان در امر رهبری و اداره‌ی امور و عقب‌مانده، معرفی شوند و میان شان تفرقه و جدایی افکنده شود. روزنامه‌نگاران به گردآوردن معلومات در باره‌ی جزئیات زندگی بنیادگرایان تشویق شوند و از این طریق، با وسایل دست‌داشته، ترور شخصیتی شوند و فساد و دو رویی و بی‌ادبی و بی‌ایمانی آنان، آفتابی گردد. ناگفته نماند که نباید، کم‌ترین ارج و ارزشی به کارکردهای بنیادگرایان گذاشته شود و مبادا کسی آنان را به عنوان قهرمان و شجاع معرفی کند. این مردم باید به بزدلی و حماقت و تروریستی و دهشت‌افکنی و آدم‌کشی، شهره‌ی آفاق شوند، تا مبادا کسی به آنان مهربانی کند و بدانان دل بسوزاند و گرایش نشان دهد».

 

ادامه دارد…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن