فکر و دعوت

چند شوهري (چند شوهر گزيني)

اگر يک مرد مي تواند بيشتر از يک همسر داشته باشد، پس چرا اسلام يک زن را از داشتن چندين شوهر منع مي کند؟

جواب: تعداد زياد مردم به شمول بعضي از مسلمانان، در بارۀ اين منطق سوال دارند که چرا مردان مي توانند بيشتر از يک همسر داشته باشند در حاليکه عين حق از زنان سلب شده است؟

نخست مي خواهيم بطور مؤکّد بگويم که تهداب جامعۀ اسلامي را عدالت و مساوات تشکيل مي دهد. الله جلّ جلاله  مرد و زن را هم مرتبه، امّا با توانايي ها و مسئوليت هاي متفاوت خلق نموده است. چون مردان و زنان از نگاه ساختمان فزيکي و رواني از هم متفاوت اند؛ از همين لحاظ نقش و مسئوليت هاي آنان نيز از هم ديگر متفاوت مي باشد. در اسلام مرد و زن هم مرتبه هستند، امّا همانند و يکسان نيستند.

آيات 22 تا 24 سورۀ نساء فهرست زناني را بيان مي کند که مردان مسلمان با آنها ازدواج کرده نمي توانند. همچنان آيت 24 سورۀ نساء مي فرمايد:

«وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ»

و زنان شوهر دار (بر شما حرام است).

نکته هاي زير بيانگر دلايلي اند که چرا چند شوهري منع شده است:

  • اگر يک مرد بيشتر از يک همسر داشته باشد، والدين اطفاليکه از چنين ازدواج تولّد مي شوند به آساني شناسايي مي شوند و در صورتي که يک زن بيشتر از يک همسر داشته باشد تنها مادر طفل در اين نوع ازدواج شناسايي مي شود، نه پدر. نظر به تحقيقات روانشناسان اطفاليکه والدين خود را – خصوصاً پدر خود را نمي شناسند متحمّل آسيب ها و اختلالات رواني شديد مي باشند. عموماً آنها طفوليت ناخوش و نامرادي را سپري مي کنند؛ از همين سبب اطفال فاحشه ها دورۀ طفوليت سالم نمي داشته باشند. اگر طفل متولّد از همچون زناشويي شامل مکتب شود و از مادر، نام پدر طفل پرسيده شود، ناچار او بايد دو و يا بيشتر نام ها را بيان کند!

از پيشرفت هاي اخير ساينس که با کمک آزمايش هاي ارثي شناخت پدر و مادر را ممکن ساخته واقف هستم، بناءً اين نکته که در گذشته کاربرد داشت در حال حاضر قابل اجرا نمي باشد.

  • طبيعتاً مردان بيشتر از زنان چند همسر گزين (Polygamous) هستند.
  • نظر به ساختمان بيولوژيکي انسان براي يک مرد آسانتر است تا وظيفۀ خود را منحيث شوهر با وجود داشتن چندين همسر اجرا کند. امّا در عين حال براي زني چندين همسر داشته باشد ممکن نيست تا وظايف خود را منحيث يک خانم اجرا کند. زنان متحمّل تغييرات مختلف رواني و رفتاري به سبب مراحل مختلف دورۀ قاعدگي مي شوند.
  • زني که بيشتر از يک همسر داشته باشد همزمان داراي چندين شريک جنسي بوده و امکان زياد سرايت امراض سرايتي آميزشي و يا جنسي بوجود مي آيد که مي تواند دوباره به همه شوهراش منتقل شود. حتا اگر شوهرانش روابط غير زناشويي هم نداشته باشند، امّا اين قضيه با مردي که همزمان چندين خانم دارد و آنها روابط غير زناشويي نداشته باشند وجود ندارد.

دلايل متذکّره از جمله دلايلي اند که به آساني درک مي شوند. ممکن چندين دليل ديگري وجود دارد که الله جلّ جلاله  با حکمت و علم بيکران خود چند شوهر گزيني را منع کرده.

 

 

20 جواب به سؤالات غير مسلمانان در بارۀ اسلام

نويسنده: داکتر عبد الکريم نائيک

مترجم: احمد مسيح فضل

منبع: islahnet.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن