تزکیه

چرا دعاهایمان پذیرفته نمی شود؟!

چرا دعاهای ما از جانب خدای متعال اجابت نمی شود ؟
شاید علت پذیرفته نشدن درخواست های ما به خاطر مسائل زیر باشد
۱۱ـــ گاها ما چیزی را از خداوند می خواهیم که اگر به ما عطا کند نه تنها باعث خوشبختی وخوشحالی ما نخواهد شد ، بلکه فتنه و شر را نیز به دنبال خواهد داشت ، از همین منظر است که خداوند متعال می فرماید:( یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَسْأَلُوا عَنْ أَشْیَاءَ إِنْ تُبْدَ لَکُمْ تَسُؤْکُمْ) ای مؤمنان ! از مسائلی سؤال مکنید ( که خداوند از راه لطف از آنها سخن نگفته است ، و چه بسا به شما مربوط نبوده ، و چندان سودی برای زندگی شما نداشته باشند ، و ) اگر فاش گردند و آشکار شود شما را ناراحت و بدحال کنند.
۲۲ــ ممکن است از روی جهل و نادانی چیزی را که از محرمات است و نسبت به آن کوچک ترین اگاهی نداریم ونباید طلب کنیم ،از خدا بخواهیم که اجابت فرماید ، در حالی که خداوند ما را نهی فرموده که محرمات را طلب کنیم ، همچنان که خداوند در سوره هود حضرت نوح را سرزنش می کند می فرماید: (فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ) آنچه را از آن آگاه نیستی ( که درست است یا نادرست ) از من مخواه .

این در حالی بود که حضرت نوح چیزی را از خداوند خواست که نبایستی طلب می کرد گفت: ( ‏وَنَادَى نُوحٌ رَبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِی مِنْ أَهْلِی وَإِنَّ وَعْدَکَ الْحَقُّ وَأَنْتَ أَحْکَمُ الْحَاکِمِینَ‏)
‏ نوح پروردگار خود را به فریاد خواند و گفت : پروردگارا ! پسرم ( کنعان که امواج او را فرو بلعیده است ) از خاندان من است و ( تو هنگامی که به من دستور فرمودی ، خاندان خود را سوار کشتی کنم ، در اصل وعده‌ی حفظ خاندان مرا داده‌ای ) و وعده‌ی تو راست است ( و خلافی در آن نیست ) و تو داورترین داوران و دادگرترین دادگرانی ( و درددل مرا می‌دانی . پروردگارا ! لطفی و مرحمتی ) . ‏ ‏
همچنین این درخواست از باب طلب محرمات است مثل اینکه دعا کنیم خدا مسلمانی را  داخل جهنم بکند، یا اینکه مسلمانی را  لعنت کند یا اینکه از خداوند بخواهیم رحمت وبرکت خودش را شامل کافران گرداند .
۳۳ــ چیز غیر ممکن ومحال را  از خداوند بخواهیم به عنوان مثال از خدا بخواهیم ملائک را به ما نشان دهد ، یا اینکه عمر ما را کم یا زیاد نماید .
۴ــ چیزی را از خدا بخواهیم که خداوند متعال غیر آن را در دفتر اعمال ما به ثبت رسانده است .
والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
منبع: جریده الشعب
ترجمه : خلیل پارسا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن