تزکیه

یا الله

﴿يَسۡ‍َٔلُهُۥ مَن فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِۚ كُلَّ يَوۡمٍ هُوَ فِي شَأۡنٖ ٢٩﴾ [الرحمن: 29] «همه کسانی که در آسمانها و زمین هستند، او را می‌خوانند؛ او، هر روز در کاری است».

آنگاه که دریا طوفانی می‌گردد و امواج خروشان و سهمگین از هر سو، بلند می‌شوند و باد به شدت وزیدن می‌گیرد، کشتی سواران فریاد بر می‌آورند: یا الله.

هنگامی که کاروان در بیابان ره گم می‌کند و قافله نمی‌داند به کدامین سو راهش را ادامه دهد، کاروانیان، بانگ بر می‌آورند: یا الله.

وقتی که بلا و مصیبت فرا می‌رسد و حادثه، بر در خانه زانو می‌زند، بلادیدۀ بیچاره فریاد می‌زند: یا الله.

و آنگاه که چاره‌ها کارساز نمی‌افتد و امیدها قطع می‌شود و راه‌ها مسدود می‌گردد، فریاد بر می‌آورند: یا الله.

و هنگامی که زمین با وجود فراخی‌اش بر تو تنگ می‌شود و تحمل خودت، بر تو دشوار می‌گردد، فریاد برآور: یا الله.

ولقد ذکر تک والخطوب کوالح سود ووجه الدهر أغبرقاتم

«تو را در حالتی به یاد آورده‌ام که مصیبت‌های سخت و جانکاه به سویم چهره در هم کشیده و سیمای زمان، غبارآلود و تیره است».

فهتفت في الاسحار باسمک صارخاً فإذا محیا کل فجر باسم

«در سحرگاهان فریاد زدم و نام تو را گرفتم؛ در نتیجه ناگهان سپیده دمی درخشان هویدا شد».

سخن پاک، دعای خالصانه، فریاد صادقانه، اشک‌های پاک و آه و ناله و زاری، به سوی خداوند بالا می‌رود؛ سحرگاهان دست‌های نیاز به سویش دراز می‌شوند و در سختی‌ها، چشم‌ها بدو دوخته می‌گردد و هنگام وقوع مصیبت از او فریادخواهی می‌شود. زبان‌ها، نامش را زمزمه می‌نمایند و او را صدا می‌زنند واز او کمک می‌جویند؛ با یاد او دل‌ها آرام می‌گیرد، احساسات فروکش می‌کند و انسان‌ها، خونسرد می‌شوند. خدا، راه را می‌نماید و با ذکر او یقین در دل جای می‌گیرد. ﴿ٱللَّهُ لَطِيفُۢ بِعِبَادِهِۦ﴾ [الشوری:19] «خداوند، نسبت به بندگانش مهربان است».

الله، بهترین اسم، زیباترین واژه، راست‌ترین عبارت و ارزشمندترین کلمه است:

﴿هَلۡ تَعۡلَمُ لَهُۥ سَمِيّٗا ٦٥﴾ [مریم: 65] «آیا شبیه و همنامی برای خدا پیدا خواهی کرد؟»

الله یعنی خداوند توانا، باقی، نیرومند، صاحب عزت و قدرت و فرزانگی: ﴿لِّمَنِ ٱلۡمُلۡكُ ٱلۡيَوۡمَۖ لِلَّهِ ٱلۡوَٰحِدِ ٱلۡقَهَّارِ ١٦﴾ [غافر: 16] «امروز پادشاهی از آن کیست؟ امروز پادشاهی، از آن خداوند چیره است».

الله؛ وقتی اسم الله برده می‌شود، آنجاست که لطف و عنایت ومدد و مهرورزی و احسان، توجه انسان را به خود جلب می‌نماید: ﴿وَمَا بِكُم مِّن نِّعۡمَةٖ فَمِنَ ٱللَّهِ﴾ [النحل: 53] «هر نعمتی که از آن برخوردار هستید، از جانب خداوند است».

الله، عظمت و هیبت و بزرگی است.

مهما رسمنا فی جلالک احرفا قدسیــة تشـدو بهــا الارواح
فلانت أعظم والمـعانی کلها یا رب عنـد جـلالکم تنــداح

«هرچند کلمات مقدسی را که ارواح، با شور و آواز بلند آنها را می‌خوانند، در بیان شکوه وبزرگی تو بنگاریم و مرتب کنیم، تو بزرگتر از آنی و همه مفاهیم شکوهمندی تو، گسترده‌تر از آن است».

پس بارخدایا! به جای بی‌تابی و ناراحتی، آرامش بیاور و شادمانی را پاداش اندوه قرار بده و هراس و ترس را به امنیت تبدیل کن.

پروردگارا! دل‌هایی را که در کوره غم‌ها و آشفتگی‌ها بی‌تابی می‌کنند، با یخ یقین، سرد و آرام بگردان و اخگرهای ناراحتی را که ارواح بر آن غلط می‌زنند، با آب ایمان خاموش بگردان.

پروردگارا! کسانی را که خواب از چشمانشان پریده، در خوابی آرام فرو ببر و به انسان‌هایی که رنجور و آشفته هستند، آرامش بده و هرچه زودتر راه حلی برای مشکلاتشان ارزانی بفرما.

پروردگارا! آنهایی را که در حیرت و گمراهی هستند، به سوی نور خویش هدایت کن و افرادی را که از برنامه‌ها وشیوه‌های گمراه پیروی می‌نمایند، به راه خویش رهنمون بگردان.

بارخدایا! تاریکی وسوسه‌ها را با سپیده دم نور دور بگردان و با فجر روشنایی حق، ضمیرهای گرفتار در باطلگرایی را روشن نما و مکر شیطان را با لشکریان ویژه و مشخص خود، به خود شیطان باز گردان.

بارخدایا! غم واندوه را از ما دور بفرما و اضطراب و بی‌تابی را از وجودمان بیرون بیاور.

خداوندا! به تو پناه می‌بریم از اینکه از غیر تو بهراسیم و از کسی جز تو یاری بجوییم؛ تو، کارساز ما هستی و تو، بهترین یاور و بهترین مددکاری.

 

غم مخور

نوشته: عائض القرنی

ترجمه: محمد گل گمشادزهی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن